Úvodník (str. 1)

Jakub Hruška

Vážení čtenáři,
návrh novely zákona o myslivosti z dílny Ministerstva zemědělství bude jistě středem pozornosti myslivců ještě mnoho měsíců. V dubnovém čísle Světa myslivosti jsme si přečetli názory opírající se spíše o dohady, jak novela bude vypadat, ale v květnu byl již návrh změn konkrétnější (Svět myslivosti č. 5/2013). Přestože cesta k novele zákona ještě ani nezačala – má před sebou meziresortní připomínkové řízení, posouzení Legislativní radou vlády, předložení do vlády, trojstupňové schvalování v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (včetně pozměňovacích návrhů), schválení v Senátu (anebo také vrácení sněmovně) a nakonec podpis prezidenta – názory na její obsah se již dnes diametrálně odlišují. Zatímco jedna strana tvrdí, že dosavadní zákon je v pořádku, změny nepotřebuje, a pokud je s ním někdo nespokojen, pak je to diletant a potížista, který je proti myslivosti, strana druhá poukazuje zejména na nefunkční vztah majitele honebního pozemku a (obvykle) nájemce honitby. Realitou současnosti jsou ale raketově rostoucí stavy spárkaté zvěře a zvyšující se škody působené zvěří, které lze na základě dnešního zákona sice (teoreticky) eliminovat, desetiletá zkušenost však ukázala, že v praxi to možné takřka není. Myslivce ve valné většině vůbec nezajímá, jestli zvěř nějaké škody působí, protože zpravidla nemají vztah k honebním pozemkům.

Zemědělští hospodáři se nemohou účinně bránit, protože obvykle hospodaří na pronajaté půdě, a nemohou přímo ovlivňovat dění v honebních společenstvech. Není tedy divu, že návrh novely vzešel od soukromých zemědělců, kteří se současným stavem cítí poškozováni a diskriminováni, zvláště pokud s nimi někteří nájemci honiteb jednají jako s obtížným hmyzem. Samozřejmě, že se na vzestupu stavu spárkaté zvěře, zejména divočáků, významně podílí i způsob, jakým se dnešní zemědělství provozuje – tedy velké půdní bloky řepky a kukuřice, které černé zvěři poskytují dokonalé potravní a krytové podmínky. Lze tedy namítnout, že si za to zemědělci mohou sami. To je ale jen část pravdy. Ta druhá je, že pokud myslivci nejsou nuceni stavy spárkaté snižovat „po zlém“, je to pro ně ideální situace. Loví podle vlastního zájmu, chuti a možností, a jsou, díky současnému znění zákona, téměř nepostižitelní. Jednu valnou hromadu honebního společenstva za deset let nějak „ustojí“, a poté, co bude podepsána nová nájemní smlouva, mají zase na deset let pokoj. A právě tuto selanku a krásnou bezstarostnost se návrh pokouší korigovat. Má přiblížit chování honebních společenstev obchodním společnostem, kde se valné hromady svolávají každoročně, kde existuje konkrétní zodpovědnost, funkční období nejsou nekonečná a odvolatelnost funkcionářů za nedodržování zákona je jasně dána.
Podle současného znění zákona jsou jen trochu v právu zběhlí funkcionáři v podstatě neodvolatelní, a valné hromady probíhají za účasti přibližně pěti osob se stohem plných mocí od majitelů pozemků, které, bohužel, dění v honebním společenstvu většinou vůbec nezajímá. A zde jsme u dalšího vážného problému: byť je téměř 25 let po návratu demokracie, totalita ve vztahu k restituovanému majetku v nás pořád zůstává. Čtyřicetileté přerušení kontinuity vlastnických vztahů, kdy všechno bylo všech, ale přitom nic nikoho, bohužel odvanulo odpovědnost a zájem o půdu, hlavní bohatství našich předků. Potomci bývalých sedláků a domkářů dnes bydlí často daleko od svých polností, a o to, co se na nich dnes děje, nemají zájem. Myslivost a zemědělství jim nic neříkají, a divočáky, řepku a kukuřici nepovažují za svůj problém. Aby se vztah zemědělský hospodář-myslivec úplně „nerozpojil“ (jak tomu bylo doposud), je v novele i návrh možnosti převedení práva výkonu myslivosti na nájemce půdy. Zvláště zdůrazňuji slovo „možnost“. Majitel půdy má vždy právo se rozhodnout, zda tak učiní, či nikoliv. Ale současně se otevírá i dosud blokovaná eventualita, aby farmáři mohli více ovlivňovat dění v honitbách. Možná se to někomu bude zdát jako definitivní konec „lidové“ myslivosti, ovšem mně se to jeví jako přechod od dosavadní kolektivní nezodpovědnosti ke stavu, kdy vztah farmář-myslivec bude více zrovnoprávněn. A rozumný farmář ví, že k výkonu solidní myslivosti potřebuje dobré myslivce. Pokud bude farmář zodpovědný za myslivost, uvědomí si, že tak, jak farmařil dosud, to bylo ku prospěchu černé zvěře (která mu způsobuje škody), ale např. zcela proti zvěři drobné. Dokud sami zemědělci nepochopí, kde je zakopán pes, budou se snahy o záchranu drobné zvěře míjet účinkem, protože několik myslivců, kteří ještě nad drobnou nezlomili hůl, není schopno bránit diktátu nadoraz využívaných zemědělských dotačních možností, kdy se zisk maximalizuje na úkor krajiny. Budou-li farmáři více vtaženi do myslivosti, dnešní tristní situace se může jen zlepšit. Proto považuji návrh novely za zdařilý a užitečný, byť v legislativním procesu jistě dozná mnoha změn.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku