V Maďarsku ubylo lišek

 

{mosimage}

00VEDA

V Maďarsku ubylo lišek

Známí vědečtí pracovníci z katedry myslivosti Univerzity v Gödöllö, dr. Heltai a dr.  Szemethy, publikovali zajímavé údaje o změnách početnosti liščí populace v Maďarsku v posledních 15 letech. Vyplývá z nich, že početnost lišek kulminovala v letech 1998 – 2002 a v současnosti má mírně klesající trend. Nejvýrazněji se to projevilo v Zadunají, kde žije nejvíce lišek, méně výrazně na východ od Dunaje.

V Zadunají žilo nejvíce lišek (v průměru až 13,04 ks na 1000 ha) v r. 2002. V tom roce kulminovala populace také východně od Dunaje, ale „jen“ na úrovni 7,57 ks na 1000 ha. V r. 2004 činila průměrná hustota lišek v Maďarsku 7,45 ks na 1000 ha, z toho v Zadunají 7,71 ks (tam byl pokles populace velmi výrazný) a na východ od Dunaje 7,28 ks. Autoři konstatují, že perorální vakcinace lišek proti vzteklině se sice významně podílela na zvýšení jejich početnosti, ale na jejich populační dynamiku působily i jiné vlivy. Domnívají se, že při hustotě populace 12 lišek na 1000 ha je kapacita prostředí naplněná a následně dochází k poklesu populace a po čase k její stabilizaci, ale již na o něco nižší úrovni. Soustavné rozšiřování areálu a zvyšování početnosti šakala zlatého může též negativně ovlivňovat stavy lišek, protože mezi těmito druhy existuje kompetice.

Po tuhé zimě 2002/2003 se zhroutily populace drobných hlodavců, čímž se snížila potravní nabídka lišek, a tak se na jejich jídelníčku zvýšilo zastoupení drobné zvěře. V tomto období rovněž mírně poklesla početnost jezevců. Již v letech 2004 – 2005 však byl opět dostatek hlodavců. Výrazný vliv na snížení početnosti lišek mělo rozšíření prašiviny. Autoři končí svou úvahu výzvou, aby myslivci využili současnou příznivou situaci, kdy je lišek méně, a znásobili své snažení o další snížení jejich početnosti, čímž významně pomohou drobné zvěři.

Nimrod, 10/2005, PH

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku