Stráž nebo Svět, Svět nebo Stráž?

 

{mosimage}

00DISK

Stráž nebo Svět, Svět nebo Stráž?

 

Ing. Jan Dvořák, Ph.D.

 

V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak získávat potřebné informace. Možnosti médií a sdělovacích prostředků jsou téměř neomezené, vývoj nových způsobů a technologií ve zprostředkování informací se jeví jako perspektivní směr podnikání. Jedním z tradičních postupů předávání informací je jejich zveřejňování v tisku – v novinách a časopisech.

V oboru myslivost u nás vychází již od založení domácí jednotné myslivecké organizace časopis Stráž myslivosti. Toto periodikum má tudíž dlouholetou tradici a poměrně široký okruh čtenářů. Mnohý zájemce o myslivost jistě uvítal, když před sedmi lety došlo k rozšíření nabídky a začal vycházet Svět myslivosti. Ten musel projít a stále prochází podobným vývojem jako kdysi Stráž myslivosti (celková podoba, grafická úprava, tématické zaměření článků, získávání okruhu předplatitelů).

Sám patřím k té skupině čtenářů, pro níž jsou komplexní informace týkající se myslivosti podstatné. Proto každý měsíc netrpělivě očekávám termín vydání aktuálních čísel obou časopisů. Stráž myslivosti odebíral již v době mého dětství můj otec, Svět myslivosti sleduji pravidelně od prvopočátků jeho vydávání.

K napsání tohoto příspěvku mne inspirovaly oba časopisy, zejména několik posledních čísel. Důvod je prostý: rozsáhlé diskusní příspěvky a vy-jádření různých autorů, kteří se odvolávají na starší články zveřejněné často v tom či onom periodiku. Každá konstruktivní a věcná diskuse je naprosto v pořádku a řešení ožehavých problémů, jichž má myslivost jistě dost, může v mnoha případech jen prospět. Ne vždy je strkání hlavy do písku a předstírání neexistence problémů tím správ-ným postupem. Jenže sledovat takovou diskusi a být alespoň trochu v obraze může být složité, zejména když příspěvek ve Stráži myslivosti je reakcí na článek ve Světě myslivosti a naopak. Předpokladem do-hledávání citovaných příspěvků je mít oba časopisy k dispozici, jinak bohužel čtenář, jak se říká, „neví, která bije“. Přitom člověka občas jistě napadne, zda tyto komplikace vznikají prostým záměrem autora publikovat v jednom či druhém v časopise, nebo jestli je „zakopaný pes“ někde jinde. Dovolím si pochybovat, že by se redakce tímto chytrým tahem dohodly na vzájemné podpoře rozšíření předplatitelské základny.

Takové situace jsou jistě významným, nikoliv však jediným důvodem, proč si položit otázku, uvedenou již v nadpisu: kupovat (předplatit) raději Stráž myslivosti nebo Svět myslivosti?

Navzdory tomu, že nejsem renomovaným kritikem a novinářské řemeslo není mým zdrojem obživy, dovolím si nastínit subjektivní pohled na oba časopisy. Protože jejich názvy nelze uvádět zkratkou

– oba mají shodné iniciály SM

– budu je dále označovat jako Stráž a Svět, v pořadí podle „věku“.

Jedním z prvních znaků, který často rozhoduje o koupi produktu, je podle mnohých marketingových studií obal. Při srovnání Stráže a Světa čtenář téměř nevidí podstatný rozdíl - obálka přehledná, graficky propracovaná a poutavá, v případě Světa je motiv často vybrán s ohledem na tématické zaměření čísla. Také v ceně jednotlivých čísel časopisů (rozdíl 1,- Kč) se argument pro přednostní koupi jednoho z nich ztrácí. Navíc různé slevy a výhody poskytované redakcemi mohou kladně ovlivnit rozhodnutí o ročním předplatném časopisu, které je jistě výhodné pro redakci i čtenáře. V ceně čísla se projeví určitě i zázemí vydavatele - na straně Stráže tradice a početná organizace, na straně Světa mateřské vydavatelství. Při debatě o ceně časopisu je také třeba uvědomit si, že množství inzerátů objevující se v obou periodikách a některým čtenářů se jevící jako přítěž (názory typu „nebudu kupovat prodejní katalog“ apod.), významně posunuje výslednou cenu časopisu směrem dolů.

Coby člen ČMMJ přistupuji ke Stráži jako k měsíčníku, zprostředkujícímu odborné příspěvky, ale také informace o dění v ČMMJ na úrovni mysliveckých sdružení, okresních mysliveckých spolků i ústředních orgánů, sloužící pro přehled nejen členské základny. Rozsah takových zpráv je podle mého názoru ojedinělý. Již samozřejmými částmi každého čísla jsou zajímavosti z honiteb, právní či střelecká poradna či rubrika Měsíc v honitbě.

Na Svět pohlížím jako na zprostředkovatele odborných informací z trošku jiného soudku - přispívající autoři jsou často vědeckými pracovníky, příp. lidmi profesně spjatými s myslivostí. Je tudíž logické, že problémy související s myslivostí hodnotí z určitého úhlu pohledu. Vzhledem k tomu, že Svět není nijak svázán s ČMMJ, názory na myslivost jako takovou a na výkon práva myslivosti či komentáře k činnosti našich mysliveckých organizací se mohou lišit od názorů ve Stráži. Podobně jako Stráž si i Svět vytvořil jakousi standardní podobu jednotlivých čísel - tématická zaměření, seriál reportáží, zajímavosti ze světa.

Informací je tedy plno v obou časopisech. Vhodnou kombinací obou periodik se čtenář může dozvědět to, co ho zajímá podle hesla „co nenajdu ve Světě, bude snad ve Stráži a naopak“. Např. ve Světě č. 3/2006 je otištěn užitečný kalendář akcí, zejména ucelený a aktualizovaný přehled přehlídek trofejí. Ve Stráži ho v tomto rozsahu nenacházím, přestože přehlídky organizuje ČMMJ. Jde o názornou ukázku spolupráce myslivců, členů i nečlenů ČMMJ, směřující k užitečnému výsledku.

Je naprosto logické a správné, že ČMMJ využívá obrovského potenciálu předplatitelů Stráže z řad adeptů a předplatné nabízí při přípravě k základní zkoušce z myslivosti. Jako pedagog, lektor a zkušební komisař musím konstatovat, že z hlediska zprostředkování odborných teoretických znalostí by však bylo chybou přistupovat ke Světu jako ke konkurenčnímu časopisu a zatajovat jeho existenci před adepty. Položme si ruku na srdce: kvůli tomu, že začnu odebírat Svět, přece nepřestanu kupovat Stráž! Přestože se občas některé číslo jednoho z časopisů zrovna netrefí do mého vkusu a zájmu, tzn. z pohledu čtenáře „se nepovede“, mohu si spravit chuť při četbě druhého. Také obavy z odlišného výkladu či komentáře dění na poli myslivosti v obou časopisech jsou po mém soudu liché. Nechť má čtenář možnost získat více informací z různých stran a utvořit si svůj názor na určitou problematiku! O tom, že Stráž a Svět by neměly být v oblasti informování považovány za konkurenty, vypovídá i fakt, že někteří autoři publikují paralelně v obou časopisech.

Co říci závěrem? Mám za to, že oba časopisy jsou velmi vhodnou formou propagace myslivosti a mysliveckého vzdělávání veřejnosti. Měsíční výdaj za výtisky obou se v nákladech našich domácností lehce ztratí a v kombinaci s hodnotou poskytovaných informací tuto částku mnohonásobně převýší. Jak Stráž myslivosti, tak Svět myslivosti mohu zájemcům o myslivost, přírodu a ochranu přírody vřele doporučit. Nemusí si tedy lámat hlavu s otázkou položenou v nadpisu.

Na úplný závěr ještě poznámku: Vzhledem k faktu, že tento příspěvek je vlastně jakousi formou reklamy na oba časopisy, nezbývá mi, než z důvodů objektivity a stejného přístupu porušit obecně platná pravidla autorské etiky a zaslat jej oběma redakcím.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku