Invaze bernešek v Polsku

 

{mosimage}

00ZAJ

Invaze bernešek v Polsku

Podle časopisu Lowiec polski, 4/2005, zpracoval MUDr. Tadeáš Maślanka

Následky introdukce nepůvodních druhů jsou a nadále budou limitujícím faktorem druhové rozmanitosti. Introdukce může být záměrná, nebo může jít o samovolné šíření již vysazených druhů. Následky mohou být každopádně závažné. Introdukované živočišné druhy mohou působit jako predátoři i jako býložravci, přičemž původní populace nemají vypěstovanou jakoukoliv obrannou reakci vůči neznámým nájezdníkům. Introdukované druhy mohou domácím konkurovat v nárocích na potravu a prostor a tím je ničit. Ohrožení světové biologické různorodosti druhů je obrovské a neustále vzrůstá. Je proto velmi žádoucí tomuto trendu předcházet. Příkladem z minulé doby je invaze ondatry pižmové, norka amerického nebo mývala severního.

V současné době se v Evropě začíná projevovat invaze bernešky velké (Branta canadiensis). Jde o velkou husu, výrazně větší než všechny husy vyskytující se ve střední Evropě. Dosahuje hmotnosti až 6,5 kg. Pochází ze Severní Ameriky, v Evropě byla vysazena v Anglii a ve Skandinávii, odkud se velmi rychle rozšířila do Francie, Belgie, Nizozemí a posléze do Německa a Polska. V současné době se populace v severozápadní Evropě odhaduje na 60 tisíc jedinců. Ve Skandinávii se ročně loví kolem 20 tisíc kusů. Jde o velmi dominantní druh, který vzhledem ke své vitalitě, přizpůsobivosti a tělesným rozměrům velmi razantně vytlačuje původní druhy daleko menších husí. Působí navíc velké škody jednak intenzívním spásáním zemědělských plodin a jejich udusáváním, jednak znečišťováním vody a zeleně agresivním trusem. Tento problém je zvlášť významný v obydlených oblastech. V Polsku se prosazuje zapsání tohoto druhu do seznamu zvěře, aby bylo možné lovem zabránit jeho dalšímu šíření.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku