Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 7 (2009)

Šoulačka se psem, nebo bez psa?

Ing. Koloman Ferjentsik

Předtím, než se pokusím odpovědět na otázku v nadpisu, zopakujme si stručně, co je šoulačka. V odborné literatuře je uváděna jako v minulosti velmi oblíbený a rozšířený způsob lovu zvěře, nejčastěji spárkaté. I v dnešní době se šoulačka využívá, patrně však ne tak často jako dříve či jako nejrozšířenější individuální způsob lovu, jímž je čekaná.

Pražská prodejna firmy ARMS-CZ – špičková lovecká výzbroj a výstroj pod drobnohledem

Ing. David Vaca, Ph.D.

Společnost ARMS CZ, a. s., není třeba podrobněji představovat – od r. 1997 působí na domácím trhu a patří k největším obchodním firmám nabízejícím loveckou výzbroj a výstroj a vybavení pro pobyt v přírodě. Je výhradním dovozcem špičkových loveckých a sportovních zbraní a patří mezi nejvýznamnější prodejce kvalitní zahraniční lovecké optiky. Kromě centrály, která sídlí v Humpolci a funguje i jako prodejna, velkoobchodní sklad pro Čechy a Moravu a ústředí elektronického obchodu, firma provozuje čtyři prodejny. V rámci jejich postupného představení jsme navštívili pobočku sídlící v Praze na Hradčanech, na rohu ulic Gogolova a Na Baště sv. Tomáše. Na naše otázky odpovídal vedoucí prodejny Michal Tůma.

Mistrovství Evropy v loveckém víceboji Itálie 2009

Jan Buksa

Jubilejní desátý ročník Mistrovství Evropy (ME) v lovecké střelbě pořádaný pod patronací FITASC se konal ve dnech 30.–31. května t. r. na italském pobřeží v Tarqunii asi 100 km severozápadně od Říma. Loveckého víceboje se zúčastnilo 75 střelců z 10 států Evropy, což v porovnání s loňským rokem představuje výrazně menší účast (v r. 2008 132 střelců ze 17 států).

Lovecké zážitky po celém světě – PROLOV, s. r. o., Klatovy

Ing. Oto Lasák

Od roku 1992 nabízí Karel Janoušek z Klatov zprostředkování lovů nejen u nás, ale především v zahraničí. Jeho firma PROLOV, s. r. o., obhospodařuje bažantnici, oboru a tři honitby s jelení, daňčí, mufloní, srnčí a černou zvěří. Majiteli firmy jsme položili několik otázek.

Rok s kulovnicí Rössler Titan

Dr. Ing. Jiří Hanák

Při koupi nové kulovnice je pro zájemce důležitý první dojem ze vzhledu zbraně a též pocit, když zbraň poprvé vezme do ruky. Zbraň by totiž měla být (a je) krásná věc a stává se součástí lovcova JÁ. Zrovna tak se však hodnotí technické parametry zbraně z hlediska uživatele, především prvky intuitivního a příjemného ovládání zbraně, přesnost střelby, životnost zbraně a mnoho dalších aspektů. To vše se samozřejmě porovnává s cenou.

Příběhy loveckých obrazů – Petr Odložil

Ing. David Vaca, Ph.D.

V r. 1259, tedy před 750 lety, založil šlechtic Vok z Rožmberka na svém rodovém panství ve Vyšším Brodu klášter, který přes peripetie osudu žije dodnes a je svědectvím kontinuity úsilí českých cisterciáků od středověku až do současné doby. V pošumavském městě na řece Vltavě, prodchnutém historií, žije a tvoří Petr Odložil, fotograf a malíř zvěře.

Oborní chovy v Moravskoslezském kraji (I.)

Ing. Dalibor Pačes

Na území Moravskoslezského kraje se rozkládá deset oborních chovů, přičemž polovinu z nich si představíme v tomto čísle Světa myslivosti. Čtyři obory leží v okrese Bruntál, jedna v okrese Nový Jičín. V jedné je chován jelenec běloocasý, v ostatních prase divoké, daněk evropský a muflon.

Úspěch českých trubačů na evropské mezinárodní soutěži v Rakousku

Ing. Ivo Mužný

Dne 23. května t. r. se čtyři soubory loveckých trubačů z ČR zúčastnily největší evropské trubačské soutěže, pravidelně pořádané v Rakousku. Letos byl za místo konání vybrán zámek Hof stojící nedaleko hranic se Slovenskem. Kromě mezinárodní soutěže na zámku proběhla dne 22. května též dolnorakouská soutěž trubačů.

Vihorlat – neobyčejné kouzlo v Karpatech

Ing. Marcel Lehocký
    
V knize prof. Julia Komárka Lovy v Karpatech následuje hned za dobrodružstvími při lovu srnců na Sitně stať o srncích na Vihorlatu: „Tato historka se udála tentokrát na východě, na Vihorlatu, který rovněž tvořil oblast neobyčejně krásné a silné srnčí zvěře.“ Prof. Komárek zmiňuje Vihorlat v souvislosti s lovem srnců také v kapitole nazvané „Masožravý kanec“: „Přijel jsem jednou na Vihorlat na srnčí říji. Měl jsem tam roztomilé přátele a srnci v listnatých a bujných lesích na úbočích této bývalé sopky byli neobyčejně dobří.“ Jací srnci žijí ve východoslovenském pohoří dnes, téměř po sto letech …?

Dva srnci a praženice u Řádků ve Žďáru

Vladimír Máša

Nikdo mi nenamluví, že lovecký průvodce musí předtím, než je mu svěřen doprovod zahraničních poplatkových lovců, absolvovat předepsané školení a jazykový kurz. Nechci se chlubit, ale dovolím si tvrdit, že jsem se úspěšně zhostil doprovodu jednoho francouzského myslivce na lovu srnců, při němž jsem vystačil s pouhými čtyřmi francouzskými slovy: „Střílet!“, „Nestřílet!“, „Zajistit!“ a „Blahopřeji!“. Nevěříte? Následující historka nemá s mysliveckou latinou nic společného!

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku