Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 1 (2011)

Atmosféra sportovní střelnice mě pohltila

Ing. Dalibor Pačes

V řadách rozhodčích brokové střelby se poměrně často objevují ženy. Jednou z nich je mladá veterinární lékařka Miroslava Uzlová, autorka fotografií a příspěvků ze střeleckých závodů, které se již několikrát objevily na stránkách Světa myslivosti. Abychom zjistili, co přivede mladou ženu k funkci rozhodčí sportovní střelby, požádali jsme MVDr. Uzlovou o rozhovor.

Klubová barvářská soutěž jezevčíků

Hana Spalová

Pořádání Klubové barvářské soutěže jezevčíků, na níž se zadává čekatelství CACT a res. CACT, se v r. 2010 ujala východočeská pobočka Klubu chovatelů jezevčíků ČR (KCHJ). Skvěle zorganizovaná soutěž pod vedením Bohuslava Vaníčka se konala ve dnech 1. a 2. října v honitbě MS Vojnův Městec (okr. Žďár nad Sázavou). Výkony psů posuzoval sbor rozhodčích pod vedením vrchního rozhodčího MVDr. Jana Kučery.

O prospěšnosti barváře

Ing. Dalibor Pačes

Barvář je specialista na náročné a mnohdy zdánlivě ztracené dosledy spárkaté zvěře. Předurčuje ho k tomu jeho tělesná stavba, vynikající nos, vytrvalost a také schopnost vypracovat několik hodin starou stopu. O tom, že má své místo zejména v honitbách, kde se intenzivně loví jelení zvěř, není pochyb. Málokdo z myslivců či kynologů si však dokáže představit, jaké hodnoty barvář svými mimořádnými výkony při dosledech zvěře zachraňuje.

Maďarsko – myslivecký ráj (I.)

Ing. Marcel Lehocký, Ph.D., a Ing. David Vaca, Ph.D.

Zahraniční myslivci, kteří měli možnost lovit v Maďarsku, označují tento stát za „myslivecký ráj“ Evropy. Mnohé špičkové maďarské honitby (např. Gemenc, Lábod, Zala, Gyulaj či Guth), se staly pojmem díky výši úlovků zvěře a rekordním trofejím. Kvalitní trofeje, bohaté výřady a nezapomenutelné zážitky loveckých hostí jsou výsledkem systému a organizace maďarské myslivosti a samozřejmě i příznivých přírodních podmínek zvěře.

Předání hlavních cen soutěže Rarita roku 2010

Redakce

Závěr soutěže Rarita roku je spojen s milou povinností předat ceny lovcům, jejichž trofeje obsadily první tři místa. Na setkání se zástupci sponzorů soutěže s lovci je možné prohlédnout si vítězné trofeje a dozvědět se zajímavosti z lovu srnců, kteří raritní parůžky nosili. Hlavní ceny soutěže Rarita roku 2010 byly slavnostně předány 8. prosince 2010 v Kostelci nad Černými lesy.

Zubní anomálie a odchylky lišky obecné

Ing. Martina Hartová, Ph.D.

Při zkoumání odchylek od normálního zubního vzorce, který je u lišky 3142/3143, se pozornost vědců nejčastěji upíná na nadbytečné zuby (tuto odchylku odborně nazýváme polydoncie, nebo také hyperdoncie) a vrozenou ztrátu zubu (oligodoncii). Dalšími popisovanými abnormalitami jsou např. zdvojení korunky, splynutí korunek dvou sousedních zubů, hypoplastické změny skloviny, nepravidelnost v postavení zubu (rotace kolem osy, křivost) či chyba skusu. Odchylky neunikají ani pozornosti myslivců při preparaci liščích lebek. Některé z odchylek si představíme a pokusíme se vysvětlit příčinu jejich vzniku.

Jánské žito – osvědčená plodina ke zvýšení úživnosti honitby

Ing. Ivo Březina

V dřívějších dobách lidé, kteří pracovali v lesích, využívali vzniklé paseky ke svému prospěchu, a to oséváním obnažené půdy tzv. jánským žitem. To jim přinášelo užitek v podobě zrna, z něhož pekli chleba, jenž měl specifické aroma. Tento druh může být i dnes velkým pomocníkem při obhospodařování lesa i honitby.

Zanikají některá regionální pracoviště pro zbraně a bezpečnostní materiál Policie ČR

Redakce

Na podzim loňského roku se na veřejnost dostala informace o záměru Policie ČR (PČR) zrušit z úsporných důvodů některá regionální pracoviště – odbory služby pro zbraně a bezpečnostní materiál (SZBM). Pro majitele zbraní z dotčených regionů by to znamenalo prodloužení dojezdové vzdálenosti při vyřizování záležitostí souvisejících s vlastnictvím zbraní a další komplikace.

Špatný zaječí rok 2010

Redakce

Říká se, že zajíci se mají počítat až po honu. Zprávy z našich polních honiteb o stavech tradičního druhu naší drobné zvěře byly však vloni na podzim natolik špatné, že jsme se rozhodli uspořádat anketu o situaci zaječí zvěře již počátkem prosince 2010, tedy před koncem doby lovu. Svou roli sehrál i fakt, že mnoho uživatelů honiteb hony na zajíce kvůli nedostatku zvěře odvolalo. Osloveným respondentům z honiteb ze zaječích oblastí jsme položili následující otázku: jaká je ve Vaší honitbě a jejím okolí aktuální situace se stavy zaječí zvěře?

Zajíc polní a jeho predátoři

Doc. Ing. Jaroslav Slamečka, CSc., doc. Ing. Jozef Gašparík, CSc. a Ing. Peter Kaštier

Při hledání příčin poklesu početnosti zaječí zvěře se velmi často hovoří o vlivu predátorů. V přírodě existuje více významných negativních faktorů, které redukují zejména výši přírůstku zajíců. Predátoři k nim určitě patří a jejich působením se do určité míry ovlivňuje i možnost mysliveckého hospodaření se zaječí zvěří.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku