Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 8 (2014)

Krajina strachu (str. 58)

Pod tímto názvem byl v letošním lednovém čísle časopisu öesterreichs Weidwerk uveřejněn článek Ing. L. Obermaira a univerzitních profesorů K. Hackländera a F. Reimosera, s jehož obsahem stručně seznamujeme. Upozorňují v něm na neustále se snižující možnost plnění odstřelu především jelení zvěře.

Les, myslivost a kůň na Libavé 2014 (str. 52-53)

Petr Skočdopole

V sobotu 14. června t. r. proběhla v areálu Heřmánky na území Vojenského výcvikového prostoru (VVP) Libavá přehlídka trofejí zvěře ulovené v honitbách Vojenských lesů a statků ČR, s. p., (VLS) divize Lipník nad Bečvou, v lovecké sezóně 2013/2014. Akce se již druhý rok konala pod širým nebem pod názvem „Les, myslivost a kůň na Libavé“. Její součástí byl bohatý doprovodný program, jímž jsme chtěli oslovit širokou odbornou i laickou veřejnost, děti i dospělé.

Kouzelník s řetězovou pilou (str. 50-51)

David Vaca

Před lety mě na lesnické výstavě v Drážďanech zaujaly pozoruhodné dřevěné sošky a sochy vytvořené motorovou pilou. Jako myslivce upoutali moji pozornost především dřevění divočáci nejrůznější velikosti, zejména sousoší tlupy černé, vytvořené z jediného kmene mohutného dubu.

Wildgranix – nová účinná ochrana nejen polních plodin před divočáky (str. 49)

Dalibor Pačes

Obrovské škody, které v posledních letech páchá přemnožená černá zvěř na zemědělských plodinách, není třeba připomínat. Známá je také skutečnost, že většina průmyslově vyráběných odpuzovacích přípravků, s jejichž pomocí se uživatelé honiteb a zemědělci snaží škodám zabránit, časem ztrácí na účinnosti, resp. zvěř si na ně zvykne. Platí to i pro preparáty Hukinol, Kornitol a Armacol, které jsme ve Světě myslivosti představili v minulých letech (např. č. 7/2007 a 3/2008). Letos se v ČR objevil nový přípravek Wildgranix. O jeho účinnosti jsme se přesvědčili při prohlídce pozemků soukromě hospodařícího zemědělce Libora Waise z Říčan u Prahy.

Národní myslivecké slavnosti 2014 (str. 48)

Jaromír Zumr st.

V sobotu 28. června t. r. se na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou konaly tradiční Národní myslivecké slavnosti, jejichž součástí byl již XVII. ročník Mistrovství ČR ve vábení jelenů.

Lesnická osada Čierny Váh byla dějištěm přehlídky jeleních shozů a trofejí (str. 46-47)

Jiří Junek

Jedny z nejkrásnějších výhledů do krajiny Slovenska – téměř kruhová panoráma – se vám naskytnou z hráze horní nádrže přečerpávací elektrárny Čierny Váh (1160 m) ve východní části jednoho z nejkouzelnějších slovenských regionů – Liptova. Pohled na jih a jihozápad nabídne hluboké lesy východní části Nízkých Tater a horské hřbety zvrásněné nesčetnými dolinami. Jednou z nejvýznamnějších je údolí řeky Čierny Váh. V něm je jako drahokam zasazena do hlubokých lesů nevelká prastará lesnická osada Čierny Váh. Nejlépe se do ní dostanete buď ze západu z města Liptovský Hrádok, nebo ze severu z obce Šuňava. Dne 19. června t. r. se v obci konala přehlídka jeleních shozů a trofejí z Chráneného poľovného revíru Nízké Tatry.

Betliar 2014 – hodnocení a výstava trofejí (str. 42-45)

Marcel Lehocký

Hodnocení nejlepších – „zlatých“ – trofejí jsou na Slovensku vázána na celostátní myslivecké výstavy, které se konají zpravidla v pětiletých intervalech. Poslední taková výstava se konala v Bratislavě v r. 2011. Pět let je dlouhé období, a mnohé významné trofeje ulovené zahraničními loveckými hosty v režijních honitbách Lesů Slovenské republiky, s. p., (Lesy SR) či Vojenských lesů a majetků SR, s. p., se na celostátní výstavy nedostanou. Takové trofeje se tak často neobjeví ani v katalozích z výstav a v oficiální evidenci, což je škoda jak pro trofej, tak pro jejího lovce a uživatele příslušné honitby. Pravidla hodnocení trofejí Mezinárodní rady pro myslivost a ochranu zvěře (CIC) v minulosti umožňovala hodnotit trofeje i mimo celostátní výstavy „ad hoc“ komisí CIC, v níž byli alespoň tři mezinárodní experti. Lesy SR tak v r. 2010 poprvé zorganizovaly hodnocení trofejí loveckých hostů „ad hoc“ komisí CIC, které proběhlo na Lesní správě Kyslinky v Chránené poľovné oblasti Poľana (CHPO Poľana). Podruhé uspořádalo generální ředitelství podniku tuto akci letos, a to ve spolupráci s Odštěpným závodem Rožňava, ve dnech 12. a 13. června na loveckém zámku v Betliaru (okr. Rožňava, Košický kraj).

Mistrovství Evropy v loveckém víceboji ve Finsku (str. 39-40)

Dalibor Pačes

Letošní evropský šampionát v loveckém víceboji, pořádaný pod záštitou Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC), proběhl ve dnech 4.7. července ve finském Hirvihaara. Zúčastnilo se ho celkem 150 závodníků (109 seniorů, 24 veteránů, 11 žen a šest juniorů) ze 14 států Evropy. Stejně jako v předešlých letech na něm nechyběl sehraný tým zkušených střelců z ČR.

ME v Maďarsku: pět medailí pro české „brokaře“ (str. 36-39)

Petr Zvolánek

V maďarské Sarlóspusztě se ve dnech 16.–17. června konalo letošní Mistrovství Evropy (ME) v olympijských brokových disciplínách. ČR reprezentovalo po deseti střelcích v disciplínách trap a skeet. V obou bylo shodné zastoupení střelců v jednotlivých kategoriích (tři muži, tři junioři, tři juniorky a jedna žena). To, že si nevedli špatně, napovídá již nadpis článku – v konkurenci 389 závodníků (257 seniorů a 132 juniorů) ze 43 států Evropy vybojovali jednu zlatou, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile.

Naháňkové kulovnice Impact Verney-Carron, aneb je čas připravit se na podzim … (str. 34-35)

Jiří Fencl a redakce

Na několika posledních výstavách IWA v Norimberku bylo k vidění hned několik různých verzí zajímavých opakovacích kulovnic Impact LA s pohyblivým předpažbím (pump) a též samonabíjecích kulovnic Impact NT, které nabízela francouzská zbrojovka Verney-Carron ze Saint-Étienne. Jako jejich největší přednost uvádí výrobce rychlé opakování, při němž střelec neztrácí cíl z očí. Jde tedy o ideální zbraně na naháňky.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku