Myslivecká výročí - ŘÍJEN
{mosimage}
00HON
Myslivecká výročí - ŘÍJEN
Rš
Dva kulturní pracovníci
Prvním je prof. dr. Čeněk Zíbrt. Ten se narodil před 140 lety dne 12. října 1864 v Kostelci nad Vltavou. Po studiích na Filosofické fakultě v Praze pracoval jako vrchní ředitel knihovny Národního muzea a později se stal profesorem všeobecné kulturní historie na Univerzitě Karlově. Je znám jako kulturní historik, etnograf a bibliograf, autor nepřehledné řady zvykoslovných a národopisných monografií a jako dlouholetý redaktor časopisu Český lid.
Ve své tvorbě věnoval pozornost i myslivcům a vydal dvě zajímavé knížky: Myslivecké pověry a čáry za starých časů v Čechách (1889) a Myslivecké obyčeje a pověry dle šesti rukopisů staročeských (1898). Četné drobnější příspěvky týkající se myslivců a myslivosti uložil do časopisu Český lid. Nedlouho před smrtí vydal knihu Bobr v zemích československých (1929), která dnes nabývá na aktuálnosti.
Prof. Zíbrt zemřel 14. února 1932 v Praze.
Již 40 let uplynulo od smrti druhého, ředitele Výzkumného ústavu lesa a myslivosti JUC. Jana Čabarta. Narodil se 24. prosince 1900 v Hrdlořezech u Suchdola nad Lužnicí. Vystudoval šest tříd gymnázia v Třeboni a Státní vyšší lesnickou školu v Písku, kde maturoval v r. 1920. Jako lesník pracoval na velkostatku Dobříš a v r. 1933 odešel do Berouna jako městský lesmistr. Hlubší zájem o právní nauky ho přivedl k externímu studiu práv, která ukončil absolutoriem.
Krátce po začátku německé okupace byl v r. 1940 jako účastník odboje zatčen a do r. 1945 vězněn v nejtěžších koncentračních táborech v Německu. Po osvobození se s podlomeným zdravím vrátil k Městským lesům v Berouně a později v Lokti. Po znárodnění lesů se stal náměstkem generálního ředitele Státních lesů a statků a v r. 1951 byl pověřen vybudováním a později řízením resortního Výzkumného ústavu lesa a myslivosti ve
Zbraslavi nad Vltavou. Tam našel Čabart pravý cíl své činnosti: studium dějin myslivosti. Kromě četných časopiseckých článků je výsledkem jeho práce kniha Vývoj české myslivosti (1958), jež dodnes podává nejúplnější pohled do historie naší myslivosti. Je založena na studiu archivních pramenů velkostatků.
Velké zásluhy si Čabart získal jako předseda redakční rady třídílného Naučného slovníku lesnického (1959-1960), který obsahuje četná hesla z myslivosti.
Pro vězněním narušené zdraví musel Čabart předčasně odejít do důchodu a 14. října 1964 ve Zbraslavi zemřel.