Myslivecká výročí – únor
{mosimage}
00VYRO
Myslivecká výročí – únor
Rš
Před 90 lety, 9. února 1916, se v Domažlicích narodil ing. Pavel Forst, profesor Střední lesnické školy v Písku a v letech 1970 až 1977 její ředitel. Přednášel zoologii a ochranu lesů. V r. 1975 byl jako vedoucí autorského kolektivu pověřen vypracováním středoškolské učebnice Myslivost, která v r. 1983 vyšla v 2. upraveném vydání. Její překlad byl vydán na Slovensku. Učebnice se stala vzorem znalostí uchazečů o vyšší odbornou mysliveckou zkoušku.
Ing. Forst zemřel 15. června 2004 v berounské nemocnici.
Dne 10. února oslaví své 75. narozeniny pražský rodák JUDr. Ing. Vladimír Čechura. Po absolvování pražské lesnické fakulty v r. 1954 působil u státních lesů v západních Čechách nejprve v provozu. Poté, co byl v r. 1961 na Karlově univerzitě promován na doktora práv, pracoval jako podnikový právník. V r. 1963 byl povolán do právního odboru ministerstva zemědělství, kde setrval do odchodu do důchodu v r. 1991. Aktivně se podílel na tvorbě lesního a mysliveckého zákona.
Dr. Ing. Čechura pracoval také v různých mysliveckých funkcích od funkce v OMS až po funkci předsedy dozorčí rady ČMMJ, a také v dozorčí radě pojišťovny Halali, a. s. Byl lektorem a zkušebním komisařem pro zkoušky z myslivosti i pro vyšší odborné zkoušky. V časopise Myslivost vede rubriku Právní poradna.
Je autorem knihy Myslivecká stráž (2000), vedoucím autorských kolektivů publikací Myslivost a právo (2000) a Komentář k zákonu o myslivosti (2002). V loňském roce vydal příručku pro německy mluvící lovecké hosty. Jeho články jsou uveřejňovány v lesnických a mysliveckých časopisech. Přednesl řadu přednášek na seminářích k lesním a mysliveckým zákonům.
Přejeme jubilantovi pevné zdraví, aby i nadále mohl úspěšně působit v myslivecké legislativě.
Před 70 lety, 20. února 1936, zemřel ve Starém Plzenci učitel Bedřich Moravec, zanícený myslivec a znalec přírody, který dlouhá léta spolupracoval s časopisy vydávanými J. V. Rozmarou. Uveřejnil v nich velké množství článků odborných i beletristických, často pod pseudonymem Boris Semov. Moravec také překládal německou mysliveckou beletrii. V r. 1934 začal J. V. Rozmara vydávat souborné dílo B. Moravce, obsahující povídky, novely i romány.
Tento velmi plodný autor se narodil 28. února 1859 v Praze.
Dne 26. února 1926 zemřel v Praze jeden z nejúspěšnějších konstruktérů palných zbraní Karel Krnka. Narodil se 6. dubna 1858 ve Varaždíně v Chorvatsku, kde jeho otec Sylvestr sloužil jako plukovní puškař.
Karel Krnka byl důstojníkem 36. pěšího pluku a věnoval se (často ve spolupráci se svým otcem) zlepšování zbrojní techniky, mimo jiné také konstrukci nové vojenské opakovačky. Ta v soutěži podlehla systému Mannlicher. Když Krnka v tisku poukázal na to, že ministr války nerozhodl nestranně, ale pod vlivem zbrojovky ve Štýru, byl v r. 1888 degradován a odešel pracovat do anglického Birminghamu. Po návratu v r. 1891 pracoval ve vídeňské zbrojovce Roth a v letech 1909 až 1922 v továrně na náboje v Hirtenbergu. Když se vrátil do Československa, byl zaměstnán ve zbrojovkách v Praze a v Brně. Krnka byl autorem nových vzorů samočinných zbraní vojenských i loveckých, na něž mu bylo v různých státech uděleno 109 patentů.