Význam loveckého časopisu pro lovce
{mosimage}
00CASY
Význam loveckého časopisu pro lovce
Slavný paedagog Jean Jaques Rousseau volá ku svým současníkům: „Jděte do lesů a staňte se lidmi!“ Chtěl tím říci, že příroda působí nezměrným vlivem na ducha i tělo člověka. A nezřídka slyšíme starého lovce nadšeně se přiznávati, že les je jeho těšitelem a učitelem, vlastním jeho domovem a jeho chrámem.
Docela jinak pohlíží na les a luh, na zvěř a přírodu vůbec jinoch, na počátku své lovecké dráhy. Vidí především jen rozkoše, jichž mu poskytuje loviště, rozvíjející se přírody všímá si málo; jeho pohled je obrácen jedině k ubohé zvěři, kterou by rád zastřelil.
Snad se tak dařilo každému z nás! Kdo by se nepřiznal, že se v tom nebo onom směru prohřešil proti pravidlům pravodatného lovu, a že nepohlížel na lov z ideálního stanoviska starších lovců? A kdo mu pomohl, aby tyto chyby v sobě napravil? Kdo mladého učně Dianina poukazoval na pravou cestu, krotil jeho střeleckou ztřeštěnost, učil ho vážiti si zvěře a vychoval ho tak na lovce pravodatného?
V první řadě byl to lovecký časopis! Ale nejen na mladého, také na starého lovce má lovecký časopis vliv, aby na lov pohlížel se stanoviska ideálního, miloval les a zvěř a loveckou čest a lovecké svědomí si zachovával čisté. Lovecký časopis staví nehezké bouchalství do pravého světla a napomíná nás obratným způsobem, abychom si světlý štít lovecký zachovali neposkvrněný. V ohledu ideálním spočívá značná cena loveckého časopisu v tom, že představuje osvědčeného prostředníka mezi lovcem a přírodou. Co přítel přírody následkem lovecké horečky přehlédl, to mu předvádí časopis ve způsobě nadšených líčení z péra zkušených lovců a doplňuje to dobrými ilustracemi osvědčených mistrů.
Samozřejmě má větší cenu vliv, kterým příroda bezprostředně působí na ducha a mysl člověka, než obraz a slovo toho dokázati mohou, ale cena umělecké ilustrace a důmyslného pojednání o lovu a lovectví při poukázání na krajinné krásy, osobní zážitky a zkušenosti nesmí se nikterak podceňovati. Příroda se svými nesčetnými krásami a rozmanitými živočichy je prazdrojem, z něhož lovec čerpá novou odvahu a novou sílu pro tělo i ducha; je dále vésti jako oživující a osvěžující proud a působiti tak na vnímavost přítele přírody, lovce a ochránce zvěře, je nejvznešenějším a nejvděčnějším úkolem loveckého časopisu!
Příčinu, proč jsem se odhodlal o tomto thematu pohovořiti, zavdala mi okolnost, že jistý můj starý lovecký přítel příležitostně se mi přiznal, že následkem změněných životních poměrů a zvýšeného předplatného, lovecký časopis přestal odebírati. Jak známo má každý lovec po ráně chybené hned pohotově dosti výmluv; tak také můj přítel uváděl jako omluvu vedle ohledů finančních, že pří se lovecký list často obsahově opakuje. Bohužel jsou prý toho náhledu i jiní lovci a bylo mi proto pravou rozkoší, abych svému příteli připomněl, že život lovcův je tak rozmanitý a mnohotvárný, a každého dne nový, že nějaké opakování vůbec není možné. Jestliže dva vypravují stejnou příhodu nebo pojednávají o témž předmětu, není to přece totéž, tudíž nikoliv opakování. Pročítám několik loveckých časopisů různých jazyků, ale ještě nikdy neměl jsem pocitu, že bych to nebo ono už byl někde četl.
Ujímám se tedy také příležitosti, abych vedle ideální ceny, objasnil také praktickou cenu loveckého časopisu.
Jenom malý zlomek z počtu všech lovců je tak šťastný, že může poznati všechny způsoby lovu a také je provozovati. Za dnešních dob je toho příčinou hlavně nedostatek peněz. Zde zakročiti poučováním a prohlubováním loveckých vědomostí je hlavním úkolem loveckého časopisu. Mnohý lovec sice čerpal svoje vědomosti ze zkušeností starého lovce, svého bývalého učitele, ale mnoho zajisté získal také z odborného listu, neboť do něho staří zkušení lovci ukládají svoje zkušenosti.
Právě za dnešních dob je lovecký časopis nepostradatelnou příručkou. Lovecký časopis přináší v první řadě články odborné, vztahující se k provozování lovu a jeho různým způsobům, dále loveckou beletrii a lovecké právo. Loveckými povídkami a loveckým humorem je postaráno o zábavu lovcovu. Taková zábava je vítaným zotavením po návratu z lovu nebo po namáhání, jak je přinášejí povinnosti zaměstnání toho kterého stavu. V tom je také velká přednost loveckého časopisu, že spojuje užitečné s příjemným; že poučuje a baví.
Nelze pochopiti, jak lovec, ať už lesník nebo majitel nebo nájemce honitby, který chce zůstati na výši doby a pokračovati s duchem času, pokud se týče střelectví, loveckého práva atd., mohl by se obejíti bez časopisu, z něhož jedině může čerpati poučení v tomto směru? Netřeba také zvláště připomínati, že lovecký časopis všímá si moderní kynologie a všeho, co se na tomto poli nového vyskytne. Nemalou zásluhou loveckého časopisu je také, že u svých čtenářů pěstuje smysl pro umění. Venkovský lovec má málokdy příležitost spatřiti pěkný lovecký obraz, toho je popřáno jen měšťákovi na různých uměleckých výstavách. Časopis přináší reprodukce uměleckých obrazů a poskytuje tak čtenáři možnosti, aby se pokochal pohledem na vyobrazený lovecký výjev, postavy zvěře atd.
Úmyslem tohoto článku není nikterak reklama pro lovecké časopisy, vodítkem k němu je pouze láska k věci, a jen ona. Zpravodaj není v žoldu tisku. Podnětem k sepsání této stati byla na jedné straně pozorovaná lhostejnost a malý zájem pro naše odborné lovecké listy, v druhé řadě množství nováčků, kteří zbohatnuvše do cechu loveckého se hrnou a ve svém vlastním prospěchu a zájmu měli by loveckého časopisu co nejvíce si všímati. U nich nemůže platiti výmluva na nedostatek peněz.
Jiří Berounský, Lovecký obzor, roč. XX, 1922-23, str. 132