Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 1 (2012)

Problémy s určováním početnosti spárkaté zvěře jsou aktuální v celé Evropě

RNDr. Marta Heroldová, CSc.

Ve Světě myslivosti č. 5/2004 jsme s RNDr. Miloslavem Homolkou, CSc., publikovali článek, v němž jsme čtenáře stručně seznámili s různými metodami určování početnosti volně žijících kopytníků. Jako spoluautorka tohoto článku jsem tehdy přeložila společně s doc. Ing. Janem Zejdou, CSc., příručku How many deer? britských autorů Brendy A. Maylové, Andrewa J. Peace a Robina M. A. Gilla. Překlad této příručky nedávno vyšel v nakladatelství Lesnická práce pod názvem Kolik spárkaté zvěře máme v honitbě? Při příležitosti 8. Evropské konference o škodlivých druzích obratlovců a jejich managementu, uspořádané v září loňského roku v Berlíně, jsem se setkala s první autorkou anglického originálu Brendou A. Maylovou, MSc. Předala jsem jí český překlad její knihy a měla jsem též příležitost promluvit si o tom, co nás v oblasti vědeckého výzkumu zvěře spojuje.

Může lov černé zvěře za její zvyšující se stavy?

Ing. Miloš Ježek a Ing. Tomáš Kušta, Ph.D.

Růst početnosti černé zvěře zamotává hlavu všem zainteresovaným nejen u nás, ale i v ostatních státech Evropy. Divoká prasata jsou předmětem diskusí především mezi myslivci, ale postupně se tímto tématem začínají zabývat i lidé z jiných oborů. Černá zvěř se dostala např. do hledáčku evolučních biologů, kteří se zabývají studiem změn životní strategie zvířat a rostlin.

Vývoj populací spárkaté zvěře v ČR (I.) - srnec obecný a prase divoké

Doc. Ing. Jaroslav Červený, CSc., RNDr. Miloš Anděra, CSc.

Spárkatá zvěř patří na celém světě k druhům, které vždy poutají mimořádnou pozornost lovců. Lovecká touha je také hlavní příčinou, proč se různé druhy spárkaté zvěře od nepaměti převážejí z kontinentu na kontinent, umisťují se do zvěřinců či obor, nebo se dokonce vysazují do volné přírody. O současném stavu populace spárkaté zvěře v ČR chceme informovat v seriálu článků, který je založen na vyhodnocení dat získaných od mysliveckých hospodářů přímo z honiteb a na zpracování mysliveckých statistik.

Poslední rok desetiletého nájemního období honiteb klepe na dveře…

Redakce

Na přelomu kalendářních let mnohá média organizují ankety zpravidla charakterizované kombinací otázek „Jak hodnotíte uplynulý rok?“ a „Co nás čeká v novém roce?“ Z pohledu myslivosti se zdá být podnětná především druhá otázka, neboť letos v březnu vkročíme do posledního roku desetiletého nájemního období u většiny honiteb v ČR. S jakým očekáváním do něho vstupují respondenti naší ankety?

Úvodník

Prof. Ing. et Ing. h. c. Josef Hromas, CSc.

Vážení čtenáři,

pomalu se blíží konec desetiletého období nájemních smluv na honitby a mezi myslivci již začíná stoupat nervozita podněcovaná některými zájemci o možnost výkonu práva myslivosti, odvolávajícími se dokonce na současný zákon o myslivosti, který si ovšem vykládají ve svůj prospěch. Není to nic neobvyklého, ale může to přinést mnoho zmatků do našich hlav.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku