Z NAŠICH HONITEB
{mosimage}
00HON
Z NAŠICH HONITEB
Vyhlášení památného stromu Jana Evangelisty Chadta-Ševětínského
Ve čtvrtek 27. května t. r. se v Lysicích v okrese Blansko pod záštitou České lesnické společnosti, Lesů České republiky, s. p., a Obecního úřadu Lysice odehrála malá slavnost. V bývalé daňčí oboře u tamního zámku byl rozměrný, věkovitý smrk vyhlášen památným stromem a pojmenován po význačném českém lesníku Janu Evangelistovi Chadtu-Ševětínském (1860-1925). Iniciátorem akce byl tajemník České lesnické společnosti ing. Pavel Kyzlík, který smrk v Lysické oboře “objevil” a koncem minulého roku přišel s myšlenkou pojmenovat jej po J. E. Chadtu-Ševětínském. Proč právě po něm?
J. E. Chadt-Ševětínský se kromě své odborné lesnické praxe zabýval i literární činností. Mimo svá nejvýznamnější díla Dějiny lovu a lovectví (myslivosti) v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (1909), Dějiny lesů a lesnictví (1913) a České lovecké písemnictví (1920), díky nimž se stal zakladatelem českého lesnického a mysliveckého písemnictví, napsal více než 500 odborných časopiseckých příspěvků a přibližně 80 monografií, mezi nimi i spis Staré památné stromy v zemích českých (1908, druhé vydání 1913).
V této publikaci je na straně 180 uveden podrobný popis přibližně třistaletého svícnovitého smrku rostoucího v daňčí oboře u Lysic u Rájce na Moravě. J. E. Chadt-Ševětínský tedy v Lysicích byl, byť tam lesnicky nepůsobil. Jeho život a dílo připomínají pamětní desky na myslivnách v Kozojedech u Vinařic Lounských a v Horní Vltavici na Šumavě, v lesnickém Slavínu na Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny Fakulty lesnické a dřevařské MZLU v Brně a jeho náhrobek na hřbitově na Vinohradech. Až do 27. května t. r. však jeho jméno nenesl žádný strom, ačkoliv stromů pojmenovaných po význačných osobnostech máme po republice desítky.
Slavnostnímu aktu předcházel seminář v sálu restaurace Lidový dům v Lysicích. Po obědě se účastníci přesunuli do obory, kde proběhl slavnostní akt. Zelenou stuhu přestřihli hejtman Jihomoravského kraje ing. Stanislav Juránek a Jan Chadt, poslední známý příbuzný Jana Evangelisty Chadta-Ševětínského. Po ukončení oficiální části byl pro zájemce připraven doprovodný program - procházka po zaniklé oboře včetně fundovaného výkladu.
Ing. Petra Zavřelová, lesní správkyně Lesní správy Tišnov, Lesy ČR, s. p.
Ohlédnutí za významnými událostmi Mysliveckého kroužku posluchačů MZLU Brno
Spolek posluchačů Fakulty lesnické a dřevařské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně se skládá z několika samostatných sekcí, přičemž jednou z nich je Myslivecký kroužek posluchačů (dále MKP). Přestože FLD MZLU nemá vlastní honitbu, MKP vyvíjí řadu aktivit, s nimiž bychom rádi seznámili čtenáře Světa myslivosti a mysliveckou veřejnost.
Myslivecký kroužek posluchačů FLD MZLU v Brně
Seminář pro myslivecké hospodáře honiteb okresu Děčín
Myslivecká rada OMS ČMMJ Děčín se na svém letošním dubno-vém zasedání usnesla uspořádat dvoudenní odborný seminář pro myslivecké hospodáře honiteb v okrese Děčín. Termín byl stanoven na 2. a 3. července t. r., přičemž za místo konání byl vybrán penzion Kamzík ve Studeném u České Kamenice.
Po slavnostním zahájení doprovázeném loveckými fanfárami přivítal předseda OMS ČMMJ Děčín ing. Lubomír Tůma účastníky a hosty, které seznámil s programem a cíli semináře. Tím by mělo být především další zlepšení informovanosti mezi myslivci, státní správou, veterinární správou, zástupci chráněných krajinných oblastí a Národního parku České Švýcarsko. Poté již dostali slovo přednášející.
S informacemi státní správy myslivosti z úrovně městských úřadů - odborů životního prostředí - vystoupili ing. Josef Zibner (MěÚ Rumburk) a mgr. Marek Hartych (MěÚ Varnsdorf), který se navíc věnoval možnostem dotačních titulů pro myslivost. Roman Vitner z Krajského úřadu Ústeckého kraje navázal na oba přednášející dalšími doplňujícími údaji. Za Národní park České Švýcarsko se semináře zúčastnili ing. Kateřina Kolářová, Robert Mareš a ing. Jan Drozd. O veterinární situaci v okrese Děčín a hygieně zvěřiny hovořil ředitel okresního inspektorátu SVS ČR v Děčíně MVDr. Jiří Suchopár. První den semináře zakončil ing. David Vaca, Ph.D., z redakce Světa myslivosti referátem nazvaným “Naše myslivost po vstupu ČR do EU” a po večeři společně s Karlem Mikešem, bývalým pracovníkem Lesního závodu Děčín, přednáškou na téma “Franz Vogt a jeho obora na Děčínském Sněžníku”.
Druhý den semináře vyplnila vystoupení prof. MVDr. Bohumila Ševčíka, CSc., z Výzkumného ústavu biofarmacie a veterinárních léčiv, a. s., o zdravotní problematice zvěře a léčivech pro ni a ing. Jaroslava Kostečky, Ph.D., z Ministerstva životního prostředí ČR o problematice myslivosti v národních parcích, síti chráněných území Natura 2000 a jejím vztahu k myslivosti apod. V bloku přednášek rovněž vystoupili zástupci CHKO Labské pískovce ing. Hana Hentschelová a ing. Werner Hentschel, kteří se věnovali výkonu práva myslivosti na velkoplošných chráněných územích, a dr. Václav Růžička z CHKO Lužické hory, jenž se dotkl kromě jiného i problematiky vytvoření oblasti chovu jelení zvěře v oblasti Lužických hor.
Během semináře panovala neformální nálada, otevřeně se diskutovalo o výkupu a obchodování se zvěřinou, mysliveckém výkaznictví, dotacích do myslivosti, vztahu myslivosti a ochrany přírody atd. Jak uvedl jednatel OMS ČMMJ Děčín Čestmír Vondráček, podobná setkání jsou velmi potřebná, neboť dobrá komunikace a informovanost mezi subjekty, které se podílejí na myslivosti, je velmi důležitá. Seminář lze po-dle něho považovat za úspěšný i z pohledu účasti zástupců honiteb okresu Děčín: z celkem 48 honiteb do Studeného nepřijeli zástupci pouze devíti z nich. I proto hodlá děčínský OMS ČMMJ v pořádání podobných seminářů v budoucnu pokračovat.
Redakce
VALNÁ HROMADA ASOCIACE FARMOVÝCH CHOVŮ JELENOVITÝCH ČR
2. června t. r. se v penzionu Orlíček u vodní nádrže Pastviny konala výroční valná hromada Asociace farmových chovů jelenovitých ČR (AFCHJ). Na programu byly novinky z veterinární legislativy související se vstupem ČR do EU a exkurze do obory Vidlice patřící baronu Parishovi. Na valné hromadě kromě jiného zazněla informace o nových internetových stránkách AFCHJ (http://afchj.cz/), kde je již nyní možné získat různé údaje o této organizaci.
Redakce
Přehlídka trofejí z Českolipska
Kulturní dům Arbes v České Lípě hostil o víkendu 5. - 6. 6. t. r. další z tradičních přehlídek trofejí spárkaté zvěře ulovené na většině území bývalého okresu Česká Lípa. Přehlídku zorganizoval Okresní myslivecký spolek ČMMJ Česká Lípa, který se také postaral o zpestření prostředí sálu s vystavenými trofejemi výkresy s tématikou přírody, zvěře a myslivosti namalovanými dětmi z Českolipska.
Na přehlídku předložila trofeje získané v loňském roce většina uživatelů honiteb. Lesní správa Česká Lípa (Lesy České republiky, s. p.) se kromě jiného prezentovala kolekcí mufloních trofejí z obory Vřísek. Celkem bylo předloženo 513 srnčích, 39 mufloních, 60 jeleních a 23 daňčích trofejí. Nejsilnější trofeje: srnec 110,15 b. CIC (honitba Dubice), muflon 194,75 b. CIC (Radečský vrch), jeleni 181,75 b. CIC (Nový Oldřichov) a 173,23 b. CIC (Luž), daňci 176,47 b. CIC a 160,55 b. CIC (oba z obory Skalice) a kňour 114,75 b. CIC (Prysk).
Podle slov Milana Lípy se bude OMS ČMMJ Česká Lípa, jehož je předsedou, nadále snažit o organizování přehlídek trofejí z území celého okresu.
Redakce
PŘEHLÍDKA TROFEJÍ Z CHOMUTOVSKA
Letos se na zámku Červený Hrádek u Jirkova uskutečnila již devátá přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v uplynulé lovecké sezóně v honitbách okresu Chomutov. Trofeje byly soustředěny a vystaveny v prostorech nejkrásnějšího zámeckého sálu.
Příprav přehlídky se zúčastnili ing. Jaroslav Široký za Městský úřad Chomutov, za město Kadaň ing. Tomáš Kropáček a za město Jirkov ing. Jiří Leitner. Uspořádáním byl pověřen Okresní myslivecký spolek ČMMJ Chomutov čele s předsedou Petrem Albrechtem. Jako v minulých letech byla i letos přehlídka připravena naprosto bezchybně.
Celkem bylo na přehlídku předloženo 252 trofejí jelena lesního, 266 trofejí srnce obecného, 14 trofejí siky japonského, sedm mufloních a tři daňčí trofeje. Celkově to představovalo 542 trofejí, které prošly rukama členů hodnotitelských komisí. Trofeje jelenů hodnotili ing. Jan Kupka a ing. Josef Markés, srnců ing. Jaroslav Široký a Marcel Segeš.
V pondělí 17. 5. proběhlo hodnocení a instalace trofejí na stojany. Ve středu 19. 5. v 10 hodin zástupce starosty města Jirkova ing. Jiří Leitner společně s pracovníky státní správy myslivosti MěÚ Chomutov a předsedy OMS ČMMJ Chomutov slavnostně otevřeli výstavu pro veřejnost. Stejně jako v minulých letech byl zahájení přítomen hudební soubor Krušnohorské lesnice, který předvedl ukázky lovecké hudby v sobotu i v neděli a své vystoupení na výstavě završil Svatohubertskou mší slouženou v kapli červenohrádeckého zámku.
V příštím roce nás čeká již desáté výročí konání výstavy trofejí. Všichni účastníci a pořadatelé se již těší a předpokládá se, že se budou snažit, aby jubilejní přehlídka byla úspěšnější než ty předešlé. Přáli bychom si, aby byly předloženy všechny trofeje ulovené zvěře, ne pouze fotografie úlovků zahraničních hostů. Dnes v EU by neměl být problém zajistit dodání trofejí a pozvat na výstavu i jejich majitele, kteří v našich honitbách pravidelně loví.
Jan Kordač, MS Křímov
Přehlídka trofejí zvěře ulovené na Rychnovsku
Přestože reorganizace státní správy rozdělila okres Rychnov nad Kněžnou na území spadající pod tři pověřené městské úřady (Dobruška, Kostelec nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou) se samostatnými odbory životního prostředí, a tedy i státní správou myslivosti, pokračovalo se letos v tradici pořádání přehlídky trofejí v celookresním měřítku.
Do kulturního domu v Dobrušce byly svezeny trofeje a fotografie úlovků zvěře z r. 2003 ze všech honiteb z Orlických hor i jeho podhůří. Výsledky chovu a lovu posuzovala šestnáctičlenná hodnotitelská komise vedená předsedou Josefem Brandejsem.
Ve dnech 10. - 16. dubna t. r. poté mohla veřejnost zhlédnout 72 jeleních, 78 daňčích, 135 mufloních a 879 srnčích trofejí a přes deset kolekcí zbraní černé zvěře. 31 trofejí bylo medailových, přičemž nejvíce - 14 - připadlo na mufloní toulce (pět z nich bylo zlatých). K vidění byly rovněž tři liščí lebky, čtyři lebky jezevců a jedna lebka psíka mývalovitého.
Příští přehlídka se uskuteční pod patronací kosteleckého městského úřadu a následující bude na Rychnovsku. Takto bude přehlídka postupně spravedlivě putovat po celém okrese.
Ludvík Lesný