Život motáka pochopa

MVDr. Vojtěch Mrlík, CSc.

Moták pochop (Circus aeruginosus) je středně velký dravec, který na území ČR hnízdí od r. 1943. Ačkoliv je relativně nedávným osídlencem, patří k druhům, které jsou dobře známy jak odborné, tak laické veřejnosti. Jde o dravce, který se relativně rychle a úspěšně přizpůsobil našim přírodním podmínkám a jeho početnost díky tomu dramaticky narůstá. To neuniklo pozornosti veřejnosti: jedna strana ho obhajuje a chrání, zatímco strana druhá by jeho počty nejraději výrazně redukovala. Motáku pochopovi se klade za vinu, že je jednou z příčin snížení početnosti menších druhů lovné zvěře v naší zemědělské krajině. Nechci o tomto názoru polemizovat. Rád bych naprosto nezaujatě naši mysliveckou veřejnost blíže seznámil s životem zajímavého dravce, jímž pochop bezesporu je.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku