Ze zahraničí
{mosimage}
00ZAHR
Ze zahraničí
FRANCIE: černá v prodejně porcelánu
Nedaleko města Limoges ve střední Francii vnikl během noc divočák do prodejny porcelánu a způsobil tam škodu za 150 tisíc eur. Majitele čekala ráno jen hromada střepů. Prase nepozorovaně zmizelo.
Schweizer Jäger, 6/2005, Rš
Itálie: kamzíci sestupují do nižších poloh
V jižních Tyrolích pronikají kamzíci do stále nižších poloh. Početní stavy, s nimž lze myslivecky hospodařit, vznikly dokonce v nadmořské výšce kolem 300 m. Očekávaný návrat rysa zřejmě kamzíky zatlačí do skalnatých terénů, kde mají snazší možnost úniku.
Der Anblick, 7/2005, Rš
Litva: zánik dvou tradičních způsobů lovu
V souvislosti se vstupem do EU se musejí litevští myslivci zříci jarního odstřelu sluk a lovu kačerů březňačky za pomoci volavé kachny. Lovit sluky na jarním tahu byla dlouholetá tradice, spojená s poezií nástupu jara, které se podzimní lov sluk nemůže rovnat - je to pouhý odstřel.
Zakázán je i tradiční lov kačerů na volavou kachnu, doložený již v 16. století. Držení volavé kachny není úplně jednoduché, a tak se k lovu používala kachna domácí, zbarvením připomínající divokou. Ideální volavá kachna se měla nepřetržitě ozývat dvě až tři hodiny a svým hlasem z velké vzdálenosti lákat kačery. Přilákaný kačer se nestřílel ve vzduchu, ale vždy na hladině. V Litvě se v posledních letech specializovalo na tento způsob lovu jen asi 30 myslivců, kteří drželi přibližně 100 volavých kachen.
Wild und Hund, 10/2005, Rš
Slovensko: Lesy SR úspěšné v lovecké turistice
Lesy Slovenské republiky, s. p., zaznamenávají v posledních letech úspěchy v prodeji poplatkových lovů. V r. 2004 se individuálních lovů v režijních honitbách podniku zúčastnilo 1270 hostů. Celkem 875 z nich bylo úspěšných - ulovili 1033 kusů spárkaté zvěře. V honitbách strávili celkem 3200 dní, což představuje v průměru 2,6 dne na jednoho hosta. Dalších 2150 zájemců absolvovalo 200 společných loveckých akcí (průměr 11 hostů na jeden hon).
Tržby za poplatkový lov se podílejí na celkových výnosech myslivosti u Lesů SR asi 65 %. Tržby ze 138 režijních honiteb Lesů SR s celkovou výměrou 530 000 ha (12 % výměry celkové honební plochy Slovenska) představují až 60 % z celkových tržeb za poplatkový lov na Slovensku. K nejvýznamnějším druhům zvěře patří bažantí, jelení a černá zvěř.
Od r. 2000 se zvýšil počet poplatkových hostí v režijních honitbách Lesů SR o 1128, tedy o 100 %. Zatímco v r. 2000 převažovali zahraniční poplatkoví lovci, kteří tvořili až 70 % z celkového počtu hostů, do r. 2004 se poměr zahraničních a slovenských lovců vyrovnal.
Lesy SR nabízejí poplatkový lov šesti hlavních druhů zvěře - srnčí, jelení, daňčí, mufloní, černé a bažantí a osmi "vedlejších" druhů - medvěda, vlka, jezevce, bažanta královského, jeřábka, kachny divoké, sluky a zajíce. Podnik zajistí podle požadavků hosta kompletní služby a ubytování ve vlastních zařízeních od luxusních loveckých zámků přes horské hotely až po lovecké chaty hluboko v horách.
Poľovnícka informačná databáza, www.polovnictvo.com, 29. 7. 2005, red.
Velká Británie: Whiteheadova sbírka do dražby
Světoznámá sbírka nedávno zesnulého britského odborníka na jelenovité G. Kennetha Whiteheada, obsahující paroží, malby a další sbírkové předměty, byla v červenci t. r. dražena v aukčním domě Tennants. Před dražbou byla hodnota sbírek odhadována na 450 až 750 tisíc eur.
Wild und Hund, 13/2005, Rš
SKOTSKO: BLÍŽÍ SE ODSTŘEL JEŽKŮ?
Skotští "vládní ekologové" budou zřejmě muset napříště střílet ježky, které chtějí kvůli ochraně ptáků odstranit ze souostroví Hebrid. Nutí je k tomu před třemi lety přijatý skotský zákon o lovu se psy, umožňující při použití psů usmrtit volně žijícího živočicha pouze puškou nebo za pomoci cvičeného dravce.
Ježci jsou na Hebridách lividováni již několik let. Vládní ochránci přírody se k tomu rozhodli proto, že ježci, kteří nejsou na Hebridách původní, ohrožují hnízdiště vzácných ptáků. Odpůrci zabíjení ježků své chráněnce evakuují z Hebrid na hlavní britský ostrov, kde jsou ostnáči před vládními zásahy v bezpečí.
Nyní je už na Hebridách tak málo ježků, že vládní zaměstnanci nemohou podle deníku Times z 19. 8. t. r. používat dosud obvyklé vyhledání ježka a jeho usmrcení injekcí. Chtějí proto přežívající ježky vyhledávat se psy. Tím ale narazí na zákon z r. 2002, jenž byl přijat především na ochranu lišek před štvanicemi. Tento zákon dovoluje při použití psů jen dva způsoby usmrcení pronásledovaného živočicha - výstřelem z pušky, nebo za pomoci dravce. Smrtící injekce, příp. jiné prostředky a metody se nesmějí používat. Vládní ekologové chtěli získat výjimku, ale nepodařilo se jim to.
www.ekolist.cz, 19. 8. 2005, red.