Ze zahraničí
00ZAHR
Ze zahraničí
Itálie: omezení pytláctví na Sicílii
Mesinskou úžinou mezi Sicílií a pevninou táhnou početné druhy ptactva. Na Sicílii se v době tahu po léta soustřeďovali pytláci, aby lovili dravce a čápy.
Tamní ochránci přírody spolu s vědeckými týmy se od r. 1986 zabývají vyhodnocováním tahu ptáků, a to za pomoci lesní policie, která na Sicílii bojuje proti pytláctví. Úspěch se dostavil: zatímco v dřívějších letech padly střelcům za oběť tisíce chráněných dravců, na jaře 2005 to bylo údajně méně než 20.
Der Anblick, 12/2005, Rš
Rusko: onemocnění tularémií
V oblasti Vladimira, Ivanova a Nižního Novgorodu onemocnělo na 100 lidí tularémií, přenesenou bodavým hmyzem. Hostiteli tularémie jsou mnozí hlodavci, ale v tomto případě jde pravděpodobně o virus z bývalých sovětských laboratoří, v nichž se pracovalo s biologickými zbraněmi.
Jäger, 12/2005, Rš
Vlci v Polsku
V Polsku je doposud významný stav vlků, kteří se pohybují v menších smečkách
o 5 až 10 členech v odlehlejších částech státu. Jejich celkový stav se odhaduje asi na 650 kusů. Převážně žijí na východě Polska. V r. 2004 strhli vlci asi 700 domácích zvířat, za která stát vyplatil postiženým náhradu.
Jäger, 10/2005, Rš
CIC se angažuje pro zvěř
Mezinárodní rada pro myslivost a ochranu zvěře (CIC) spolu se svou ruskou delegací zorganizovala první odborné sympozium na Bajkalu, jehož cílem byla diskuse o zabránění oslabování stavů některých druhů zvěře především na Dálném Východě, ohrožených nadměrným lovem.
Jäger, 12/2005, Rš
Norsko: medvěd lední uplaval za den 100 km
Obojkem s vysílačkou vybavená medvědice doplavala v jediném dni ze Špicberků až na ostrov Edgeoya, který je vzdálen 100 km. Plula tedy rychlostí asi 4 km za hodinu.
Der Anblick, 12/2005, Rš
Reorganizace FACE
Federace mysliveckých svazů EU (FACE) přijala na zasedání konaném 3. října 2005 projekt reorganizace svých struktur. Při hlasování platí nadále zásada „jeden stát, jeden hlas“. V rozpočtové otázce však počet hlasů závisí na výši ročního členského příspěvku příslušného státu. Pět států platí podstatně vyšší poplatky než ostatní: Francie 80 000 eur/rok, Německo, Itálie a Velká Británie po 67 000 eur/rok a Španělsko 40 000 eur/rok. Státy jako je ČR, Polsko, Slovensko nebo Maďarsko odvedou ročně do pokladny organizace 2 - 4 tis. eur. Výše příspěvku není závislá na ekonomice státu, ale na počtu registrovaných myslivců. V 34 členských státech FACE žije celkem 7 miliónů myslivců, přičemž pětice států platících nejvyšší příspěvky disponuje 4,5 milióny myslivců.
V rámci organizace bylo vytvořeno šest regionů - skandinávský, baltický, atlantický, středozemní, středoevropský a balkánský. Každý z nich bude mít zastoupení v radě, stejně jako pětice nejsilnějších států FACE. Každý ze zástupců těchto pěti států a šesti regionů bude místopředsedou FACE. Rada FACE bude tedy čtrnáctičlenná
- bude mít předsedu, 11 místopředsedů, tajemníka a pokladníka. Předsednictvo FACE bude pětičlenné. Tvořit je budou předseda organizace, místopředseda reprezentující pětici největších států, místopředseda zastupující šestici regionů, tajemník a pokladník. Tyto orgány nahradí dosavadní radu, která měla 34 členů a 34 zás-tupců. FACE od tohoto kroku očekává zintenzivnění jak své činnosti, tak aktivit jednotlivých mysliveckých organizací v Evropě.
Lowiec polski, 11/2005, TM
Německo: drop velký zachráněn?
V Braniborsku se zlepšuje situace se stavy dropa velkého: v současnosti se jejich počty odhadují na více než 100 kusů. Ve 30. letech minulého století činil stav dropů 3700 kusů, ale v důsledku intenzifikace zemědělství trvale klesal. V r. 1996 bylo napočítáno již jen 55 kusů. Dnešní přírůstek z větší části závisí na umělém odchovu, méně na zlepšování životního prostředí. Tok v r. 2005 významně narušili dva fotografově zvěře.
Der Anblick, 10/2005, Rš