Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 5 (2014)

V Dobříši se konal seminář o chovu jelence běloocasého (str. 25-27)

Václav Pařízek

V dobříšském zámku se 19. března t. r. konala další akce věnovaná problematice jelence běloocasého žijícího ve volnosti na Dobříšsku. Zatímco v r. 2012 byly na 1. semináři představeny jednotlivé chovy a hovořilo se o biologii druhu a na výstavě v loňském roce bylo připomenuto 160. výročí dovozu jelence ze severní Ameriky, letos byla hlavním tématem ochrana jelence. Seminář se opět konal pod záštitou Ing. Jerome Colloredo-Mannsfelda, Lesní a rybniční správy Zbiroh (JCM LRS Zbiroh).

Koroptev na anglický způsob (str. 20-23)

Jaroslav Slamečka, Pavel Forejtek a Imrich Šuba

Koroptev polní kdysi patřila ve většině polních a smíšených honiteb ČR k typickým druhům drobné zvěře a její úlovky byly obdivuhodné. V r. 1935 byl vykázán roční úlovek koroptví 2 017 286 kusů! Ještě v r. 1969 se ulovilo 135 806 kusů této zvěře, ale poté přišel prudký pokles. O deset let později dosáhl úlovek koroptví již jen 3475 kusů a následně byl jejich lov zastaven. Ani zákaz lovu však nepřerušil další úbytek početnosti tohoto druhu. V r. 2000 se odhadovalo, že v ČR žije asi 15–20 tis. koroptvích párů. V letech 2001–2013 došlo k dalšímu snižování jejich početnosti. V současnosti se koroptve vyskytují v malých populacích, ostrůvkovitě žijících v některých honitbách.

Myslivec a sokolník v Evropském parlamentu? (str. 18-19)

David Vaca

Není mnoho osob ve světě naší politiky, které se otevřeně a veřejně hlásí k myslivosti. Jednou z nich je Ing. Bohumil Straka, Ph.D., kandidát za TOP 09 v letošních volbách do Evropského parlamentu. Na kandidátce má u svého jména uvedeno „myslivec, sokolník, vědecký pracovník“. O důvodech jeho rozhodnutí ucházet se o jeden z 21 poslaneckých mandátů určených pro ČR do jednoho ze sedmi orgánů EU, který spolu s Radou EU přijímá legislativní akty EU, jsme s Ing. Strakou hovořili v Brně na výstavě Silva Regina.

O dvou aktuálních problémech myslivosti (str. 16-17)

Jiří Staněk

V nedávné době se objevily dva zajímavé problémy týkající se praktické aplikace několika ustanovení zákona o myslivosti a prováděcí vyhlášky č. 244/2002 Sb. Protože jde o problémy velmi frekventované zejména v praxi orgánů státní správy myslivosti, je účelné seznámit s nimi odbornou mysliveckou veřejnost.

Využití zakázaných doplňků zbraně – noktovizorů – pro lov zvěře v noci (str. 14-15)

Redakce

Ministerstvo zemědělství (MZe), sekce lesního hospodářství, bylo od r. 2012 jedním z aktivních iniciátorů změny legislativy v oblasti používání noktovizorů pro lov zvěře. Následně začátkem letošního roku, rovněž s ohledem na potenciální aplikační obtíže těchto změn v myslivecké praxi a při udělování výjimek Policií České republiky (PČR), iniciovala sekce lesního hospodářství společné jednání subjektů zainteresovaných v této věci. Výsledkem je společné vyjádření MZe, Ministerstva vnitra (MV) a PČR k otázce využití zakázaných doplňků zbraně, tzv. noktovizorů, k lovu zvěře v noci. Cílem jeho zveřejnění je předejít případným problémům a nejasnostem.

Kdy jindy, když ne teď? Kdo jiný, když ne my? (str. 12-13)

Miroslav Lotocký

V minulých číslech Světa myslivosti byly zveřejněny podrobné informace o „novém“ přístupu orgánů státní správy myslivosti jednak k vymáhání plnění povinnosti uvedené v ustanovení § 3 odst. 2 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, jednak k úpravám početních stavů spárkaté zvěře.

Monitoring parazitóz spárkaté zvěře v ČR v roce 2013 (str. 10-11)

Tomáš Krůta

Parazitologické vyšetření spárkaté zvěře (kromě prasete divokého) bylo v uplynulém roce v ČR zahájeno zejména ze dvou důvodů. Prvním byla skutečnost, že plošný monitoring parazitóz u nás nebyl dosud nikdy realizován, takže neexistovala možnost zhodnotit oprávněnost každoročního plošného antiparazitárního ošetření volně žijící zvěře uživateli honiteb. Druhým důvodem byla skutečnost, že ČR je jediným členským státem EU, který provádí léčení volně žijící spárkaté zvěře.

Vlk obecný v našich honitbách (str. 4-9)

Jaroslav Červený

Začátkem letošního dubna proběhla většinou našich médií informace o výskytu vlka či vlků u Doks na Českolipsku. Důkazem byl snímek pořízený 29. března t. r. fotopastí umístěnou v Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala. Zpráva vyvolala velký ohlas veřejnosti včetně myslivců a též řadu otázek, které by se daly shrnout: je vlk konkurentem člověka? Máme se ho bát?

Úvodník (str. 1)

Marek Klitsch

Vážení čtenáři,

česká myslivost je založena na desetiletí udržovaných tradicích a jako taková je celkem konzervativní. Život myslivce je úzce spjat s každoročně se opakujícím děním v přírodě, od něhož se periodicky odvíjejí doby lovu a potřeba péče o jednotlivé druhy zvěře.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku