ZE ZAHRANIČÍ
{mosimage}
00ZAHR
ZE ZAHRANIČÍ
FACE SDRUŽUJE MYSLIVCE JIŽ ZE 34 STÁTŮ EVROPY
Federace mysliveckých organizací Evropské unie (FACE) přijala na svém zasedání, které se konalo 4. září t. r. v Bruselu, za řádné členy myslivecké svazy Albánie, Litvy a Moldavska.
Nyní tak zastupuje zájmy mysliveckých organizací ze 34 států Evropy. Členem FACE se stala rovněž Evropská asociace za tradiční lov (AECT). Více informací lze nalézt na stránkách FACE: www.face-europe.org.
Redakce
Německo: stále více žen se věnuje myslivosti
Větší zájem o myslivost, který projevují německé ženy, zřejmě souvisí s jejich stoupajícím sebevědomím. Dnes jejich podíl činí již 10 % z celkového počtu myslivců. V mysliveckých kurzech je nyní podíl zájemkyň o myslivost ještě větší, plných 30 %.
Jäger, 4/2004, Rš
Polsko: povolen odstřel zubrů
Navzdory přísné ochraně bylo rozhodnuto povolit odstřel několika zubrů v Bělověžském pralese, kde žije největší počet této zvěře v Evropě. K odstřelu jsou určena jen zvířata přestárlá a nemocná.
Wild und Hund, 6/2004, Rš
Lichtenštejnsko: pozorován rys
V Lichtenštejnsku byl poprvé pozorován rys. Pravděpodobně jde o jednoho z těch, kteří byli odchyceni v západním Švýcarsku a vysazeni v jeho východní části.
Der Anblick, 5/2004, Rš
Anglie: pokoj popelu jeho
Jedna londýnská vdova dala popel svého zemřelého manžela smíchat s broky a naplnit jím 275 nábojů. Když jim farář požehnal, pozvala blízké přátele zemřelého na hon. Výsledkem smuteční slavnosti bylo 70 korop- tví, 23 bažantů, sedm kachen a liška. Farář to pokládal za normální rozptyl popela.
Jäger, 5/2004, Rš
Švédsko: lišky a tetřevi
V letech 1983 až 1988 poklesl v jižním Švédsku úlovek lišek v důsledku jejich napadení prašivinou z 50 000 kusů na pouhých 6000 kusů. Zároveň se zvýšil úlovek tetřevů ze 600 na 2500. Stav srnčí zvěře se zvýšil čtyřikrát. Lze očekávat, že po odeznění epidemie prašiviny se stav lišek opět zvýší a tetřevů a srnčího zase poklesne.
Jäger, 5/2004, Rš
Barma: vojsko chrání tygry
Životní prostor jihoasijského tygra se stále zmenšuje kácením lesů a rozšiřováním osídlení. Zbytkový stav tygrů je často ohrožován pytláctvím, neboť se věří, že konzumace některých tygřích orgánů má posilovat mužnost. Barmský vojenský režim rozhodl zřídit pro stovku tygrů rozsáhlou rezervaci, kterou bude hlídat vojsko.
Jäger, 7/2004, Rš