Z NAŠICH HONITEB
{mosimage}
00HON
Z NAŠICH HONITEB
INTERGAL VRCHOVINA, A. S., UKONČILA VÝKUP ZVĚŘINY
Začátkem dubna t. r. oznámila společnost Intergal Vrchovina, a. s., ukončení výkupu zvěřiny. Z trhu tak odešel jeden z nejvýznamnějších obchodníků se zvěřinou v posledních deseti letech.
Společnost vykupovala zvěřinu od r. 1994, přičemž roční vykoupený objem 180 - 200 tun ji řadil k největším obchodníkům na tuzemském trhu. Disponovala sítí padesáti sběrných míst po celé ČR, odkud byla zvěřina svážena k centrálnímu zpracování do východočeského Žamberka.
V loňském roce získala ve společnosti Intergal Vrchovina, a. s., majoritní podíl pražská společnost Agropol Group, a. s., významná firma na domácím trhu skladování obilí, výroby krmných směsí a v posledním období také v oboru porážky drůbeže a zpracování drůbežího masa. Nový majoritní vlastník se po analýze všech výrobních aktivit rozhodl soustředit do Žamberka výrobu uzenářských výrobků a utlumit minoritní výrobní činnosti, mezi které zařadil i středisko zpracování zvěřiny.
Z výše uvedených důvodů společnost informovala na začátku dubna své obchodní partnery o tom, že v letošní sezóně již nebude zvěřinu vykupovat.
Redakce
INICIATIVA PRO MYSLIVOST V MODERNÍ SPOLEČNOSTI
V současné době probíhají mezi Studentským mysliveckým spolkem posluchačů Fakulty lesnické a environmentální při České zemědělské univerzitě v Praze (FLE ČZU), správcem internetového portálu AGRIS, shromažďujícím informace ze zemědělství, venkova a přírody a zástupci ČMMJ jednání o vzniku nového klubu pod hlavičkou ČMMJ nesoucího název "Iniciativa pro myslivost v moderní společnosti". Klub hodlá sdružovat zejména mladé lidi se zájmem o přírodu, venkov a myslivost (mladý člověk budiž v tomto směru posuzován podle stavu "ducha", nikoliv podle data narození v občanském průkazu). Toto zájmové uskupení lidí by profilovalo svou činnost v následujících bodech:
a) zlepšení prezentace myslivosti pro veřejnost,
b) vybudování informačního systému zahrnujícího jednotlivé základní myslivecké subjekty a složky ČMMJ (internetové propojení), což umožní zlepšení jejich komunikace,
c) spolupodílení se na vybudování komunikační strategie (public relations) ČMMJ vůči veřejnosti,
d) pořádání seminářů pro mladé myslivce z celé ČR,
e) spolupodílení se na akcích pro děti a mládež zajímající se o přírodu a pro mladé adepty myslivosti, kteří jsou potencionálními členy ČMMJ,
f) vytvoření sítě koordinátorů a dopisovatelů z řad mladých myslivců, působících v souladu se současným uspořádáním územně - správních celků a organizačních jednotek ČMMJ.
Jakékoliv návrhy a připomínky k navržené iniciativě rádi přivítáme na těchto kontaktních adresách: ing. Jiří Šilha (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
), ing. Kamil Štípek, Ph.D. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
), dr. ing. Jan Pintíř, Ph.D. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
), ing. Jan Jarolímek (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
).
Další informace lze získat na internetových stránkách Studentského mysliveckého spolku FLE na adrese: http://myslivcovo.misto.cz.
Se všemi informacemi ohledně existence a činnosti nově vzniklé iniciativy pro moderní myslivost se také budete moci seznámit při návštěvě výstavy NATURA VIVA v Lysé nad Labem (20. - 23. 5. 2004) v rámci expozice ČMMJ a při prezentacích během doprovodného programu. Zakládající sněm iniciativy je plánován na středu 2. 6. 2004 od 18:00 v zasedací místnosti FLE ČZU v Praze (Kamýcká 126, Praha 6 - Suchdol). Organizační výbor Iniciativy pro myslivost v moderní společnosti
Novela zákona o ochraně přírody a krajiny platí
Poté, co novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která obsahuje zásadní pasáže pro vytvoření evropské soustavy zvláště chráněných oblastí Natura 2000, prošla počátkem března t. r. úspěšně Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR (Svět myslivosti č. 4/2004), slavila úspěch i v Senátu, kde 8. dubna prošla díky hlasům senátorů všech stran vyjma ODS. O několik dní později ji podepsal i prezident republiky, takže by ČR měla v termínu stihnout vyhlásit 41 oblastí ochrany ptactva a odeslat do Bruselu národní seznam stanovišť.
Redakce
Také o myslivcích
V poslední době jsou myslivci dosti často napadáni širokou veřejností i různými ochranářskými institucemi např. v souvislosti s novým mysliveckým zákonem a honebními pozemky. Veřejné sdělovací prostředky se zabývají především atraktivními událostmi, hlavně však těmi, které jsou pro myslivost negativní, zatímco běžné činnosti myslivců, jež představuje rozhodující rozsah jejich aktivit, si téměř nikdo nevšímá. Článek o selhání myslivce třeba při použití střelné zbraně, při němž dojde k neštěstí, trestnému činu apod. je jistě poutavější čtení než zpráva o tom, že myslivci zajišťují vakcinaci lišek proti vzteklině, že krmí zvěř v zimním období, že vysazují remízky, čistí studánky, likvidují černé skládky atd.
Je však třeba si uvědomit, že myslivcem je jen ten, kdo se uvedeným činnostem v honitbě skutečně věnuje, a ne ten, který pouze loví, protože na to má peníze, a do přírody jinak nechodí, neboť na to nemá čas a vlastně ji ani nepotřebuje. Těch pravých myslivců je naštěstí více. Nevím však, jaká bude naše myslivost v blízké budoucnosti, když většina společnosti se přírodě odcizuje a nemá o ni zájem. Legislativa přírodu dostatečně nechrání před devastací všeho druhu počínaje nekoordinovanou zemědělskou výrobou a konče vandalstvím některých spoluobčanů. Koho dnes zajímá nepořádek kolem obcí, domovní i firemní odpad v každém příkopu kolem silnic a cest, v polních remízcích, vinicích a lesích? Kdo za to zodpovídá? Je naděje, že dojde k nápravě?
Myslivost nemůže být realizována bez opravdového vztahu k přírodě. Proto jsou myslivci zřejmě jedni z posledních, kteří se snaží prakticky, ne jen teoreticky, přírodě pomáhat. Na připojených snímcích jsou myslivci z Polešovic při úklidu jedné z lokalit v jejich honitbě, kam občané i firmy běžně vyvážejí odpad všeho druhu.
Myslivci jsou často jediní, kteří hledají původce černých skládek a vandalství v přírodě. Kdo se k nám přidá? Budeme nadále lhostejní k barbarům, kteří likvidují naše životní prostředí, a skončíme na smetištích, která budou lemovat naše obce?
Ing. Ivan Burda, myslivecký hospodář MS Polešovice
PŘEHLÍDKA TROFEJÍ SPÁRKATÉ ZVĚŘE ULOVENÉ V OKRESE TRUTNOV
Ve dnech 3. - 11. 4. t. r. se v prostorech Střední lesnické školy a Vyšší odborné školy lesnické v Trutnově (SLŠ a VOŠL) uskutečnila chovatelská přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v r. 2003 na území okresu Trutnov. Šlo o již 41. ročník tradiční jarní akce pořádané OMS ČMMJ Trutnov ve spolupráci se SLŠ a VOŠL Trutnov. Jak při zahájení přehlídky uvedl ing. Miloslav Diviš z Městského úřadu Trutnov, uspořádání letošního ročníku bylo ztíženo faktem, že území dříve spadající pod jediný správní orgán - někdejší Okresní úřad Trutnov - bylo v důsledku reformy státní správy rozděleno do správních území městských úřadů Dvůr Králové nad Labem, Trutnov a Vrchlabí, resp. území patřící pod Správu KRNAP, takže organizace byla těžkopádnější a náročnější. Přehlídku se však nakonec podařilo zachovat v téměř původním rozsahu, většina trofejí byla předložena a za zvuků lesnice došlo v sobotu 3. 4. ráno k jejímu slavnostnímu zahájení. Návštěvníci si mohli prohlédnout 747 srnčích a 134 jeleních trofejích a po sedmi trofejích daňčí a mufloní zvěře. Vystaveny byly rovněž zbraně čtyř kňourů a čtyři liščí a tři jezevčí lebky. Mezi význačnými trofejemi zaujala pozornost paroží jelenů ulovených na území Správy KRNAP (193,98 b. CIC, 179,32 b. CIC, 174,92 b. CIC, 172,89 b. CIC a 170,37 b. CIC), srnčí parůžky z honiteb MS Janovice (125,25 b. CIC) a Správy KRNAP (112,60 b. CIC), mufloní toulce z honiteb MS Krkonoše-Pilníkov (203,15 b. CIC) a MS Horní Žďár (195,30 b. CIC). Nejsilnější liščí lebka pocházela z honitby MS Borovnice (24,67 b. CIC), lebka z jezevce z honitby MS Vilantice (23,84 b. CIC).
DV