Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 1 (2014)

Jak ptáci pečují o své peří (str. 25-27)

Julius Klejdus

Některé každodenní činnosti ptáků jsou námi lidmi brány a chápany často jako samozřejmost a leckdy je ani nevnímáme. Přitom jde o velmi důležité a z hlediska ptáka nutné soubory aktivit potřebné k životu. Jednou z takových činností, kterou můžeme pozorovat u ptáků při pobytu v honitbě, je péče o peří. Souboru projevů, jímž ptáci pečují o své peří, se říká komfortní chování.

Co po těch myslivcích vlastně chcete? (str. 23-24)

Marie Petrová

V prosincovém čísle Světa myslivosti (2013) je věnováno celých deset stran způsobu „myslivcování“ v Česku, a to s nejrůznějšími nářky. Všichni autoři článků se shodují v tom, že myslivci „nemyslivcují“ tak, jak by měli, ale jen Ing. Milan Slavinger z jihlavského magistrátu přibližuje řešení tím, že adresuje svá konstatování politikům a novinářům. Jako člověku žijícímu přímo v „terénu“ je mu patrně jasné, že myslivci sami nezmohou naprosto nic, resp. tak málo, že se to celostátně rovná nule.

Reakce na článek Myslivecké hospodaření se zvěří v ČR a jeho „úspěchy“ (Svět myslivosti č. 11/2013) (str. 22-23)

Ladislav Holeš

Ve Světě myslivosti č. 11/2013 jsem si pozorně přečetl článek prof. RNDr. Petra Koubka, CSc., nazvaný Myslivecké hospodaření se zvěří v ČR a jeho „úspěchy“. S některými autorovými názory souhlasím, ale o jiných bych si dovolil diskutovat. Svůj pohled opírám o zkušenosti s provozováním myslivosti na Vysočině, konkrétně v okrese Žďár nad Sázavou.

Sokolnické svátky 2013 (str. 18-21)

Bohumil Straka

Na podzim loňského roku proběhly dvě akce významné nejen pro sokolnictví, ale obecně pro propagaci myslivosti – tradiční sokolnické setkání v Opočně a premiéra Světového dne sokolnictví.

Předání hlavních cen soutěže Rarita roku 2013 (str. 16-17)

Redakce

Na středu 4. prosince loňského roku jsme se v redakci těšili. Důvodem bylo předání hlavních cen právě ukončeného ročníku soutěže Rarita roku, v předchozích letech pravidelně spojené se setkáním s lovci vítězných trofejí a zástupci sponzorů soutěže. Stejně tomu tak bylo i v případě loňského ročníku, přičemž dějištěm slavnostní události se stal útulný salónek v pivovaru v Kostelci nad Černými lesy.

Proč se na naháňkách uloví tak málo černé zvěře? (str. 14-15)

Petr Ziegrosser

Tak jako každý rok jsem během podzimu strávil poměrně hodně času v lečích na naháňkách na černou zvěř. Často končily neslavně – malým výřadem. Pokud se na naháňce na černou neuloví průměrně 0,5 kusu na střelce, považuji to za fiasko. Co se nám nedaří, co děláme špatně nebo nedostatečně? Co bývá příčinou nezdaru?

Kam kráčí drobná zvěř na Slovensku? (str. 11-13)

Jaroslav Slamečka, Peter Kaštier a Jozef Gašparík

Navzdory všem koncepcím, navrhovaným opatřením, kritickým článkům a jednoznačně vyznívajícím konferencím mají populace drobné zvěře na Slovensku neustále sílící klesající trend. Po změně společenského zřízení v r. 1989 jsme doufali, že dojde k částečné ekologizaci agrární krajiny, v níž žije většina naší drobné zvěře, ale dnes – po 24 letech – vidíme, že očekávání se nenaplnila. V zemědělství se sice významně změnily vlastnické vztahy a způsob výroby, ale tyto změny vedly k ještě hlubší krizi v situaci s drobnou zvěří. Výrazně byla omezena živočišná výroba, což způsobilo, že se již téměř nepěstují pícniny a škála pěstovaných plodin se zredukovala pouze na druhy, které přinášejí ekonomický efekt, čímž se opět významně snížila biodiverzita agrární krajiny. V rostlinné výrobě se aplikují neekologické agrotechnické postupy a využívá se moderní mechanizace bez jakékoliv ochrany zvěře. Výsledkem je další pokles početnosti a produkce všech druhů drobné zvěře. V chovu drobné zvěře se nedaří – na rozdíl od zvěře spárkaté, jejíž početnost neustálé narůstá a úlovky se zvyšují – zajistit trvalou udržitelnost mysliveckého hospodaření a s výjimkou bažanta úlovek hlavních druhů drobné zvěře klesá.

2. mezinárodní myslivecké sympózium v Srbsku (str. 8-10)

Ladislav Paule

Po úspěšném prvním mezinárodním mysliveckém sympóziu (1st Huntsymposium), které se konalo v červnu 2012 v Bělehradě (Svět myslivosti č. 9/2012), jeho organizátoři neztratili chuť do práce a s odstupem půldruhého roku uspořádali v Novém Sadu 2. ročník tohoto setkání s podtitulem „Moderní aspekty a udržitelný management populací zvěře“. Akce se konala od 17. do 19. října 2013 na Zemědělské fakultě Univerzity v Novém Sadu (ZF UNS) za účasti 85 vědců z 16 států.

Pokutovat nebo nepokutovat, aneb další ukázka nefunkčnosti systému hospodaření se zvěří (str. 4-5)

David Vaca

V závěru loňského roku připravila státní správa myslivosti v Ústeckém kraji části uživatelů honiteb nepříjemné překvapení v podobě oznámení o zahájení řízení ve věci udělení pokuty za překročení normovaných stavů zvěře. Krok vyvolaný Krajským úřadem (KÚ) Ústeckého kraje pochopitelně vyvolal mezi uživateli honiteb značnou vlnu nevole. Argumentům úředníků KÚ se dá máloco vytknout, neboť se opírají o paragrafy v zákoně o myslivosti, ale posuzuje-li se celá kauza v souvislostech, ukazuje se, že opatření bude mít spíše kontraproduktivní efekt. Především se ale opět v celé nahotě odkrývá nefunkčnost našeho systému hospodaření se zvěří.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku