Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 5 (2014)

Silva Regina 2014 (str. 54-55)

Redakce

Vedení firmy Veletrhy Brno, a. s., si po ukončení letošního komplexu veletrhů zemědělské a lesnické techniky Techagro, Animal Vetex, Silva Regina a Biomasa (30. 3.–3. 4.) mohlo spokojeně mnout ruce – akce byla ve všech směrech rekordní. Vnitřní i venkovní výstavní plocha brněnského výstaviště byla využita do posledního metru, stánky obsadily dokonce i trávníky a další nezvyklá výstavní místa. Návštěvnost překonala veškerá očekávání – vyšplhala se ke 120 tis. osob. Myslivcům a lesníkům „patřil“ na pět dní stejně jako na předchozích ročnících veletrhu Silva Regina největší pavilón – „Zetko“

Boj uvnitř Řádu sv. Huberta o jeho další směřování (str. 52-53)

Redakce

Během brněnské výstavy Silva Regina, která se konala na přelomu března a dubna t. r., obdržela redakce Světa myslivosti informace od několika členů Řádu sv. Huberta (dále Řád) o aktuálním dění v této organizaci – především o návratu RNDr. Josefa Štycha do čela Řádu, resp. o protiprávnosti jeho jednání. Je zřejmé, že uvnitř Řádu je veden boj o jeho další směřování. O stručné vyjádření k nastalé situaci jsme požádali nejdůležitější aktéry – RNDr. Josefa Štycha a současného velmistra Řádu Jana Votavu.

Seminář „Tradice a současnost v myslivosti“ již po devatenácté (str. 51)

Zdeněk Navrátil

Jako obvykle velmi příjemné prostředí Penzionu Za vodou poskytlo v pátek 28. března t. r. zázemí již XIX. ročníku vzdělávacího semináře „Tradice a současnost v myslivosti“, který každoročně pořádá Řád sv. Huberta se sídlem v Kuksu. Organizátoři vybrali pro letošní rok po dohodě s přednášejícími následující témata: „Lov jako součást šlechtické kultury baroka“, „K dějinám mysliveckých tradic – všechno bylo trochu jinak“, „Management zvěře v současné krajině“, „Sporckova hudba v plenéru“ a „Redukce početních stavů spárkaté zvěře“. Nelze přesně říci, zda to bylo výběrem témat, ale poprvé v historii těchto seminářů se stalo, že organizátoři museli odříci několik opozdilých zájemců, protože kapacita sálu byla zcela naplněna.

Grand Prix FITASC ČR v CS (str. 48)

Karel Pučálka

V areálu Sudického Dvora v Boskovicích na Blanensku se po roce konala Grand Prix FITASC ČR v disciplíně compak sporting (CS), letos ve dnech 19. a 20. dubna. Současně šlo o první závod nového střeleckého seriálu nazvaného Středoevropský pohár (další proběhne v červnu ve slovinském Mariboru, finále v červenci v maďarské Sarloszpustě). Na organizaci se podílel Sportovní střelecký klub (SSK) Drexler, který střelecký areál Sudický Dvůr provozuje.

Jak správně nastřelit kulovnici (str. 44-46)

Alexandr Vrága

16. květen se blíží, pro většinu myslivců začne další lovecká sezóna. Ti zodpovědnější si po zimě alespoň překontrolují svoji kulovou zbraň, v ideálním případě si ji i nastřelí. Její stav jim totiž není lhostejný, stejně jako osud lovené zvěře. Ve svém článku se pokusím popsat, jak by mělo nastřelení kulovnice probíhat.

Řízený chov foxteriéra pro lovecký výkon v Německu (str. 40-42)

Zdeněk Lanc

Majitelům a příznivcům foxteriéra není třeba připomínat, že toto ryze pracovní plemeno loveckého psa vzniklo kolem poloviny 19. století v Anglii a poté dobylo celý svět. Foxteriéři však částečně doplatili na svoji popularitu tím, že jsou často chováni jako společenští psi. V poslední době se též účastní různých sportů (agility, flyball, frisbee, dogdancing) a jiných aktivit, např. canisterapie. Málokdo u nás ale ví, že se kynologové v sousedním Německu snaží udržet a zachovat foxteriéra jako loveckého psa. Proto tam funguje řízený chov foxteriéra pro lovecký výkon.

Tak máme nové zkušební řády … (str. 37-39)

Karel Pfeifer

S platností od 1. dubna 2014 vydala Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ) další, od r. 1960 již desátou verzi zkušebních řádů (ZŘ) pro zkoušky loveckých psů, která tentokrát dostala název Zkušební řád pro zkoušky lovecké upotřebitelnosti. Má sympatický kapesní formát a rozsah necelých 180 stran, což je určitý pokrok ve srovnání se ZŘ z let 2008, 2006 i 1999, nikoli však se ZŘ z let dřívějších. Např. ZŘ platné od r. 1981 obsahovaly necelých 80 stránek a měly podobný formát. Ještě než nové ZŘ vyšly, hodně se diskutovalo o jejich obsahu. Ač byli jejich tvůrci upozorňováni na různé nedostatky v dosavadních ZŘ a v návrzích nových ZŘ, moc si z toho nedělali, takže výsledkem je opět poměrně diskutabilní materiál.

Když máte doma muzeum paroží … (str. 32-35)

David Vaca

Snad každý myslivec najde alespoň jednou za život srnčí shoz. Většinou jde o věc náhody, je jen málo těch, o nichž se dá říci, že srnčí shozy umějí hledat. Jedním z nich je Jaroslav Hladík z malé obce v Ústeckém kraji. Když mi ho kamarád doporučoval coby zajímavý objekt pro reportáž, upozorňoval mne, že u něho uvidím něco, co jsem ještě nikdy neviděl. Přiznám se, že jsem nad tím tehdy mávl rukou. Za roky práce v redakci jsem poznal několik myslivců, kteří se věnují sbírání srnčích shozů, takže jsem neměl pocit, že by mne něco mohlo překvapit. Jak jsem se mýlil …

Na lovu silných srnců v západním Rumunsku (str. 30-31)

Petr Ziegrosser

Rovina, kam oko dohlédne. A na ní nekonečné lány dobře obdělávaných polí protkané melioračními příkopy zarostlými křovinami. V dálce je vidět čtverec několika hektarů listnatého, širokými průseky rozčleněného lesa. A malá hospodářská usedlost spojená s civilizací polní, za deště zcela jistě nesjízdnou, cestou. Tady, na západě Rumunska, jen několik kilometrů od maďarské hranice mezi Oradeou a Aradem, se zastavil čas.

Velikost domovských okrsků jelenců a daňků na Dobříšsku (str. 28-29)

Pavel Šustr, Luděk Bartoš, Dominika Formanová, Jitka Bartošová

Součástí semináře o jelenci běloocasém, uspořádaném 19. března t. r. na dobříšském zámku (viz článek Ing. Pařízka na předchozích stranách), byla kromě jiného prezentace výsledků již staršího výzkumu, při němž byla na Dobříšsku pomocí telemetrických technologií sledována pohybová aktivita jelence běloocasého a daňka evropského.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku