Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 7 (2014)

Na přehlídce trofejí u sousedů (str. 52-53)

David Vaca

Návštěva přehlídky trofejí v některém z našich okresů je vcelku běžnou záležitostí. Přehlídky mají většinou stejný průběh a podobu, a tak mě vždy zajímalo, jak se takové akce pořádají v zahraničí a jakou mají úroveň. Před šesti lety jsem navštívil přehlídku trofejí ve Weisseritzkreis, jednom z okresů Saska, který částí své hranice přiléhá k ČR (sousedí s okresem Teplice). Byl jsem příjemně překvapen. V sobotu 11. května t. r. jsem k sousedům opět vyrazil.

Jak se střílí na střelnici v Tuři? (str. 50-51)

David Vaca

Základní myšlenka tvůrců střelnice v oboře Tuř je simulovat lov v přírodě. Střelec si stoupne na stanoviště. Neví, z které strany vyrazí divočák, jak bude velký, jak rychle „poběží“. Najednou vyjede malý divočák zprava a proti němu velký zleva. Objeví se liška, pak honec se psem. Divočák, pes, divočák, divočák se psem. Střelec se musí rychle rozhodnout, nač bude střílet, ale také musí v okamžiku vyřešit, kam umístí zásah. Je nucen dávat pozor, jestli vyjede terč s divočákem nebo postava honce. Nebo divočák a na něm „zavěšený“ kopov. Kolik v takové chvíli předsadit, zda vůbec střílet …? Všechny vjemy, které působí na lovce na naháňce, jsou zkoncentrovány do krátkého úseku střelby na střelnici – do průseku šíře 15 metrů.

Obora Tuř (str. 46-49)

David Vaca

V seriálu Naše obory jsme naposledy představili nový oborní chov před téměř třemi lety (Obora Obelisk, Svět myslivosti č. 9/2011). Nové obory vznikají v posledních letech již jen velmi sporadicky, takže odmlky mezi jednotlivými pokračováními jsou poměrně velké. O to více potěší, když se naskytne příležitost přinést informace o nové oborním chovu, který se navíc v pozitivním slova smyslu vymyká zaběhnutým představám o zařízeních k intenzivnímu chovu zvěře. Takovým chovem je obora Tuř ležící nedaleko Jičína.

Gustav Fükert a jeho „korunní ručnice“ (str. 44-45)

Vladimír Dolínek

Před 170 lety – 8. července 1844 – se ve Vejprtech na Chomutovsku narodil Gustav Fükert, na přelomu 19. a 20. století jeden z nejvýznamnějších českých výrobců loveckých zbraní. Českých ve smyslu geografickém, protože národnostně byl Gustav Fükert Němec. Působil ve svém rodišti – starém středisku puškařské výroby. O významu této oblasti svědčí i to, že čtyři státní zkušebny zbraní zřízené v r. 1891 v Rakousku-Uhersku sídlily ve Vídni, v Praze, ve Ferlachu a právě ve Vejprtech.

Český pohár v univerzálním trapu 2014 (str. 42)

Karel Pučálka

Asociace střelců na asfaltové terče (ASAT) se rozhodla uspořádat v letošním roce pět kol Českého poháru v univerzálním trapu (UT). V tomto čísle Světa myslivosti přinášíme stručné informace o výsledcích prvních tří kol.

Na skeetu v Mnichově kraloval Jan Sychra (str. 41)

Redakce

Ve dnech 4.–13. června t. r. se v Mnichově konal Světový pohár (SP) v kulové a brokové střelbě. V olympijské disciplíně skeet ČR reprezentovali Tomáš Nýdrle, Jan Sychra, Jakub Tomeček, Libuše Jahodová a Jitka Pešková. O kvalifikaci se ucházeli Jiří Kaláb a Miloš Slavíček. Tým střelců disciplíny trap tvořili Jiří Gach, David Kostelecký a Jiří Lipták, kvalifikaci stříleli Milan Hric a Jakub Majer. V kategorii ženy jely sbírat zkušenosti juniorky Nikola Machačová a Rozálie Vojkůvková.

Brandlín 2014, aneb 4. setkání příznivců nejen lovecké kynologie (str. 40)

Rudolf Slaba

V sobotu 21. června t. r. se na farmě Helena v jihočeském Brandlíně u Soběslavi konalo již čtvrté setkání příznivců myslivosti, vůdců loveckých psů a organizátorů loveckých akcí. Z celé republiky přijelo rekordních více než 110 účastníků. Sraz opět proběhl především jako přátelské setkání s možností otevřené diskuse a výměny informací a zkušeností mezi myslivci, kynology a pořadateli loveckých akcí s maximálním důrazem na aktuální praxi.

Český fousek – národní poklad v podobě hrubosrstého ohaře (str. 36-39)

Dalibor Pačes

Český fousek je naším jediným národním plemenem ohaře. Díky neobyčejné pracovitosti, houževnatosti a vlídné povaze jej v přeneseném významu můžeme označit za národní poklad. V letošním roce slaví chovatelé a příznivci českého fouska významné jubileum – před 90 lety byl založen Spolek pro ohaře hrubosrsté – český fousek, předchůdce dnešního Klubu chovatelů českých fousků (KCHČF). Navíc v loňském roce uplynulo již půlstoletí od uznání plemene Mezinárodní kynologickou federací (FCI).

Lov holubů v Argentině (str. 34-35)

Petr Ziegrosser

Argentina si již dlouho udržuje ve světě reputaci významného zemědělského producenta. Dříve se její pověst stavěla především na chovu dobytka, který se pásl na rozlehlých pastvinách známých jako pampa, ale v současné době hraje rovněž klíčovou roli na světovém trhu obilovin. Během posledních 30 let sektor rostlinné výroby enormně vzrostl, zejména produkce olejnin. Pampu s pasoucím se dobytkem nahrazují obdělávaná pole. Jak říkají sami Argentinci: co je rovné, to je zorané. Hlavními plodinami Argentiny jsou kukuřice, pšenice, sójové boby a slunečnice. A na polích se lze setkat obrovskými hejny holubů a hrdliček, na jejichž lov jezdí především lovci z USA a z Ruska.

Jsou ještě Doupovské hory rájem černé zvěře? (str. 30-33)

Jiří Křivánek

Z dochovaných historických dokumentů lze vysledovat, že na území dnešních Doupovských hor žila v minulosti celá řada druhů zvěře. Rozvoj pastevectví a rolnictví, spojený s vypalováním lesů, znamenal úbytek přirozeného prostředí velkých divokých kopytníků, zubra evropského a pratura. Kvůli tomu, ale též vlivem neúměrného lovu, byli záhy zcela vyhubeni. Od nepaměti tam žily také velké šelmy – medvěd, vlk, rys i kočka divoká. Bohužel ani k nim nebyl osud přívětivý, a tak byly poměrně záhy vyhubeny. Předpovídat podobný osud i černé zvěři je patrně přehnané, avšak současný stav její populace stojí minimálně za zamyšlení.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku