Co má místo v mysliveckém časopise?
{mosimage}
00DISK
Co má místo v mysliveckém časopise?
Ing. Luděk Králíček, vedoucí oddělení myslivosti, střelectví a ekologie sekretariátu ČMMJ
Po přečtení článku "Je to vůbec možné?" ve Světě myslivosti č. 1/2005 jsem měl opravdu špatný pocit, proto se snažím na tuto diskusi reagovat.
Neznám pana RNDr. Jakuba Hrušku, CSc., ale jeho nevybíravý útok na pracovníky Ministerstva zemědělství ČR se mi příliš nelíbil. Znám některé odpovědné pracovníky MZe, kteří na vyhlášce č. 553/2004 Sb. pracovali, a vím, že svoji práci provedli zodpovědně s ohledem na všechna rizika a okolnosti. Jedno z hlavních rizik je, že se po nabytí platnosti objeví vždy někdo chytřejší, kdo bude práci znevažovat a hanět (já osobně neznám žádný právní předpis, který by se dal označit za dokonalý).
Chtěl bych upozornit, že vyhláška nikomu striktně nenakazuje, kolik drobné zvěře bude v podzimní sezóně lovit s ohledem na skutečnost v dané honitbě. Ve většině honiteb existuje určitá kontinuita ve výkonu práva myslivosti a s ní také zkušenosti s vývoji stavů drobné zvěře v tom kterém roce. Naši dědové měli o podzimních výřadech koroptví a zajíců jasno koncem června podle vývoje počasí v jarních měsících a podle toho, jaká byla předcházející zima (tolik jejich znalost biologie a meteorologie). Zvěř počítali zvláště na výřadech, a to je do dnešní doby jediný exaktní způsob sčítání zvěře. Všichni víme, že živou zvěř přesně spočítat nelze, a to často ani v oborních chovech. Osobně se mi nejvíc líbí sčítání drobné zvěře v Rakousku třikrát ročně v nočních hodinách pomocí umělých zdrojů světla na reprezentativních pokusných plochách s tím, že poslední sčítání je těsně před počátkem společných lovů na drobnou zvěř.
Jak by asi pan doktor sčítal drobnou zvěř na plochách, kde se pěstuje kukuřice na zrno? Jeho znalost agrotechnických lhůt a biologických zákonitostí mu napoví, že sklizeň se kryje s dobou lovu, což je dozajista skandální, až mě z toho mrazí! Skandální je i doba reprodukce zajíců. S malými zajíčky je možné se setkat od února do listopadu. Nejlepší by bylo, kdyby myslivecký hospodář požádal zajíce, zhruba po žních, aby se nemnožili a aby se ke sčítání dostavili v daném termínu na přehledné místo uprostřed honitby.
Uvědomme si, že plány podle této vyhlášky jsou do značné míry formální záležitostí. Nastavují směr hospodaření, jenž se po dohodě se státní správou myslivosti může podle potřeby a dané reality změnit. Na této vyhlášce bych vyzvedl, že není náročné dodržet její nařízení a víceméně přehledným způsobem řeší vztahy mezi držitelem honitby, uživatelem honitby a státní správou myslivosti.
Teď odpovím na otázku v nadpisu. Články typu "Je to vůbec možné?" do mysliveckého časopisu nepatří. Podobně jako další podobné konfrontační a sebestředné předvádění, které nám myslivcům může jen uškodit. Už se těším, až mi podobné "argumenty" bude předhazovat nějaký ekologický fundamentalista. Ti také dokáží pouze kritizovat, nenesou žádnou odpovědnost a plané diskuse jsou jim přednější než poctivá práce s nějakým reálným výsledkem.