Myslivecká výročí – LISTOPAD

 

{mosimage}

00VYRO

Myslivecká výročí – LISTOPAD

První český myslivecký spis

Letos je tomu 140 let, co vyšla první myslivecká knížka v českém jazyce. Do té doby byli zájemci o odbornou mysliveckou knihu odkázáni převážně na literaturu německou.

Autorem první české myslivecké knížky byl Josef Vilém Černý (1841-1906), působící tehdy v lesnických službách na panství hořovickém. Není jistě náhodou, že spisek byl věnován bažantnictví, odvětví, které českou myslivost proslavilo ve světě jako později mufloni. Černý vydal spis Bažantnictví v r. 1864 v Praze. Bylo to dílo velmi aktuální, protože právě v té době se přecházelo od chovu voliérového k chovu ve volnosti.

Spisek má jen 24 strany - jeho rozsah byl zřejmě omezen tím, že ho autor vydal vlastním nákladem. Obsahuje vše podstatné, co bažantník musí o chovu vědět. Hlavním předmětem zájmu je bažant obecný (kolchidský), zvaný český, i když autor mluví také o bažantu zlatém a stříbrném a uvádí i další druhy. Po podrobném popisu bažanta, jeho chování a vhodném prostředí se zmiňuje o komorování bažantů, jeho nepřátelích, způsobech lovu a zřizování bažantnic. Knížku uzavírá výčtem prací, které bažantníka čekají v jednotlivých měsících roku.

Za zmínku stojí i dedikace: autor svůj spis věnoval "českým bažantníkům na důkaz lásky bratrské".

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku