Muzeum lovu a přírody v Paříži

 

{mosimage}

00HON

Muzeum lovu a přírody v Paříži

Ing. Zdeněk Auerswald

Při mé poslední cestě do Paříže jsem navštívil tamní muzeum lovu a přírody a byl jsem mile překvapen jeho uspořádáním a bohatostí exponátů.

 

Ten, kdo by očekával množství trofejí, bude zklamán. Koho však potěší umělecká díla, jejichž námětem je lov, bude potěšen. Znalci historických zbraní si přijdou na své, a to ať jde o zbraně palné či chladné nebo o jejich doplňky. Jeden sál je vyhrazen preparátům nejrůznějších druhů zvěře pocházející jak z Afriky, tak z chladného severu. Nechybí porcelán, bronzové skulptury, dřevořezby. Nejvíce jsou však zastoupeny obrazy rozvěšené všude včetně schodišť. Můžeme se setkat s tak zvučnými jmény jako P. P. Rubens, L. Cranach, J. B. Siméon Chardin nebo J. Baptiste Oudry (dvorní malíř Ludvíka XV.). Poměrně silně je svými obrazy zastoupen také dvorní malíř Ludvíka XIV. A. Francois Desportes. Jedním z jeho úkolů bylo malovat oblíbené psy ze smečky Ludvíka XIV. Tento autor však také navrhoval motivy na gobelíny. Vzhledem k tomu, že Francie byla kolébkou parforsních honů, jde o téma hojně zastoupené na různých historických předmětech. Z dalších malířů je nutno jména jako Carle Vernet, Louis G. Jadin, Alfred de Dreux a další. Z novějších malířů mne zaujal Roger Reroussini, jehož malba připomíná našeho Stanislava Lolka.

Myslím, že toto muzeum uspokojí i náročného návštěvníka a jistě stojí za návštěvu.

Informace pro toho, kdo se při návštěvě Paříže rozhodne muzeum navštívit: nejbližší stanice metra - Rambuteau (trasa č. 11). Muzeum je v budově na “Rue des Archives”. Od “Centre Pompidou” je vzdálené asi pět minut chůze, křižovatka je označena ukazatelem. Od slavné katedrály Notre Damme je asi 15-20 min. chůze. Kromě pondělí je otevřeno každý den od 11 do 18 hodin. Vstupné činí 4,60 eur pro dospělé, zlevněné vstupné 2,30 eur, pro školní mládež 0,75 eur. V muzeu mi dovolili fotografovat. U pokladny lze zakoupit knihy o umění vztahující se k lovu.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku