Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 8 (2014)

Barvář byla moje jasná volba (str. 28-30)

Dalibor Pačes

Čtenáři Světa myslivosti, kteří pozorně sledují reportáže z předání hlavních cen soutěže Rarita roku za účasti sponzorů, nemohli mezi aktéry přehlédnout jedinou ženu. Je to nasnadě, protože ani jednou od r. 2008, kdy se tato slavnostní akce koná, na ní nechyběla mladá lesní inženýrka Veronika Hubíková coby zástupkyně jednoho z hlavních partnerů soutěže – státního podniku Vojenské lesy a statky ČR. V polovině července jsme ji navštívili a hovořili s ní o její cestě k lesnictví, myslivosti a zejména k chovu a vedení barváře.

Rarita roku 2014 – III. kolo (str. 26-27)

Redakce

Ve III. kole soutěže Rarita roku 2014 o nejzajímavější abnormální srnčí trofej soupeřilo o postup do Velkého finále celkem 13 trofejí – 12 z ČR a jedna ze Slovenska.

Z historie čižby (I.) (str. 20-25)

Miroslav Čeněk

V loňském roce připravilo Národní zemědělské muzeum na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou výstavu „Čižba – umění jemné a líbezné“, věnovanou historii čižby v našich zemích od nejstarších písemných zmínek ze středověku po současnost, s občasným přesahem i do okolních evropských států. Čižba dnes mizí z povědomí lidí nebo je chápána jako zcela okrajová záležitost. V minulosti ale patřila k rozšířenému způsobu získávání potravy, který byl v 19. století vystřídán lovem ptáků pro v té době mimořádně oblíbený chov v klecích. Zároveň představovala zálibu hraničící s vášní a s jejím zákazem se ptáčníci jen těžko smiřovali. O dřívějším významu čižby svědčí také její odraz ve výtvarném umění, literatuře a hudbě. Výstava na Ohradě byla pro velký ohlas prodloužena do 31. října 2014.

Ceny zvěřiny v lovecké sezóně 2014/2015 (str. 18-19)

Redakce

V srpnu začíná doba lovu většiny spárkaté zvěře. Stejně jako v uplynulých letech jsme i letos kontaktovali zástupce tuzemských firem zabývajících se výkupem zvěřiny, abychom zjistili, s jakými výkupními cenami mohou uživatelé honiteb počítat. Ptali jsme se jich, s jakými výkupními cenami zvěřiny jednotlivých druhů zvěře vstupují jejich společnosti do hlavní lovecké sezóny 2014/2015. Ze zjištěných údajů jsme pro přehlednost sestavili tabulku.

Výstavy trofejí – rozhodně ano, ale … (str. 16-17)

Petr Koubek

Byly doby, kdy jsem pravidelně hodnotil trofeje předkládané na výstavy, měřil stovky lebek a určoval věk stovek jedinců spárkaté zvěře. Nevynechal jsem jedinou výstavu, dodnes archivuji téměř 50 výstavních katalogů z různých částí Moravy. Zkrátka jsem se aktivně podílel na desítkách takových výstav. Zájem aktivně se zapojit do přípravy výstav však postupem let a s přibývajícími zkušenostmi pozvolna upadal, až zmizel úplně. Příčinou byla řada negativních poznatků a zkušeností, které mnohé přehlídky provázely. Přesto dodnes nevynechám jedinou příležitost, abych některou z přehlídek nenavštívil. Nad touhou něčemu se přiučit ovšem výrazně převažuje radost ze setkání s kamarády a chvíle posezení se sklenkou vína nebo něčeho ostřejšího. V tom vidím jediný a zcela nezpochybnitelný význam současných přehlídek trofejí. Jinak totiž již dávno totiž ztratily svůj smysl. Proč?

ČMMJ má nového jednatele (str. 14-15)

David Vaca

Myslivecká rada (MR) ČMMJ vybrala počátkem července t. r. nového jednatele ČMMJ. Stal se jím myslivecké veřejnosti nepříliš známý Mgr. Martin Horálek.

Daněk – bezproblémový druh v lesním prostředí? (str. 11-13)

Miloslav Homolka

Daněk evropský je po desetiletí prezentován jako relativně nejméně škodlivý druh spárkaté zvěře pro lesní ekosystémy. V souvislosti s jeho zvyšujícími se stavy v některých oblastech ČR se však o této otázce začíná diskutovat. Je daněk skutečně „vzorným“, bezproblémovým druhem? Na věc je třeba pohlížet v souvislostech.

Daňčí zvěř na Slovensku (str. 8-10)

Peter Kaštier a Jaroslav Slamečka

Daňčí zvěř je ve střední Evropě považována za nepůvodní, byť archeologické výzkumy dokazují, že není vysloveně nepůvodní jako např. zvěř mufloní. Před poslední dobou ledovou obývala území střední Evropy, ale následkem změny klimatu v této oblasti vyhynula. Přežila na Blízkém východě a v jihovýchodní části Balkánského poloostrova. Její návrat na území dnešního Slovenska je spojen se zájmy člověka – daňčí zvěř je vzhledově i trofejově velmi atraktivní a ceněna je i její zvěřina.

Daňčí zvěř v našich honitbách (str. 4-7)

David Vaca

V posledních letech jsme svědky trvalého nárůstu stavů a úlovků většiny druhů spárkaté zvěře a s tím spojené diskuse o škodách působených spárkatou zvěří. Za problémové druhy bývají označovány jelen evropský, jelen sika, muflon, srnec obecný, prase divoké (bez udání pořadí – význam závisí na zastoupení a početnosti v různých oblastech ČR), zatímco mimo pozornost (alespoň to tak vypadá) zatím zůstává daněk evropský. I v jeho případě však v posledních letech neustále dochází k tvorbě nových rekordních úlovků. Ačkoliv je zřejmé, že význam daňka se v některých oblastech zvyšuje, zatím to zůstává bez větší odezvy odborné veřejnosti, státní správy, držitelů i uživatelů honiteb.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku