Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 6 (2010)

Preparace lebek

Dr. Ing. Naďa Šebková a Ing. Jan Matoušek

Na přednáškách o anatomii psů v rámci předmětu „Kynologie“ na České zemědělské univerzitě v Praze používám řadu názorných pomůcek, mimo jiné i lebky vlka, šakala a psů různých plemen. Při jejich preparaci jsem vyzkoušela různé postupy a metody. S pomocí Ing. Jana Matouška jsem se dopracovala k postupu, jenž se mi velmi osvědčil, a ráda se o něj podělím s myslivci, kteří jej mohou využít k preparaci trofejí.

Deset let Národního parku České Švýcarsko

Ing. David Vaca, Ph.D.

Národní park České Švýcarsko, rozkládající se v okrese Děčín při státní hranici s Německem a pokrývající podstatnou část stejnojmenné oblasti s pískovcovými skalními městy a rozsáhlými lesy, oslavil 1. ledna t. r. desáté výročí vzniku. Malé jubileum je vhodným důvodem k ohlédnutí a bilancování, v našem případě toho, co se v uplynulých letech podařilo zrealizovat v oblasti myslivosti, či lépe managementu zvěře. Primárním cílem Správy Národního parku České Švýcarsko totiž není chov zvěře, ale udržování rovnováhy mezi jednotlivými složkami životního prostředí.

Pozorovací dalekohledy Nikon

Ing. Ivana Mrňáková

Když se řekne Nikon, představí si většina z nás fotoaparáty. Japonská firma však nevyrábí pouze je, ale také špičkové dalekohledy. V minulém čísle Světa myslivosti jsme představili zaměřovací dalekohledy Nikon, nyní se podíváme na dalekohledy pozorovací.

Francouzští honiči a jejich lovecké využití (III.)

Slavomír Hanáček

V předešlých dílech seriálu o francouzských honičích (Svět myslivosti č. 4 a 5/2010) jsme představili dva krátkosrsté zástupce těchto plemen – velkého a malého modrého gaskoňského honiče. Mezi honiče patří také baseti, přičemž francouzští baseti jsou na rozdíl od anglických také hrubosrstí. V tomto čísle se seznámíme se dvěma z nich – s velkým a malým hrubosrstým vendéeským basetem.

Swarovski Optik – novinky roku 2010

Ing. Zdeněk Hlavačka

Swarovski Optik, v současné době největší evropský výrobce špičkové lovecké a pozorovací optiky, se snaží naplňovat jedno ze základních pravidel firemní filosofie, které zní: „dobré neustále zlepšovat“. Proto každoročně uvádí na trh novinky, jež mají vždy ambice být tím nejlepším, co v oblasti optiky existuje.

Rok s kulovnicí Mauser M 03

Dr. Ing. Jiří Hanák

Kulovnici Mauser M 03 je vyráběna firmou Mauser GmbH v krásném jihoněmeckém městečku Isny v továrním středisku, které je domovským zázemím pro firmu Blaser a nově i pro Sauer a Mauser.

Už zase pomýšlím na olympiádu …

Ing. David Vaca, Ph.D.

Český reprezentant ve střelbě na trap David Kostelecký si konečně vychutnává trochu klidu od novinářů, který mu v uplynulém půldruhém roce – po získání zlaté medaile na olympiádě v Pekingu v r. 2008 – tolik chyběl. Čas tráví především tréninkem a přípravou na další závody. Začátkem dubna t. r. jsme ho zastihli na střelnici v Holasicích u Brna, kde jsme ho požádali o rozhovor.

Nejzajímavější raritní trofeje na veletrhu Fehova 2010

Ing. David Vaca, Ph.D.

V závěru reportáže z veletrhu Fehova 2010 (Svět myslivosti 5/2010) jsme slíbili, že v červnovém čísle časopisu představíme kolekci nejzajímavějších raritních trofejí, které bylo možné na této akci vidět. Trofeje pocházející z maďarských honiteb vystavovali organizátoři lovecké turistiky s cílem přilákat pozornost potenciálních klientů. A to se jim dařilo – u jejich stánků bylo stále plno a vyfotografovat trofej mnohdy představovalo problém. Přesto se povedlo pořídit kolekci 12 snímků, které předkládáme k potěše myslivcova oka …

Pytlácké příhody

Ing. Milan Slavinger

Pytláctví se vine myslivostí jako červená stuha od samého jejího počátku až do dnešních dnů. Vždy bylo považováno za protiprávní jednání a byly za něj ukládány ty nejpřísnější tresty, včetně trestů hrdelních. Přesto se jej nikdy nepodařilo vymýtit. V průběhu času se měnily nejen důvody k pytláctví, ale i způsoby jeho provozování. V minulosti se pytláctví dopouštěli nejen chudí lidé, ale i měšťané či šlechtici, mnohdy i lesní personál. Pohnutky byly různé – někdo pytlačil z důvodu existenčních, jiný z náruživosti a lovecké vášně, další ze zištnosti.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku