Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 11 (2010)

Buvoli lovení lukem!

Vladimír Paulišta

Dlouho jsem uvažoval, nemám-li vykřičník za nadpisem tohoto příspěvku nahradit výmluvnějším otazníkem, nebo uvést tento článek výstižnějším nápisem „Setkání dvou loveckých pošetilců“. Vhodnost tohoto počinu by pak mohli posoudit čtenáři, kteří by tento článek dočetli až do konce.

Jelení říje 2010: kapitální & raritní trofeje

Redakce

V loňském roce sklidilo příznivou čtenářskou odezvu obrazové ohlédnutí za jelení říjí (Svět myslivosti č. 11/2009). Proto jsme se i letos pokusili ve spolupráci s uživateli honiteb u nás a na Slovensku a lovci jelenů shromáždit podobný materiál z říje.

Svatohubertská slavnost v Kuksu se opět vydařila

Redakce

Největší akce Řádu sv. Huberta se letos dočkala již 17. ročníku. Termín konání byl jako obvykle stanoven na první říjnovou sobotu. Hospitál v Kuksu tak po roce opět přivítal za nádherného podzimního počasí davy příznivců myslivosti.

Mezinárodní setkání fotografů přírody

Mgr. Petr Šaj

Poslední zářijový týden se v Jeseníkách sešlo více než 60 fotografů přírody z 11 států Evropy. Zasedání Mezinárodní federace klubů fotografů přírody (IFWP – International Federation of Wildlife Photography) se do ČR vrátilo po 15 letech a opět ho organizoval Klub fotografů přírody (KFP) při Českomoravské myslivecké jednotě.

Jak jsem kupoval svojí první samonabíjecí kulovnici

Ing. Arnošt Smrčko

Generačně mladším to bude připadat patrně neuvěřitelné, ale já si před necelým měsícem skutečně koupil svojí první samonabíjecí kulovnici. Než prozradím jakou, popíši, co tomu předcházelo, a věřím, že pokud jste ve stejné situaci, jako jsem byl já, a stojíte před celkem závažným rozhodnutím, budou pro vás mé informace cenným materiálem.

Mistrovství světa v univerzálním trapu

Karel Pučálka

Ve dnech 23.–25 července t. r. proběhlo Mistrovství světa (MS) v univerzálním trapu (UT). Již potřetí během posledních sedmi let se vrcholný podnik v této disciplíně konal v Itálii, a to na střelnici Valle Aniene poblíž Říma. V minulosti neměla tato střelnice kvůli špatné organizaci dobrou pověst, ale změnou majitele klubu a příchodem rodiny Tonniniových se vše změnilo k lepšímu.

Akademické mistrovství světa ve sportovní střelbě

Petr Zvolánek

V polské Wrocławi se ve dnech 15.–19. září t. r. konalo 3. Akademické mistrovství světa ve sportovní střelbě (AMS). Celkem 350 střelců z 28 států celého světa přijelo změřit své síly v 16 střeleckých disciplínách. Českou výpravu tvořilo 21 střelců, z toho šest brokařů. Ve skeetu nás reprezentovali Jakub Zapletal, Tomáš Nýdrle a Jakub Tomeček, v trapu Radim Sedláček, Martin Dvořák a Jan Ženčuch.

Memoriál Fridricha Konráda

Miroslav Gora

O tři týdny později (8.–12. září) se na Slovensku konal Memoriál Fridricha Konráda. 13. ročník této soutěže byl situován do rázovité obce Novoť v Oravských Beskydech na samé hranici s Polskem. Uspořádat memoriál v tomto kraji hrdých, přátelských a pohostinných „goralů“, obdařeném tolika přírodními krásami, byl jistě výborný nápad. Podle mého názoru předčil svojí organizací a srdečnosti i zdánlivě nedostižitelný minulý ročník, který proběhl na Bobotech v obci Těrchová.

Celostátní soutěž barvářů o putovní cenu ČMMJ

Miroslav Gora

Českomoravský klub chovatelů barvářů pořádá jednou za dva roky Celostátní soutěž barvářů o putovní cenu ČMMJ. V současnosti je to u nás jediná soutěž barvářů, na níž se kromě titulu Vítěz ČR zadává čekatelství mezinárodního šampionátu práce CACIT. Letošního, již 18. ročníku se zúčastnilo šest barvářů od nás a po jednom barváři ze Slovenska a Polska. Soutěž proběhla ve dnech 18.–21. srpna v Brdech – ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince, jehož území lesnicky a myslivecky obhospodařují Vojenské lesy a statky ČR, s. p., divize Hořovice.

II. Pohár středočeské pobočky KCHČF

Mgr. Jaroslav Rataj

Ve dnech 25. a 26. září t. r. se na Benešovsku konal II. ročník soutěže Pohár středočeské pobočky Klubu chovatelů českých fousků (KCHČF). Jde o klubové všestranné zkoušky českých fousků (CF) se zadáním čekatelství CACT, které jsou však otevřeny i pro ostatní plemena ohařů. Bezpochyby šlo o nejvýznamnější kynologickou akci r. 2010 pořádanou Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Benešov, na níž se rovněž podílela středočeská pobočka KCHČF.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku