Lovecký zámek Kranichstein
{mosimage}
00VYLE
Lovecký zámek Kranichstein
Ing. Ján Mercel
V idylickém Messelském údolí rozkládajícím se nedaleko města Darmstadtu v západní části Německa (spolková země Hesensko) stojí jedno z mála zachovalých barokních loveckých sídel v Německu - lovecký zámek Kranichstein. Renesanční podobu mu dal v letech 1578 - 1580 stavitel Jakub Kesselhuth, později byl zámek přestavěn v barokním stylu. Vnitřní zařízení pochází z 18. století, z doby největšího rozkvětu loveckého sídla. Tehdy ho panstvo využívalo k nákladným parforsním honům a naháňkám.
V r. 1917 soustředil tehdejší majitel panství Ernst Ludwig do Kranichsteinu lovecká zařízení a příslušenství ze všech svých loveckých zámečků a chat a v zámku dal zřídit myslivecké muzeum. Po 2. světové válce získala zámek nadace hesenských myslivců, která v něm v r. 1952 znovu otevřela muzeum zaměřené na myslivost v období baroka.
Zámek se v letech 1988 - 1996 dočkal rozsáhlé rekonstrukce. V r. 1998 v něm nadace "Jägerhof" zřídila nově koncipované muzeum dějin lovu a myslivosti od pravěku do současnosti. Vývoj myslivosti je zachycen v mnoha uměleckých dílech. Zajímavou součástí itineráře jsou lovecké zbraně a celosvětově jedinečná sbírka vzduchových pušek z 18. století. Lze v ní objevit vzduchovky s vnějším kulatým zásobníkem vzduchu vyrobeným z mědi, nebo s kónickým, kůží potaženým plechovým zásobníkem nahrazujícím pažbu. Zásobníky se plnily na potřebný tlak až tisícerým stlačením ruční pumpy. Z těchto zbraní bylo údajně možné zastřelit jelena na vzdálenost až 65 kroků.
Návštěvníkovu oku neunikne výzdoba chodeb zámku. Na stěnách jsou zavěšeny trofeje mnoha druhů zvěře, mei nimiž najdeme i více než sto kapitálních trofejí jelenů ulovených v období baroka. Paroží jsou zpravidla připevněna na ručně vyřezávané umělé dřevěné hlavy.
Námětem mnoha nástěnných koberců, olejomaleb a rytin jsou hony.
Zámek Kranichstein je regionálním kulturním centrem, v jehož prostorách se pořádají nejrůznější akce. Jednou z největších událostí jsou Letní slavnosti s mnoha koncerty vážné hudby, operou a divadelními představeními. Známá je i tradiční soutěž ve hře na borlici a lesní roh.
V Kranichsteinu se lze také ubytovat ve stylovém hotelu, navštívit restauraci se zámeckou zahradou či cukrárnu. Malebná a okouzlující okolní příroda s rybníky láká k procházce po sedmikilometrovém "naučném loveckém chodníku". Cestou se návštěvník seznámí s historií myslivosti a lovu, dozví se informace o mysliveckých zvycích, tradicích a lovecké hudbě. V krajině jsou roztroušeny lovecké chaty, odchytová zařízení na černou zvěř a různé přírodní památky.
Přestože zámek Kranichstein najdeme dále od našich hranic, stojí za to ho navštívit. Více informací lze získat na internetové adrese: www.jagdschloss-kranichstein.de.