Úvodník

 

{mosimage}

00UVOD

Úvodník

Vážení čtenáři,

v posledních letech je vděčným tématem mnoha diskusí mezi odborníky, praktiky i laiky přemnožení černé zvěře. Rok 2004 signalizoval celkovým odstřelem převyšujícím 120 tisíc kusů černé zvěře další prudký nárůst stavů tohoto druhu. Ale ouha! Myslivecký rok 2005/2006 sice ještě neskončil, ale podle dosavadních výsledků odstřelu to již nyní vypadá, že opak by mohl být pravdou.

Již v průběhu loňského roku upozorňovala řada uživatelů honiteb, v nichž se divočáci tradičně vyskytují, na „jistý“ pokles stavů. Nyní, kdy již známe výši odstřelu z mnoha honiteb a oblastí, se tento jev potvrzuje.

Myslivecká i ostatní odborná veřejnost se začne ptát: proč došlo ke snížení odstřelu divokých prasat? Ubylo jich, nebo jen klesá naše schopnost ulovit je? Je to jednorázový výkyv, nebo náznak dlouhodobější tendence? Odpovědi na tyto otázky nebudou jednoduché, nicméně se pokusím již nyní, bez statistických podkladů, vyslovit svůj názor.

Nižší odstřel černé zvěře v r. 2005 je realitou, která může mít řadu příčin:

- vysoký odstřel v r. 2004,

- intenzivnější lokální lov bachyní,

- úhyny selat vlivem vysoké sněhové pokrývky v závěru loňské zimy,

- semenný rok dubu a s ním spojená obtížnější slovitelnost černé zvěře (obdobně jako v r. 2003),

- „pozitivní“ působení odborné osvěty a soustředěný tlak státní správy na lov černé zvěře.

Nebo je vývoj stavů divočáků součástí víceletého cyklu, který má z dosud ne zcela jasných příčin vliv na početnost všech druhů živočichů v přírodě?

Lokálně se mohou vyskytovat i další příčiny. Podle mého názoru je odstřel černé zvěře v pomalu končícím mysliveckém roce nižší ve srovnání s rokem předchozím díky kombinaci výše uvedených možností.

Že by se nám podařilo zpomalit či zastavit nárůst stavů černé zvěře? Nejásejme předčasně, vše musí potvrdit celkové statistické vyhodnocení odstřelu v ČR v sezóně 2005/2006. Ale ani jednoletý výkyv z víceletého trendu neznamená něco zásadního. Musíme si počkat i na vývoj v okolních státech, protože ve střední Evropě nejsme sami a situace u našich sousedů je, co se týká černé zvěře, velmi podobná.

Vývoj všeho živého je cyklický. Poznat, v jaké fázi sinusoidy jsou početní stavy divokých prasat, je obtížné. Doufejme jen, že nedochází k radikálnímu obratu v jejich stavech, podobně jako tomu bylo s drobnou zvěří v 70. letech minulého století. Věřme, že nastal kýžený zvrat - postupné snižování stavů černé zvěře včetně snižování škod jí působených. A to za předpokladu, že - snad až na výjimky - nedošlo ke genocidě divočáků, a že se jejich stavy daří snižovat mysliveckou cestou.

Aktuální pokles odstřelu černé zvěře rozhodně neznamená ukončení našeho úsilí o optimalizaci jejího chovu. Pokud se projeví náznak snížení stavů, ale souběžně se nezlepší věková a sociální struktura divočáků, jejich stavy začnou opět narůstat.

Ing. Roman Urbanec, Ph.D.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku