Vysoké Tatry: předloňská kalamita otevřela nové možnosti pro zvěř

 

{mosimage}

00ZAHR

 

Vysoké Tatry: předloňská kalamita otevřela nové možnosti pro zvěř

 

Větrná kalamita, která poničila v r. 2004 lesy ve Vysokých Tatrách, významně změnila potravní možnosti zvěře, a to nejen na postiženém území, ale též v jeho bezprostředním okolí. Tatranští lesníci předpokládají, že kalamitní holiny procházející sukcesí „nasají“ větší množství jelení zvěře, která bude spásat nárosty dřevin a keřů.

V prosinci loňského roku připravila Správa lesů Tatranského národního parku (SL TANAP) dostatek krmiva, aby zabránila vzniku škod, působených zvěří v mladých lesních porostech. Lesníci přikrmují zvěř fytobiomasou, již vyrábějí ve vlastní režii. Kromě toho se zvěři předkládá seno, jadrná krmiva atd. Přikrmováním zvěře v zimních měsících se v uplynulých letech podařilo snížit škody na lesních porostech o 60 až 90 %.

Větrná kalamita v listopadu 2004 přerušila migrační trasy a způsobila zánik některých tradičních zimních stávanišť zvěře. Zároveň zničila část přikrmovacích zařízení. Lesníci během letošní zimy sledují, na kterých místech kalamitou postiženého území zvěř najde nová stávaniště a tam budou případně stavět nová přikrmovací zařízení.

Kalamita bude mít podle zoologa SL TANAP Jozefa Kováče příznivý vliv také na dravce (orly, jestřáby a sokoly), jimž vznikly nové potravní možnosti. Otevřené plochy nabízejí lepší podmínky pro lov hlodavců a dalších drobných živočichů.

Podle informací SL TANAP žije v současnosti v jimi obhospodařovaných lesích 489 kusů jelení, 246 kusů srnčí a 56 kusů černé zvěře, 49 medvědů, 23 vlků, 26 rysů a 21 vyder.

www.polovnictvo.com, 2. 1. 2006, red.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku