Myslivecká výročí – květen
{mosimage}
00VYRO
Myslivecká výročí – květen
Rš
Před 75 roky, 20. května 1930, se v Mladé Boleslavi narodil ing. Milíč Blahout, CSc., nadšený turista, horolezec a milovník přírody Vysokých Tater. Hned po absolvování pražské lesnické fakulty v r. 1955 začal pracovat jako zoolog a výzkumník u Správy Tatranského národního parku a v jejím muzeu v Tatranské Lomnici.
Předmětem jeho zájmu byli hlavně velcí savci: medvěd hnědý, kamzík horský a svišť horský a další představitelé vzácné tatranské fauny. Jako výborný fotograf doplňoval vlastními snímky své práce, ponejvíce otištěné ve Zborníku prác o TANAPu. Jeho nejvýznačnějším dílem je monografie Kamzičia zver, vydaná v r. 1976, v níž popsal kamzíka horského tatranského (Rupicapra r. tatrica) jako samostatný poddruh.
Ing. Blahout, CSc., zemřel na následky automobilové nehody 17. listopadu 1978 v Kežmarské Bielé Vodě.
K významným malířům žánrových mysliveckých obrazů patří Jaroslav František Věšín, od jehož smrti nás dělí již 90 let. Narodil se 23. května 1859 ve Vraném na Slánsku. Studia na pražské Akademii výtvarných umění (1876-1880) si doplnil v Mnichově, kde měl kratší dobu vlastní ateliér. Od r. 1883 často navštěvoval Slovensko a patřil do okruhu přátel Sv. Hurbana-Vajanského. V r. 1897 byl povolán do Sofie jako profesor malířské akademie. Jeho hlavní tvorba těžila z mysliveckého a vojenského života. Zemřel v Sofii 8. května 1915.
Před 110 lety, 27. května 1895, se v Novém Městě na Moravě narodil jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších malířů zvěře Jiří Židlický. Po vystudování reálky začal studovat na technice vodohospodářské inženýrství. Jeho studia přerušila 1. světová válka, které se zúčastnil na východní a jižní frontě. Tam se začal více zabývat kreslením, jež si zdokonalil školením u Ferd. Engelmüllera, Ludv. Vacátka a B. Klimeše-Koziny.
Po skončení války Židlický studoval na střední lesnické škole v Zákupech a pak jako lesní adjunkt působil na polesí Fryšava nedaleko svého rodiště. Za několik let se vrátil na techniku, vystudoval pojistnou matematiku a jako úředník pracoval na ministerstvu sociální péče a později ve Státním úřadě statistickém, odkud v r. 1943 odešel do důchodu a plně se věnoval umění. Byl velmi plodný, ilustroval 74 knih, své články do časopisů provázel kresbami, vytvořil pozvánky na hon, exlibris, plakáty a pohlednice. Napsal dvě knihy: Znamenaný (1930, pod pseudonymem Jiří Harusák) a Tři horácké pohádky (1943), které si také ilustroval. Některé Židlického životní příhody zachytil jeho strýc F. X. Harlas (pseudonym S. U. Tongi) v knize Lidé a lesy - pod buky.
Židlický zemřel 7. října 1950 v Praze. Jeho obrazy jsou v majetku mnoha myslivců. Větší soubory jsou ve sbírkách Národního zemědělského muzea, Zoologické zahrady ve Dvoře Králové, muzea v jeho rodišti, Českomoravské myslivecké jednoty a lesnických škol. Od poslední souborné výstavy obrazů Jiřího Židlického letos uplynulo již 40 let.