Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 6 (2009)

IWA 2009 – novinky v lovecké optice

Ing. Jiří Fencl
   
Jak jsme uvedli v květnovém čísle, na letošním veletrhu IWA v Norimberku byl celý nově otevřený pavilon 4A věnován optice. To však neznamená, že by optické přístroje nebyly k vidění také v ostatních pavilonech společně se zbraněmi, doplňky a potřebami pro volný čas a pobyt v přírodě. Vedle známých a osvědčených modelů nechyběly novinky. Některé z nich si představíme.

Ověření střelecké kondice v Provazcích, aneb jak bylo na střeleckém kurzu Světa myslivosti

Ing. Přemysl Fiala

Páteční deštivé odpoledne 17. dubna t. r. nepokazilo radost ani mně, ani dalším zájemcům o sportovní střelbu, kteří se setkali na střelnici města Písku v Provazcích u příležitosti konání prvního střeleckého kurzu pořádaného redakcí Světa myslivosti a Petrem Zvolánkem. Chtěli jsme zrevidovat své střelecké dovednosti, oprášit zásady sportovní a lovecké střelby, a případně zahnat vtíravý pocit neschopnosti zasáhnout asfaltový terč z jiného, než z toho nejsnazšího stanoviště …


Klíšťata a borelióza – možnosti ochrany

MVDr. Michal Gojda
 
Chceme-li zajistit našim psím společníkům a pomocníkům optimální podmínky pro zdravý a harmonický život a s ním související pracovní výkonnost, je třeba pochopit a respektovat jejich fyziologické potřeby a zajistit jim podmínky pro všestranný rozvoj fyzických sil i psychických schopností a dovedností. Kvalitní výživa, prevence vzniku nakažlivých chorob – očkování, pravidelné podávání přípravků proti vnitřním parazitům, péče o chrup i ochrana proti vnějším cizopasníkům jsou základním předpokladem tvorby aktivního zdraví každého psa. Pro pracovního psa to platí dvojnásob.

Příběhy loveckých obrazů – Blanka Mánková

Petr Šeplavý

Když jsem jel v dubnu t. r. instalovat výstavu reprodukcí obrazů na přehlídku trofejí pořádanou ve Strunkovicích nad Blanicí na Prachaticku, netušil jsem, že se tam setkám s obrazy malířky Blanky Mánkové, s níž jsem si již dříve domlouval termín schůzky kvůli přípravě článku pro Svět myslivosti. Strunkovické myslivecké sdružení v čele s předsedou Ing. Theodorem Pártlem a ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Prachatice připravilo v kulturním domě ve Strunkovicích velmi pěknou přehlídku trofejí a zajistilo i doprovodný program včetně výstavy obrazů a grafik. Návštěvníci měli možnost setkat se s pracemi Blanky Mánkové, Aleši Vaice a s reprodukcemi obrazů s loveckou tématikou od dalších malířů. V přilehlé restauraci jsem se poprvé sešel s velmi energickou, příjemnou a usměvavou dámou, malířkou Blankou Mánkovou.


Oborní chovy v Karlovarském kraji

Ing. Dalibor Pačes

Karlovarský kraj se rozkládá v západním výběžku ČR a sousedí s krajem Plzeňským, jehož oborám jsme se věnovali v předešlých dvou číslech Světa myslivosti. Na území Karlovarského kraje se rozkládá 12 oborních chovů, z toho sedm v okrese Cheb, tři v okrese Sokolov a dva v okrese Karlovy Vary. Pouze dvě obory mají výměru nad 400 ha, výměry zbývajících deseti nepřesahují 100 ha. Ve všech oborách se chová daněk evropský, v několika jelen lesní a muflon.

Kurz vábení zvěře ve Šluknově

Ing. Karel Lankaš

Redakce časopisu Svět myslivosti a Petr Joo zorganizovali dne 16. dubna t. r. ve spolupráci s lesnickou školou ve Šluknově první z kurzů vábení zvěře. Akce byla určena nejen myslivecké veřejnosti a studentům školy, ale také dalším zájemcům o přírodu z řad laické veřejnosti.

Myslivost v zrcadle pověr

J. P.

Jaromír Kovařík: Myslivost v zrcadle pověr. V r. 2009 vydalo Druckvo, s. r. o., v Praze. Rozsah 181 stran, autorem četných ilustrací je Miroslav Míča. Prodejní cena 184 Kč.

Sitno – honitba s nejlepšími srnci v Pohroní (II.)

Ing. Marcel Lehocký

Patrně již za časů prof. Julia Komárka existovala závist a nepřejícnost mezi lovci srnců. Myslivci také tehdy – z pochopitelných důvodů – udržovali v tajnosti lokality, kde se objevovali kapitální srnci. Jistě i proto prof. Komárek ve své knize Lovy v Karpatech nikdy konkrétně nepopsal místo, kde se podle něho vyskytovali ti nejlepší srnci. V kapitole „Také trochu nezdarů“ o nich píše takto: „Zvlášť bídně se mi vedlo v jednom krásném kraji, který neleží přímo v Karpatech, ale na Slovensku v Pohroní, kde rostli nejkrásnější srnci, jaké si dovedete představit, nejste-li příliš zhýčkaní a nejste-li snad jen střelci rekordů. Byl to kraj, kde příroda byla z jara obzvláště skvělá, takže se nijak nestydím říci, že jsem se tam celý rok těšíval.“ Jak jsem prozradil v květnovém čísle Světa myslivosti, onou tajemnou oblastí je Sitno ve Štiavnických vrších u Banské Štiavnice. V tomto příspěvku se na Sitno vracím, abych dokončil vyprávění o lovu srnce v místech, která před téměř sto lety navštívil za stejným účelem prof. Komárek.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku