Ze zahraničí
{mosimage}
00ZAHR
ZE ZAHRANIČÍ
ŠPANĚLSKO: AUTOMOBILOVÉ NEHODY ZPŮSOBENÉ ZVĚŘÍ TRÁPÍ MYSLIVCE
Honitby ve španělské Galícii se ocitly na pokraji krachu. Dopravní nehody způsobené střety se srnčí a černou zvěří jsou nyní tak častým jevem, že pojištovny odmítají obnovovat smlouvy s uživateli honiteb. Uvedené pojistné smlouvy mají zajistit krytí škod způsobených srážkami vozidel se zvěří. Příkladem nepříznivého stavu je např. honitba Valdoviňo, které pojištovna odmítla prodloužit smlouvu.
Podle vyjádření předsedy lovecké společnosti, která tuto honitbu obhospodařuje, bude společnost v případě, že nenajde jinou pojištovnu, nucena ukončit svou činnost. Do podobné situace se dostalo mnoho honiteb v Galícii a celém Španělsku.
Podle vyjádření uživatelů honiteb se nabízí dvě možná řešení:
- škodu způsobenou střetem se zvěří by si hradili řidiči vozidla sami tak, jak je tomu v ostatních státech Evropy,
- státní správa by uhradila pojistnou částku za všechny uživatele honiteb a ti by jí zaplatili 30 % pojistné částky.
Je otázkou dalších jednání, zda zůstane Španělsko jediným státem v Evropě, kde jsou za výše popsané škody zodpovědní pouze vlastníci honiteb.
La voz de Galícia, 19. 5. 2004, JŠ
Slovinsko: sokolnictví v novém mysliveckém zákoně
Dlouhodobým snahám slovinských sokolníků se v listopadu loňského roku. podařilo zahrnout sokolnictví do nového zákona o myslivosti. Napomohlo tomu stanovisko CIC a mezinárodní sokolnické organizace IAF.
Wild und Hund, 1/2004, Rš
Německo: návrh změny zákona o myslivosti
Podle návrhu spolkového zákona o myslivosti by kromě jiného měl být zakázán lov do pastí a přikrmování zvěře. Návrh předpokládá i zrušení plánu lovu srnčí zvěře. Majitelům honebních pozemků by měl uložit povinnost zajišťovat péči o životní prostředí pro zvěř. Kromě toho druhy zvěře, které nebyly po desetiletí loveny, by měly spadat pod zákon o ochraně přírody. Návrh narazil na roz-hořčený odpor myslivců.
Der Anblick, 5/2004, Rš
Anglie: jezevci přenášejí TBC
V blízkosti zemědělských podniků v Anglii je úředně nařízeno hubení jezevců, protože hrozí nebezpečí, že se od nich skot nakazí tuberkulózou. Tuberkulóza byla prokazatelně zjištěna u celé pětiny ulovených kusů.
Jäger, 4/2003, Rš
Holandsko: prudký nárůst izolované populace srnčí zvěře
V r. 1992 bylo na jednom ostrůvku vzdáleném 25 km od holandské pevniny vysazeno šest kusů srnčí zvěře. Ostrůvek má výměru asi 7600 ha a je na něm jen 600 ha lesa a 1000 ha zelených ploch, ostatní jsou přesypy a mokřady. Během šesti let vzrostl stav zvěře na 230 kusů, a přestože se od r. 1998 upravuje odstřelem, stále stoupá. Sčítání je v nepřehledných podmínkách velmi obtížné.
Der Anblick, 5/2004, Rš
Anglie: černá zvěř znovu v honitbách
Již v 16. století byla černá zvěř žijící v Anglii ve volnosti vyhubena. Nyní se opět vrací do volných honiteb. Hlavní těžiště jejího výskytu je v jihoanglických hrabstvích Kent, Sussex a Dorset. Jde o zvěř, která unikla z obor a rychle se šíří. V Anglii s obavami sledují vývoj stavů černé zvěře na kontinentu především kvůli přenosu chorob a škodám, jež divočáci působí.
Wild und Hund, 10/2004, Rš
Německo: konec asfaltových terčů?
Asfaltové terče se vyrábějí z chemických látek, jež jsou podezřelé, že způsobují rakovinu. V Německu je 640 střelnic, na nichž se ročně spotřebuje 35 milionů těchto terčů. Jejich roztříštěné zbytky zůstávají léta ležet na zemi. Spolkový úřad pro životní prostředí odhaduje, že se tak ročně dostává do půdy a do podzemních vod 70 tun nebezpečných látek. Je snaha obnovit výrobu hliněných terčů, protože hlína je přírodní materiál a neobsahuje žádné látky, škodící životnímu prostředí.
Jäger, 5/2004, Rš