Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 10 (2012)

Lánské oboře bude 300 let

David Vaca

Jedna z našich největších obor oslaví zanedlouho významné jubileum – v příštím roce uplyne 300 let od jejího založení. Lesní správa Lány, p. o. Kanceláře prezidenta republiky, připomene toto výročí samostatnou výstavou, která bude instalována v muzeu T. G. M. v Lánech a bude přístupná veřejnosti od 16. října t. r. do konce února 2013 – denně (kromě pondělí) od 9 do 16 hodin. O minulosti i současnosti obory jsme hovořili s ředitelem Lesní správy Lány Ing. Jiřím Jandou.

Hold prof. Komárkovi a karpatské jelení zvěři

David Vaca

V srpnovém čísle Světa myslivosti jsme si připomněli 120. výročí narození prof. PhDr. Julia Komárka (1892–1955), našeho známého přírodovědce, myslivce a autora knih, z nichž myslivcům jsou nejznámější Lovy v Karpatech. V místech, kde prof. Komárek téměř před 100 lety lovil a čerpal inspiraci pro svou knihu – mezi obcemi Livov a Livovská Huta západně od Bardejova v pohoří Čergov – stojí v lese na říčkou Topľou nenápadný malý srub, který má nad vstupními dveřmi zavěšenu dřevěnou desku s výmluvným nápisem: Poľovnícka chata prof. Komárka. Dne 23. srpna t. r. byl prohlášen u příležitosti výročí profesorova narození za Významné lesnické místo.

Toyota Hilux 2.5 D-4D

Oto Lasák

Toyota Hilux patří jednoznačně mezi nejpraktičtější pomocníky oborníků, držitelů a uživatelů honiteb a lesnických firem, kteří řeší vedle dopravy lidí i na těžce přístupná místa v terénu převoz materiálu všeho druhu (např. pletivo a kůly na oplocenky, prostředky pro ochranu lesa), krmiv pro zvěř, nářadí, pohonných hmot, ale také odvoz ulovené zvěře. Hilux si oblíbili nejen díky jeho robustní konstrukci, ale též pro skvělé jízdní vlastnosti, nevídanou odolnost použitých dílů a dlouhodobou vysokou spolehlivost.

Mistrovství ČR v olympijských brokových disciplínách

Petr Zvolánek

Ve dnech 24.–27. srpna t. r. se na brokové střelnici Českého střeleckého svazu (ČSS) v Brně-Soběšicích konalo Mistrovství ČR v olympijských brokových disciplínách skeet, trap a double trap. Své síly přijelo do jihomoravské metropole poměřit celkem 62 střelců na skeetu, 74 na trapu a 23 na double trapu. Čekala na ně velmi dobře připravená soběšická střelnice.

Mistrovství světa v UT a finále světového poháru Beretta

Karel Pučálka

Vrcholem letošní sezony v univerzálním trapu (UT) bylo mistrovství světa (MS), které proběhlo ve dnech 6. až 9. září v překrásném regionu Algarve na jihu Portugalska. Závod pořádal střelecký klub O Pinhal na střelnici Vales de Pera situované poblíž historicky a kulturně významného města Silves.

Velká cena norníků – nová mezinárodní soutěž jezevčíků a teriérů

Jaroslav Švec

Komise Mezinárodní kynologické federace (FCI) pro norníky schválila zkušební řád nové soutěže pro jezevčíky a teriéry se zadáním čekatelství mezinárodního šampionátu práce (CACIT). Soutěž dostala název Velká cena norníků a její první ročník se uskutečnil ve dnech 24.– 26. srpna t. r. v krásné přírodě Durynského lesa v oblasti Hildburghausen (Německo). Premiérový ročník byl vypsán pro osm jezevčíků a osm teriérů. Každý z členských států FCI mohl vyslat jednoho psa a jednoho náhradníka.

Memoriál Rudolfa Kristla

Jaroslav Švec

Dějištěm všestranné soutěže jezevčíků – Memoriálu Rudolfa Kristla (MRK) – bylo letos okolí Týna nad Vltavou, kde ve dnech 17.–19. srpna proběhl již 18. ročník tohoto klání. Patronát nad soutěží převzal Okresní myslivecký spolek ČMMJ České Budějovice a na jejím uspořádání se podílelo několik mysliveckých sdružení. Na startovní listině bylo zapsáno 12 jezevčíků standardního rázu, z toho shodně po čtyřech drsnosrstých, hladkosrstých a dlouhosrstých.

IX. ročník soutěže O pohár Světa myslivosti

Dalibor Pačes

Již podeváté se majitelé slídičů a retrívrů sešli v polovině srpna, aby absolvovali podzimní zkoušky (PZ) a speciální zkoušky z vodní práce (SZVP), z nichž se skládá soutěž O pohár Světa myslivosti. Přání z loňského roku bylo vyslyšeno, víkendové klání se uskutečnilo ve dnech 11. a 12. srpna opět v honitbě Mysliveckého sdružení Čírka Kosičky na Královéhradecku. Své schopnosti při něm poměřilo celkem 47 psů.

38. ročník Memoriálu Richarda Knolla

Dagmar Vitásková

Letošní Memoriál Richarda Knolla (MRK), v pořadí již osmatřicátý, se konal ve dnech 1. a 2. září na Opavsku. O jeho úspěšný průběh se postaral Okresní myslivecký spolek ČMMJ Opava, honitby k plnění jednotlivých disciplín všestranné soutěže ohařů poskytla myslivecká sdružení Křeménky Bolatice, Bohuslavice a Dubina Větřkovice a Opavská lesní, a. s.

Oldřich Kučera – zakladatel umělého chovu zajíce v ČR

Dalibor Pačes

Jen málokdo z široké obce lesnické a myslivecké nebude znát Oldřicha Kučeru. Lesník tělem i duší, emeritní ředitel Lesního závodu Litovel, ale také zakladatel umělého chovu zajíce u nás, úspěšné bažantnice a rovněž chovatel našich prvních labradorských retrívrů se 23. října dožívá 85 let. O vážnosti a úctě, které se mu dostává, svědčí skutečnost, že ještě dnes jej mnozí starší i mladší kolegové oslovují „pane řediteli“. Za jubilantem jsme se vypravili do Litovle a požádali ho o rozhovor.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku