Okresní myslivecké spolky na internetu?

 

{mosimage}

00INT

Okresní myslivecké spolky na internetu?

Ing. Ondřej Kozub

Zatím jen první vlaštovky

V tomto dílu našeho seriálu jsme se zaměřili na prezentace okresních mysliveckých spolků ČMMJ. Každého návštěvníka internetu hledajícího související informace zřejmě nejdříve napadne hledat odkazy OMS na oficiálních stránkách ČMMJ (www.cmmj.cz). Ke svému úžasu jsem tam však našel odkazy na stránky pouhých čtyř OMS, přestože jich funguje celkem 84. Nutno konstatovat, že jedny ze stránek jsou navíc nefunkční. Současně je třeba říci, že některé OMS stránky sice mají, ale ty nejsou propojeny s ústředním webem ČMMJ (jde např. o OMS Kutná Hora, Klatovy a Rakovník). V tomto případě by bylo vhodné v rámci zjednodušení zajistit provázanost.

Podívejme se stručně na grafickou a obsahovou podobu internetových stránek tří vybraných OMS:

OMS Kutná Hora
(http://www.oms-kh.cz/)
Barevný podklad stránek je laděn do olivově zelené barvy tak, jako je to u fasády sídla kutnohorského OMS na domě U Jelena. Hned v úvodu se návštěvník dozví důležité kontaktní údaje a úřední hodiny OMS. Další informace jsou přehledně členěny do osmi sekcí. Informací sice není mnoho, ale jsou aktuální. Například v sekci "Kynologie" je uveřejněn seznam pořádaných zkoušek. Obdobný aktuální přehled najdete i ve "Střelectví". Vzhledem k tomu, že OMS Kutná Hora pořádal v r. 2003 Memoriál Karla Podhajského, lze si na www stránkách prohlédnout malou fotogalerii včetně výsledků tohoto klání. Přestože v některých sekcích by nezaškodila jejich aktualizace, takto zpracované stránky lze považovat za dobrou vizitku provozovatele a bohatý zdroj informací pro návštěvníky internetu.

OMS Klatovy
(http://www.klatovynet.cz/oms/default.asp)
Zajímavě řešená úvodní stránka zaujme snad každého zájemce o informace z OMS. V úvodu lze najít kontakt na sídlo v Klatovech, ale již ne třeba úřední hodiny. Ty je nutné hledat v sekci "O nás". V sekci "Aktuality" je možné seznámit se s návrhem plánu činnosti OMS Klatovy na r. 2004. "Zpravodaj" obsahuje aktuální informace a úkoly pro myslivecké hospodáře jednotlivých sdružení. "Inzerce" a "Akce" bohužel zejí prázdnotou. Pokud si dobře vzpomínám, vždy tomu ale tak nebylo. Informace stručné, ale přehledně utříděné a aktualizované.

OMS Benešov
(http://www.razdva.cz/cmmj.bn/)
Množství různobarevných nápisů na bílém podkladu. Tím vás uvítají stránky OMS Benešov. Marně však budete hledat nové informace, navíc v poměrně nepřehledném uspořádání stránek. Materiály jsou staré zpravidla dva roky. Co dodat? Podle mého názoru jde o ukázku toho, jak by to vypadat nemělo.

Adresy dalších stránek: OMS Uherské Hradiště (http://www.telest.cz/cmmj.uh/), OMS Beroun (http://www.cmail.cz/cmmj.be/), OMS Rakovník (http://www.oms-rakovnik.cz).

V dnešní době je informovanost nezbytnou součástí fungování velké organizace, jako je ČMMJ. Přestože je každý OMS samostatným subjektem, a je tedy zodpovědný za úroveň své prezentace, kladu si otázku, zda sekretariát a vedení ČMMJ nějak podporují vznik www stránek OMS a internetovou komunikaci vůbec. Stále více myslivců (a nejen jich) využívá možnost získávat informace z internetu. Šetří to čas i peníze. Je škoda, že to dosud příslušní činovníci ČMMJ nepochopili a že naše největší myslivecká organizace včetně většiny organizačních složek tuto možnost propagace opomíjí. Snad právě proto vyznívá můj příspěvek jako kritika, namísto pochval, které v této rubrice jinak většinou převažují.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku