Lončák – přežitá kategorie černé zvěře?

Redakce

Uživatelé honiteb vykazují každoročně kromě jiného odstřel lončáků, přičemž jejich celkový úlovek je uveden v myslivecké statistice zveřejňované Českým statistickým úřadem a jeho podíl z celkového odstřelu černé zvěře se používá jako jeden z ukazatelů o hospodaření s tímto druhem zvěře. V souvislosti se současnou situací v populaci černé zvěře, kdy metání selat probíhá v průběhu celého roku, přičemž část bachyněk ve věku selete již vodí svá selata, se podstatně ztěžuje posouzení věku živé mladé černé zvěře jak na osamělých, tak především na společných lovech. Kontrole vývinu chrupu u ulovené zvěře za účelem přesného stanovení věku se věnuje jen část myslivců, takže je zřejmé, že statistické údaje podléhají významnému zkreslení. V této souvislosti se logicky nabízí otázka, zda kategorie lončák již neztratila v myslivecké praxi význam. O názor na uvedenou problematiku jsme požádali pět respondentů.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku