ZE ZAHRANIČÍ
{mosimage}
00ZAHR
ZE ZAHRANIČÍ
Německo: slevy pro myslivce
Německý myslivecký svaz chce pro své členy vyjednat příznivější podmínky při nákupu některých druhů zboží, aby tak zabránil poklesu své členské základny. Proto jedná s řadou firem o rámcové dohodě. A má úspěchy: např. při nákupu automobilů Hyundai mají organizovaní členové slevu 16 %.
Der Anblick, 8/2004, Rš
USA: atrapy jelence zmýlí pytláky
Ochránci zvěře na Floridě lapají pytláky na atrapu jelence, jež pohybuje hlavou a kelkou, a tak budí zdání živé zvěře. Např. za jedno odpoledne se tak podařilo přistihnout 16 pytláků, kteří na atrapu střílí, aniž by měli licenci.
Wild und Hund, 7/2003, Rš
Holandsko: pozitivní činnost jelení zvěře
Aby se zamezilo zarůstání zamokřelého území Flevolandpolderu křovinami, byli v oblasti před 20 lety vysazeni divocí koně, skot a jelení zvěř. Velcí býložravci jsou plně odkázáni sami na sebe a ani v zimě se nepřikrmují. Zamýšlený účel byl dosažen a slouží jako příklad přirozeného zlepšení prostředí.
Jäger, 8/2004, Rš
Švýcarsko: srna se čtyřmi zárodky
V květnu letošního roku nalezl myslivec v honitbě Eichberg uhynulou, na pohled neporaněnou srnu. Při pátrání po příčině smrti se zjistilo, že srna uhynula při obtížném kladení - měla v sobě čtyři zcela vyvinutá srnčata.
Schweizer Jäger, 7/2004, Rš
Itálie: zájem o myslivecké zvyklosti
Myslivecké zvyklosti, udržované ve střední Evropě, nacházejí stále více zájemců a napodobitelů. V Itálii začínají soutěže trubačů, oblečených do mysliveckého, a v mnoha mysliveckých spolcích se stále častěji používá obdobný pozdrav, jako je Lovu zdar!
Der Anblick, 8/2004, Rš
Německo: neobvyklá podívaná živě
Uživatelé internetu mohou na stránkách www.wildiere-live.de shlédnout kladení koloucha. Je to jedinečný zážitek, protože plná laň se před kladením ukrývá.
Schweizer Jäger, 7/2004, Rš
Představují větrné elektrárny riziko pro zvěř?
Začátkem července t. r. se ve Štýrsku sešli představitelé švýcarských, liechtensteinských, německých, holandských, jihotyrolských, francouzských, slovinských a rakouských myslivců na 42. zasedání Mezinárodní myslivecké konference (Internationale Jagdkonferenz), aby jednali o tom, jak větrné elektrárny ovlivňují zvěř.
Po obsáhlé diskusi dospěli k závěru, že využívání obnovitelných zdrojů energie je správné, ale větrné elektrárny představují přece jen určitý problém. I když ochrana životního prostředí před znečištěním je jedním z nejvýznamnějších argumentů k jejich budování, musí být napřed pečlivě uvážen výběr jejich stanoviště také z hlediska ochrany krajiny, únosnosti pro životní prostředí a možných účinků na volně žijící živočichy.
Větrné elektrárny ovlivňují nejrůznějším způsobem jak druhy věrné stanovišti, tak tažné ptáky. Míra ovlivnění se často podceňuje, protože dlouhodobé studie o ní jsou dosud nedostatečné. Pouhé krátkodobé výzkumné projekty nemají vypovídací hodnotu o dlouhodobém vlivu elektráren na životní prostředí. Proto jsou vědecké studie nezbytné.
Větrné elektrárny je nutné odmítnout v horách. Tam se většinou mají stavět na hřebenech a na horských holích. Taková místa jsou však životním prostředím některých citlivých druhů zvěře, jako je např. tetřívek. Při realizací projektů není možné se vyhnout rušivým a trvalým zásahům do krajiny. Provoz a obsluha znamenají další znehodnocení postižených ploch. Tím se např. souvislé území, obývané lesními kury, roztříští do ostrůvků a okolní oblast zpustne. Přírodě blízká území by se proto neměla stát místy pro stavby velkých technických zařízení.
V citlivém životním prostředí zvěře by se mělo bránit každému rušení hnízdišť, tokanišť, nalezišť potravy, důležitých zimovišť a migračních koridorů. Přednost musí mít ochrana biodiverzity.
Der Anblick, 8/2004, Rš