Ještě jednou Natura viva 2005

 

{mosimage}

00DISK

Ještě jednou Natura viva 2005

Vladimír Paulišta

Po pětileté přestávce se na přelomu května a června uskutečnil v Lysé nad Labem další ročník výstavy Natura viva, která se významnou měrou podílela na posílení pověsti naší myslivosti nejen u nás, ale i v cizině. V domácím i zahraničním tisku nechyběly odborné referáty, převážně kladně hodnotící úsilí pořadatelů tohoto mimořádně náročného podniku. I když nechybějí poučné a kritické připomínky k drobným organizačním a provozním závadám, lze tvrdit, že letošní ročník podstatně přispěl k propagaci naší myslivosti i u široké veřejnosti.

Třeba jen výstava trofejí. Ta představovala ne stovky, ale tisíce hodin obětavé práce dobrovolných mysliveckých pracovníků, vynaložené na získání, ohodnocení, uskladnění, vystavení a rizikovou dopravu obtížně skladovatelných a přepravovatelných trofejí. Těmto dobrovolníkům patří poděkování za záslužnou práci, jíž přispěli k úspěchu výstavy.

Zajímavé je, že letošní výstavu v Lysé nad Labem velmi kladně hodnotil i zahraniční odborný tisk; zejména francouzské lovecké časopisy nešetří chválou i obdivem nad organizací tohoto náročného podniku s pohotovými službami návštěvníkům, jichž se během devíti dnů konání výstavy sjely do Lysé desetitisíce.

Ale konec chvály nebo samochvály. Je čas bilancovat a proč se nepozastavit nad problémem hodnocení trofejí pocházejících z volné přírody a z obor.

Velmi podrobný a pracně sestavený přehled vystavených trofejí z pera předsedy myslivecké komise ČMMJ podává potěšitelný doklad o tom, že trofejová hodnota naší spárkaté zvěře za poslední desítku let neklesla a zaujímá důstojné postavení ve světové konkurenci. Ovšem procentuální zastoupení trofejí pocházejících z obor a z volné přírody je již méně potěšitelné, ne-li dokonce zahanbující z hlediska původního poslání myslivosti. Tak třeba daňčí zvěř. Nikdo nepopře, že naše republika je po Maďarsku na druhém místě na světě, pokud jde o nejkvalitnější populaci této zvěře. Jenže odkud pochází tato vynikající trofejová zvěř? Z volné přírody, nebo z obor? Jak již bylo poukázáno ve Světě myslivosti č. 7/2005, v tabulkovém přehledu daňčích trofejí na letošní výstavě v Lysé nad Labem se trofej nejsilnějšího daňka uloveného ve volné přírodě umístila na nelichotivém 41. místě. Všech 40 silnějších trofejí pochází z obor. V této souvislosti snad není na škodu poznamenat, že pravým posláním myslivosti nesmí být jen snaha získat za každou cenu výjimečné trofeje z chovu s řízeným dávkováním v uzavřených samčích skupinách, ale z chovů ve volné přírodě, poskytujících i dnes důstojné myslivecké vyžití. Proto nezbývá než zopakovat otázku z již citovaného červencového čísla Světa myslivosti: což takhle hodnotit odděleně trofejovou zvěř pocházející z volné přírody a z obor?

ČMMJ připravila v Lysé nad Labem velmi zajímavý stánek s dokonalými informačními službami, svědčícími o mnohostranné činnosti této organizace. Snad jen s luxusním hoštěním početných návštěvníků a obchodních partnerů to trochu přehnala: ve stánku ČMMJ nešlo o obvyklé skromné občerstvení, ale o okázalé hoštění na úrovni špičkového pohostinství.

Pořadatelům výstavy je třeba vyslovit uznání za to, jak vyřešili problém s postavením dvou montovaných hal, které letos zabránily obvyklým zácpám v dobách největších návštěvních špiček. Na výstavě a na přehlídce trofejí jsem strávil celý týden a myslím, že jsem nebyl sám, kdo obdivoval promyšlené vytlačení zaparkovaných aut z okolí hal a oproti předchozím letům důmyslné propojení hal s občerstvením s prostorami s vystavovanými trofejemi. Přesunem občerstvovací zóny za pavilón B se podstatně urychlilo občerstvení návštěvníků, letos téměř bez front. K celkově dobrému dojmu z návštěvy výstavy patřil velmi bohatý výběr jídel za přijatelné ceny.

V přízemí haly A soustředili pořadatelé expozice spřátelených zájmových svazů - rybářů, včelařů a zahrádkářů, odborná učiliště i lesnické školství. Zasloužené pozornosti se těšily i vystavené výrobky nožířů. Největší zájem přitahovaly každý den expozice Lesů České republiky, s. p., a Vojenských lesů a statků ČR, s. p., v prvním patře haly A. Úroveň expozic těchto institucí svým obsahem i estetickým pojetím výrazně předčila prezentace všech zahraničních účastníků. Snad jen ruská expozice s atraktivní preparací obrovského stojícího medvěda připomněla návštěvníkům lovecké rozmanitosti tohoto státu.

Natura viva 2005 skončila a lze si jen přát, aby se Lysá nad Labem dočkala za pět let stejně důstojného podniku, jímž se honosí česká myslivost.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku