Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 3 (2010)

Drama v liščí noře

Romana Kretková

V naší smečce loveckých psů sice najdete i německé krátkosrsté ohaře, ale největší zastoupení mají jezevčíci všech typů srsti. Psy intenzívně využíváme při lovu a právě s jezevčíky jsme vloni v březnu při norování v přírodní noře zažili velmi krušné chvíle. Následující příběh je důkazem toho, jak těžká je práce psa pod zemí, a jak statečný a vytrvalý je pes malý tělem, ale velký srdcem.

20. výročí založení Basset klubu ČR

Mgr. Jaroslav Rataj

V letošním roce oslaví 20. výročí založení Basset klub ČR. Klub sdružuje 180 chovatelů a příznivců nejen plemene Basset Hound (baset), ale také dalších pěti plemen basetů. Baset, noblesní pes s výrazem anglického aristokrata, je původem lovecké plemeno „nízkonohých“ honičů, jež vyniká zejména v práci na stopě. V současné době je v myslivosti bohužel neprávem opomíjen.

Brokovnice trojka

Mgr. Jan Tetřev

Lovecké zbraně se třemi hlavněmi nepatří v našich zeměpisných šířkách k neobvyklým. Známe řadu trojáků, dvojákových trojáků, brokových trojáků i trojčat. Prostě jsou u nás doma. Občas někoho z konstruktérů, většinou ve zbrojovce v Suhlu nebo ve Ferlachu, napadne vyrobit zbraň dokonce se třemi hlavněmi nad sebou. Ještě jsme se však u nás nesetkali s loveckou zbraní, která by měla tři hlavně vedle sebe, natož aby to byly hlavně brokové. Za takovou zbraní jsme se museli vypravit až do tisíc kilometrů vzdáleného Saint Etienne ve francouzském departementu Loire, kde sídlí tradiční výrobce loveckých zbraní firma Verney-Carron.

Extrémní střelecký závod „Král Šumavy“

Petr Zvolánek

Ve dnech 7.–8. listopadu 2009 proběhl na střelnici v Ústalči u Nalžovských Hor (okr. Klatovy) extrémní závod v brokové střelbě na asfaltové terče, organizátory nazvaný „Král Šumavy“. Extrémní byl nejen množstvím terčů, na něž soutěžící stříleli na jedné střelnici během dvou dní, ale i klimatickými a světelnými podmínkami, panujícími v ročním období, kdy se závod konal.

Oděvy s potiskem či výšivkou pro myslivce

Redakce

Společnost Jummy se sídlem v Uherském Brodě byla založena v r. 1999. Firma se zabývá výrobou a prodejem originálních oděvů a doplňků s potiskem či výšivkou, určených zákazníkům z různých zájmových oblastí, především myslivcům, rybářům, hasičům aj. Do jejího sortimentu patří především polokošile, trička, kšiltovky, kšandy a mikiny, to vše pro pány, dámy i děti. Vzor potisku nebo výšivku na uvedené zboží si může zákazník navrhnout sám, čehož využívají zejména lesnické firmy, soukromé honitby a myslivecká sdružení. Z firemního sortimentu nelze vynechat též pouzdra na zbraně. O rozhovor o aktivitách společnosti jsme požádali jejího majitele Radka Výmolu.

Humpolecká prodejna firmy ARMS-CZ: s velkoobchodním skladem za zády

Ing. Dalibor Pačes

Mezi pěti prodejnami, které v Čechách a na Moravě provozuje společnost ARMS-CZ, a. s., (čtyři jsme již na stránkách Světa myslivosti představili) má zvláštní postavení prodejna v Humpolci. Oproti ostatním je ve výhodě zejména proto, že kromě sídla firmy a centrály elektronického obchodu má „za zády“ velkoobchodní sklad. Pokud tedy není požadované zboží přímo na prodejně, z velkoskladu se k zákazníkovi dostane tou nejkratší cestou. Více informací o provozu prodejny jsme získali od jejího vedoucího Tomáše Doležálka.

Před 100 lety se narodil Ing. Otakar KokešNa 7. března letošního roku připadá 100. výročí narození člověka, který své schopnosti dal do služeb veřejnosti, Ing. Otakara Kokeše. Málokdo měl pestřejší osud.

Jagd und Hund 2010, aneb co mne zaujalo v Dortmundu

Ing. Petr Ziegrosser

Ve dnech 2.–7. února t. r. se v Dortmundu konal největší z evropských prodejních veletrhů pro myslivce a rybáře – tradiční Jagd und Hund. V pořadí již 29. ročník veletrhu navštívilo během šesti dnů 71 000 osob. Své zboží a služby jim nabídlo 692 vystavovatelů z 36 států světa. Z bohaté nabídky jsem vybral několik věcí, které mne zaujaly.

Vzpomínky na otce

Ing. Milan Slavinger

Občas se mi stává, že mě na nejrůznějších setkáních lesníků či myslivců osloví některý z účastníků s dotazem týkajícím se mého otce Adolfa Slavingera, a to přesto, že otec již téměř třicet let není mezi námi. Letos v únoru uplynulo sto let od jeho narození.

Nekupte to!

Ing. David Vaca, Ph.D.

Čtenáři tisku je proklínaná, vydavateli opěvovaná. Má spoustu podob – může působit otevřeně nebo skrytě, okázale či decentně, rušivě, ale třeba i příjemně. Jistě bychom pro ni našli mnoho dalších vlastností. O kom je řeč? O všudypřítomné reklamě, která na nás útočí ze všech stran, myslivecké časopisy nevyjímaje. Stejně tak, jako dnes my čelíme tlaku reklam, na tom byli naši předkové před sto lety. V naší rubrice Staré zlaté časy jsme se rozhodli posvítit si na „marketingové strategie“ obchodníků s loveckou výzbrojí a výstrojí a vůbec vším, co se může hodit myslivcům.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku