Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 1 (2010)

Opravdu je myslivosti tisíc let?

Ing. Ctirad Rakušan

Pořad Tisíc let české myslivosti, který již druhý rok vysílá Česká televize, převzal název knížky manželů Andreskových z r. 1993. Naznačuje, že myslivost vznikla asi v 10. století. Setkáváme se však také s tvrzením, že myslivost začíná teprve v době Rudolfa II., stejně jako že patří mezi nejstarší činnosti lidské, jak bylo nedávno uvedeno na semináři Řádu sv. Huberta. Od kdy tedy můžeme mluvit o myslivosti?

Lov na jeleny v Rumunsku

Ing. Petr Ziegrosser

Snad každého, kdo si přečetl Lovy v Karpatech od prof. Julia Komárka, napadlo, že by si chtěl také vyzkoušet lov jelena v Karpatech, v divoké přírodě „mimo civilizaci“. Já jsem o takovém loveckém dobrodružství přemýšlel již před mnoha lety, ale teprve vloni v září se mi to za pomoci dvou mladých kolegů podařilo.

Český pohár 2009 v parkúrové střelbě

ZVOL

Vybrané soutěže v parkúrové střelbě, pořádané pod patronací Asociace střelců na asfaltové terče (ASAT), se stejně jako v uplynulých letech započítávaly i v r. 2009 do celkového hodnocení Českého poháru (ČP). V parkúru se hodnotily disciplíny lovecký parkúr (LP) a compak sporting (CS).

Honiči: historie a současnost

Slavomír Hanáček

V reakci na anketu „Vysokonozí honiči na naháňkách – ano, či ne?“ (Svět myslivosti č. 11/2009), bych nejdříve rád připomněl, že pojem „vysokonozí honiči“ neexistuje. FCI rozděluje honiče na malé, střední a velké. Všichni jsou zařazeni do skupiny FCI č. 6, která zahrnuje honiče, barváře a plemena příbuzná.

Celostátní soutěž slovenských kopovů

Ing. Petr Ziegrosser

V sobotu 28. listopadu 2009 se konal již 6. ročník Celostátní soutěže slovenských kopovů. Soutěž zorganizoval Klub slovenského kopova ve spolupráci s Lesní správou Dvůr Králové nad Labem (Lesy České republiky, s. p.). Na soutěž, která proběhla v režijní honitbě Dubák LS Dvůr Králové nad Labem, bylo vybráno šest současných pracovně nejlepších slovenských kopovů (jeden pes a pět fen).

Na návštěvě u mladého mistra

Ing. David Vaca, PhD.

Pojedete-li z Bystřice pod Hostýnem do Valašského Meziříčí a přibližně ve třetině cesty odbočíte v obci Komárno směrem na sever, okresní silnice vás zavede do Provodovic. Cestu do této nenápadné vesničky dobře znají mnozí myslivci především z Moravy. V jednom z rodinných domů totiž bydlí Trlifajovi, jejichž nejmladší syn Ondřej je na svůj věk vyhlášeným řezbářem a rytcem. Hned vedle domu má své království – prostornou dílnu, v níž vznikají nádherné věci, které umí ocenit nejen příznivci Hubertova cechu.

Sokolnický den ve Starém Bydžově

Ing. Vladimír Spejchal

Je sobota 10. října 2009 ráno a do obce Starý Bydžov na Královéhradecku se sjíždějí sokolníci. Stalo se tak téměř přesně rok poté, co jim tamní myslivecké sdružení poprvé dalo šanci předvést sokolnické umění v jejich honitbě. A protože obě strany byly s prvním setkáním spokojeny, nebránilo nic tomu, aby na společně prožité okamžiky po roce navázali.

Ve Frymburku proběhl seminář jihočeských a bavorských myslivců

Mgr. Zdeňka Chmelová

Projekt přeshraniční spolupráce myslivců z jižních Čech s členy Bavorského zemského mysliveckého svazu (BJV) se zdárně rozvíjí. Důkazem je již druhý společný seminář, který se konal 1. prosince 2009 ve Frymburku u přehrady Lipno. Na semináři na téma „Honební právo v České republice a Bavorsku“ se sešlo přes 50 myslivců a myslivkyň z jihočeských okresních mysliveckých spolků Českomoravské myslivecké jednoty, dolnobavorských okresních spolků BJV, hornorakouských okresních mysliveckých spolků, ale též zástupci státních i nestátních organizací působících v oblasti lesního hospodářství, Státní veterinární správy ČR a odborných škol z jihočeského regionu (Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Písek, Jihočeská univerzita České Budějovice).

Zvěř v nesnázích

Redakce

V našich honitbách se pravidelně setkáváme kromě příjemných věcí s věcmi nemilými. Mezi ty druhé patří případy, kdy se stáváme nucenými svědky utrpení zvěře, mnohdy s tragickým koncem. Někdy se zvěř dostane do nesnází sama, jindy ji k tomu přímo či nepřímo „pomůže“ člověk. Ať jsou příčiny jakékoliv, vždy máme radost, když se nám podaří zvěři pomoci, nebo alespoň zkrátit její utrpení. Pokud je to jen trochu v našich silách, měli bychom se snažit minimalizovat pravděpodobnost vzniku nepříjemných situací.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku