Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 2 (2010)

Kterak se u nás bachyně loví

Ing. David Vaca, Ph.D.    

Podle oficiální myslivecké statistiky Ministerstva zemědělství se u nás v posledních deseti letech ulovilo v průměru 3000 dospělých bachyní ročně, přičemž meziroční odchylky v odstřelu jsou minimální. A to navzdory tomu, že stavy černé zvěře prudce narůstají – mezi roky 1999 a 2008 se celkový odstřel černé zvěře zvýšil o 100 %. V plánu lovu bachyní a jejich úlovku se však nárůst stavů nijak neodrazil, byť je jasné, že pokud deklarujeme, že jej chceme regulovat, je třeba odebrat část nositelek přírůstku. Problematika populační dynamiky černé zvěře je však složitější a cílem tohoto krátkého zamyšlení nejsou úvahy nad čísly myslivecké statistiky, ale spíše nad tím, jakým způsobem u nás dospělé bachyně lovíme.

Lovy v Africe netradičně – se psy

Ing. Břetislav Nantl, MBA

V posledních letech neustále přibývá lovců, kteří na vlastní kůži zažili lovecké safari v Africe. Cílem jejich lovu bývají především různé druhy antilop, kočkovité šelmy a také velká zvěř. Většina lovů se odehrává tradičním způsobem s pomocí terénních automobilů, šouláním nebo na čekané, a to podle toho, na které lovecké farmě lov probíhá, příp. jakou má lovec fyzickou kondici. Rád bych čtenářům Světa myslivosti přiblížil poměrně neobvyklý způsob lovu v Africe, a to lov s pomocí loveckých psů.

Český fousek – sportovec tělem i duší

Monika Černá

Konečně začal foukat studený vítr z hor a moje holčičky – tři fousky a jedna spinonka – se dočkaly a zapřaháme. Svoji radost dávají náležitě hlasitě všem na vědomí, takže celá ulice už ví, že téměř na sedm měsíců zavládne na Šumavě zima a sníh.

Léčebné prostředky zvířecího původu – nebezpečí pro vzácná zvířata

Luboš Kotouček

Mnohého překvapí, že tradiční čínská medicína, využívající produkty zvířecího a rostlinného původu, má pověst příjemné přírodní metody, jež se pronikavě liší od naší „technické“ medicíny. Prastaré domnělé léčebné metody jsou stále populárnější. Světový obchod s těmito přírodními produkty dosáhl v r. 2005 výše 240 miliard eur. Na této částce se Evropané podíleli 93 miliardami eur.

Zpráva ze zasedání FITASC

Karel Pučálka

V rámci Mistrovství světa v loveckém parkúru v australském Warrnamboolu (16.– 22. listopad 2009) se dne 17. listopadu 2009 uskutečnila valná hromada Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC). Zasedání zahájil a řídil prezident FITASC Jean Francois Palinkas.

Orlický ostrostřelec ze Solnice

Ing. Dalibor Pačes

Pro označení Jaroslava Moravce, úspěšného brokového střelce na baterii a loveckém kole, jsme si vypůjčili název střeleckého klubu Orličtí ostrostřelci, jehož je spoluzakladatelem. Loni čerstvého šedesátníka jsme zastihli při tréninku na střelnici v Česticích na Rychnovsku, kterou zmíněný klub provozuje. V rozhovoru s ním se čtenářům Světa myslivosti pokusíme přiblížit jeho více než čtyřicetiletou střeleckou dráhu.

O největší pytlácké bitvě na Šumavě

Ing. Antonín Nikendey

Šumavské hvozdy byly v historii častým rejdištěm především bavorských pytláků, kteří decimovali stavy tamní zvěře a neustále ohrožovali lesní personál. Situace byla natolik vážná, že v r. 1817 nařídil kníže Schwarzenberg vystřílet na svém panství veškerou jelení zvěř, aby se zmenšil zájem pytláků o jeho honitby. I poté však pytláci podnikali své loupeživé výpady a za oběť jim padala nejen zvěř, ale též lidé. Letos v únoru tomu bude 150 let, co ve Stožci proběhla doslova bitva bavorských pytláků s členy finanční stráže, četníky a lesním personálem. Zpráva o této události se přenesla i do zahraničí, a ta bývá často zmiňována též jako největší pytlácká bitva v Evropě.

Myslivecká statistika 2008/2009 u sousedů



Ve Světě myslivosti č. 9/2009 jsme zveřejnili údaje domácí myslivecké statistiky za myslivecký rok 2008/2009. V tomto čísle přinášíme údaje za stejné období z Německa a Rakouska. I když známe jen výsledky a ne okolnosti, za nichž jich bylo dosaženo, dá se z nich odhadovat další vývoj ve střední Evropě.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku