Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 12 (2012)

Jelen s největší stopou

Václav Vacek

Ve Světě myslivosti č. 11/2012 byl v galerii fotografií významných úlovků z letošní jelení říje zveřejněn snímek uloveného kapitálního jelena z Jizerských hor, z honitby Černá Nisa (okr. Jablonec nad Nisou). Jelena jsem poslední dva roky jeho života znal a sledoval.

Restart Hospitální nadace Františka Antonína hraběte Sporcka

David Vaca

Řád sv. Huberta se po svém obnovení v r. 1992 přihlásil k odkazu Nadace Františka Antonína hraběte Sporcka a v r. 1993 dal zaregistrovat Nadaci Řádu sv. Huberta (v r. 1998 byla přeregistrována pod názvem Hospitální nadace Františka Antonína hraběte Sporcka – dále Nadace). Navázal tím na původní nadaci Sporckovu s akcentem na nové poslání charitativní náplně vyplývající z reality 21. století. V druhé polovině loňského roku se předsedou správní rady Nadace stal Ing. arch. Igor H. Krčmář ze Slezské Ostravy. Co se za dobu jeho působení Nadaci podařilo a jaké jsou výhledy do budoucna?

Sokolnické Opočno již po pětačtyřicáté

Marcela Medková

Motto „Nelovíme pro kořist, ale pro vše krásné při lovu!“, vypovídající o charakteru a poslání sokolnictví, bylo bezezbytku naplněno v průběhu již 45. mezinárodního sokolnického setkání v Opočně. Letošní akce, konané ve dnech 11.–14. října, se zúčastnilo 111 sokolníků z ČR, Slovenska, Polska, Chorvatska, Belgie, Francie, Rakouska, Německa a Holandska.

Subaru na celý život

Oto Lasák

Po představení dvou modelů japonského výrobce Subaru jsme se tentokrát rozhodli pro rozhovor s jedním z dlouholetých uživatelů a příznivců této značky Ing. Jaroslavem Ryglem, ředitelem Lesní společnosti Ledeč nad Sázavou, a. s. Jeho Subaru Legacy ho doprovází nejen na zpevněných cestách, ale nenechalo ho ve štychu ani při provozování myslivosti.

Steyr Mannlicher – legenda mezi zbrojovkami

Jiří Hanák

Při představování kvalitních loveckých a sportovních zbraní nesmíme opomenout legendární značku Steyr Mannlicher. Výrobní program stejnojmenné zbrojovky, jejíž historie sahá až do poloviny 19. století, je velmi široký. V tomto článku si představíme současnou výrobu, její odlišnosti od jiných výrobců a některé typy loveckých kulovnic.

Zasedání FITASC

Karel Pučálka

Ve dnech 16.–19. srpna t. r. se pod patronací Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC) konalo poblíž města Lincolnshire ve státě Illinois (USA) Mistrovství světa v loveckém parkúru. Jak se již stalo tradicí, před soutěží proběhlo zasedání a valná hromada FITASC.

Čtyřicet loveckých dní se smečkou honičů

Pavel Konvalina

Lovecká sezóna vrcholí, čas naháněk na divočáky a další spárkatou zvěř se dostává do druhé poloviny. Se čtenáři Světa myslivosti bych se chtěl podělit o zkušenosti získané během čtyř desítek loveckých akcí loňské sezóny, jichž jsme se zúčastnili s naší skupinou honičů, kterou jsme pojmenovali „Táborská lovecká smečka“.

Italský ohař – lovecký univerzál

Petra Literáková

Italský ohař, jinak také Bracco Italiano, Italian pointer či Italian Pointing Dog, byl – jak vyplývá z názvu – vyšlechtěn v Itálii jako universální lovecký pes. Přesto není toto zajímavé plemeno v zemi svého původu příliš běžné a také ve světě je zatím poměrně neznámé. Podle klasifikace FCI patří do skupiny 7 – ohaři, sekce kontinentální ohaři krátkosrstí typu „braque“ s pracovní zkouškou. V posledních letech se s jeho zástupci můžeme setkat i u nás na honech na drobnou zvěř.

Lov a lov

Petr Ziegrosser

Letos jsem měl opět možnost navštívit s lovci jelenů Rumunsko, konkrétně předhůří Kalimanských hor. Vzpomínal jsem na to, jak lov v tamních oblastech popisoval prof. Julius Komárek ve svých Lovech v Karpatech, a napadlo mne, že se toho od té doby zase tolik nezměnilo. To je skoro zázrak. Ostatně fotografie možná řeknou více než sáhodlouhý popis.

Sto let lukovských jelenů od časů prof. Komárka

Marcel Lehocký

Kapitola o Lukově a Livově v knize prof. Julia Komárka Lovy v Karpatech, zvláště stať „Původ lukovských jelenů“, je nadčasová a mimořádně hodnotná z hlediska poznání historie jelení zvěře na severovýchodním Slovensku a nese v sobě hluboký odborný a praktický odkaz prof. Komárka všem dnešním myslivcům a lesníkům, které zajímá problematika karpatské jelení zvěře.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku