Ze zahraničí

 

{mosimage}

00ZAHR

Ze zahraničí

Přípravek proti buchtování černé zvěře
Na jaře a na podzim jsou travní porosty poškozovány černou zvěří buchtováním, při němž zvěř hledá bílkovinami bohatou živočišnou potravu. Postižená plocha se musí nákladně upravovat a znovu osít.

Výzkum prokázal, že černá hledá v potravě vitamín B12 a významné aminokyseliny, obsažené v živočišné bílkovině. Firma Hagopur vyvinula prostředek, zvaný Schwarwild Additiv, jehož přidáním do jadrného krmiva se sníží škody vzniklé buchtováním až o 80 %. Zdejší zkušenosti s uvedeným prostředkem zatím neznáme.
Wild und Hund, 8/2005, Rš

Německo: bobři jako ochránci prostředí
Chráněné území Wallmoor nedaleko Ludwigslustu trpí silným poklesem podzemní vody a je ohroženo vyschnutím. Příčinou je prohloubení koryta tamního potoka, k němuž došlo před 35 lety. Hrazenářské přehrážky jsou technicky neproveditelné, a proto se ochrana přírody ze Schwerinu rozhodla vysadit do zájmového území bobry. Ti by měli podle názoru odborníků z přirozeného pudu stavět hráze, a tím zabránit dalšímu vysoušení rašeliniště. A protože k tomu potřebují i značné množství dříví, také snížit stálé zarůstání území dřevinami.
Wild und Hund, 18/2004, Rš

52. generální shromáždění CIC
Na březnovém generálním shromáždění CIC v Abú Dhabí (první informace ve Světě myslivosti č. 7/2005) bylo projednáno několik rezolucí a doporučení, které zdůraznily zaměření této celosvětové organizace. Např. Čína podepsala s CIC dohodu o těsné spolupráci v hospodaření se zvěří a jejím lovu. Delegáti podrobili kritice také v Addis Abebě vypracované zásady o trvale udržitelném využívání biologické rozmanitosti a doporučili jejich přepracování. Při něm se má spolupracovat se 188 státy, které konvenci o biologické rozmanitosti podepsaly.
CIC rovněž požaduje zrušení ustanovení EU o zákazu dovozu trofejí medvědů hnědých z Rumunska, zrušení zákazu lovu jelenů a srnců v době říje, platícího v Rumunsku, ochranu antilopy vrané v Angole, velkoplošné sledování úmrtnosti tažného ptactva a nové zprávy a výzkum parforsního honu se psy.
Bylo rozhodnuto přeložit sídlo organizace z Paříže do Vídně. Na závěr byl dosavadní prezident CIC Dieter Schramm znovu zvolen na další tříleté období.
Wild und Hund, 10/2005, Rš

Afrika: Svazijsko zná recept na boj proti pytlákům
V malém království Svazijsko se dokázali během deseti let vypořádat s pytláctvím s takovým úspěchem, že počty nelegálně zastřelených zvířat klesly údajně o 90 %. V r. 1994 se podařilo prosadit silně "protipytlácký" zákon, podle něhož mají strážci parků od vlády nařízeno zastavit pytláky všemi nutnými prostředky. Žádný jiný zákon to předtím neumožňoval a strážci nebyli schopní zajistit důkazy o pytláctví. Nová úprava jim naopak umožňuje stíhat pachatele i za hranicemi parků. Nutno však dodat, že strážci nejsou vyzbrojeni těžkými zbraněmi a zákon jim nepředává právo do vlastních rukou. Zbraně nosí především kvůli své bezpečnosti, zejména obraně před pytláky. Pokud je strážce odpovědný za zranění nebo za smrt druhé osoby, musí být zahájeno vyšetřování, které může skončit i obviněním z vraždy. Zákon se zaměřuje především na trestání pokutami a je specifický tím, že zavádí pokuty podle vzácnosti upytlačené zvěře.
www.ekolist.cz, 1. 7. 2005, red.

SLOVENSKO: PROTI KLASICKÉMU MORU PRASAT ORÁLNÍ VAKCINACÍ
Na Slovensku byla v letošním roce zahájena nová etapa boje s klasickým morem prasat - pomocí orální vakcinace. V únoru a březnu bylo v Banskobystrickém a Trenčianském kraji položeno ve dvou termínech na ploše 7089 km2 celkem 120 000 návnad. Na místech, kde se plánovalo jejich vykladení, příslušní uživatelé honiteb 10 dní před aplikací intenzivně vnadili, aby přilákali pozornost divočáků. Na každých 240 ha bylo zřízeno jedno vnadiště, na němž bylo vyloženo 20 - 40 návnad podobných těm, které se používají při vakcinaci lišek proti vzteklině. Uživatelé dotčených honiteb byli povinni předložit nejpozději do 10 dní od druhé aplikace údaje o přijímání vakcín černou zvěří. Získané informace byly vyhodnoceny s ohledem na přípravu následující (letní) vakcinace. Akci bude možné zhodnotit až za několik měsíců. Podle zkušeností z Německa se při ošetření 50 % populace černé zvěře podařilo přerušit šíření nákazy.
Naše poľovníctvo, 7/2005, red.

Neúčinná vakcinace proti vzteklině?
Ve čtyřech německých zemích u hranic s Francií a v sousedících francouzských provinciích se znovu objevila vzteklina u lišek. Předpokládá se, že příčiny tohoto stavu mohou být dvě: nedůsledně prováděná plošná vakcinace (nepřesný rozptyl vakcín, nedostatečná dávka) nebo vadná vakcína. Ukázalo se, že v některých dávkách vakcína obsahovala příliš silnou modifikaci viru, takže místo imunizace došlo k vyvolání nebezpečné choroby. Vzhledem k tomu, že populace lišek v Evropě v posledním období následkem utlumení vztekliny výrazně narostla, epidemiologové varují, že znovuobjevení se vztekliny by se mohlo vymknout kontrole.
Lowiec polski, 6/2005, (tm)

POLSKO: PROBLÉMY S NORKEM AMERICKÝM
V Polsku působí velké problémy chovatelům ryb a vodního ptactva norek americký. Lov této šelmy je povolen od 1. 8. do 31. 3. Norka lze lovit pouze střelnou zbraní, a to při šoulání nebo na čekané. Je povoleno i vyhánění pomocí loveckého psa. Tyto způsoby lovu jsou ale málo efektivní. Velmi účinným způsobem lovu by bylo lapání do pastí nebo do vrší, což však v Polsku zakazuje zákon. Polský lovecký svaz proto požádal ministerstvo životního prostředí o novelizaci zákonů regulujících způsoby lovu tak, aby bylo možné lapat tohoto nebezpečného predátora do pastí a jiných zákonem přesně stanovených zařízení.
Lowiec polski, 6/2005, (tm)

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku