Myslivecká výročí – březen

 

{mosimage}

00VYRO

Myslivecká výročí –  březen

Lesnický historik PhDr. Josef Nožička, CSc., sice nebyl myslivec, ale ve svém bádání si jako pracovník Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti všímal i zpráv o zvěři. Najdeme je v jeho vrcholné práci Přehled vývoje našich lesů (1958) i v četných článcích ve vědeckém a odborném tisku. Letos by se dožil 100 let - narodil se 5. března 1906 ve Studeňanech nedaleko Jičína a zemřel 15. srpna 1972 v Praze.

Před 90. lety, 16. března 1916, se v Brně narodil ing. dr. techn. Josef Nečas. Prošel lesnickou praxí na několika lesních závodech a od r. 1953 pracoval ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti. V r. 1965 se habilitoval jako docent myslivosti na Vysoké škole zemědělské v Brně, jíž byl absolventem.

Od mládí se zabýval ornitologií, později se zaměřil na bažantnictví a srnčí a jelení zvěř. Napsal řadu odborných článků a pojednání a knihy Jelení zvěř (1959) a Srnčí zvěř (1963, 1975). Mezi myslivci je hodnocen jako ideový tvůrce oblastí chovu jelení zvěře. Doc. Nečas pracoval v komisích ČSMJ, byl mezinárodním kynologickým rozhodčím a podílel se na vypracování mysliveckých předpisů. Byl také zručný kreslíř a své knihy si ilustroval.

Doc. Nečas zemřel náhle 26. listopadu 1969 v Novém Městě na Moravě během služební cesty.

Známý imitátor hlasů zvěře, ing. Hubert Strachota, se narodil 22. března 1896 v Hradci Králové. V období okolo 2. světové války byl svým uměním znám široké obci myslivců z četných přednášek a instruktáží. Ing. Strachota absolvoval v r. 1921 jako jeden z prvních Vysokou školu zemědělského a lesního inženýrství ČVUT v Praze. Pracoval jako myslivecký referent generálního ředitelství Státních lesů a statků a v politické správě. Velký kus práce vykonal pro propagaci myslivosti a ochrany přírody mezi širokou veřejností. Napodoboval hlasy zvěře převážně bez použití vábniček. Byl známý tím, že své přednášky uváděl slovy: „Vy kluci boroví.“

Ing. Strachota zemřel 8. srpna 1954 v Pardubicích.

Dne 24. března uplyne 30 let od smrti MUDr. Jiřího Brdičky, jednoho z prvních představitelů novodobého sokolnictví u nás a spoluzakladatele Klubu sokolníků při ČMMJ (1967). Dr. Brdička se narodil 6. března 1903 v Pelhřimově. Působil jako lékař na několika místech, pak se usadil v Říčanech. Po důkladném studiu sokolnické literatury začal po osvobození pracovat s loveckými dravci, především sokoly, rarohy, jestřáby a krahujci. Již v r. 1959 předvedl své umění v televizi. O jeho zkušenosti projevila zájem v r. 1961 redakce časopisu Myslivecký zpravodaj Středočeské oblasti ČSMS, která je na pokračování uveřejnila. MUDr. Brdička zemřel v roce 1976 v Říčanech.

Před 120 lety, 28. března 1886, se v učitelské rodině v Dolní Dobrouči u České Třebové narodil lesník a spisovatel Jaroslav Hubálek. Svou lesnickou kariéru, při níž se seznámil s lesy a zvěří doma i v cizině, podrobně vylíčil v knize Stezkou života (1942). S literární činností začal Hubálek již v 16 letech a zůstal jí věrný do stáří. Jeho články nalezneme ve Stráži myslivosti, v časopise Lov a sport střelecký, v Myslivosti i v Lidových novinách, kde uveřejnil na 400 fejetonů. Z jeho knih jsou nejznámější Ze stínů karpatských pralesů I. a II. (1926 a 1928). Lesem i luhem (1940), Rok v přírodě (1944), odborné dílko Lov škodné (1941) a další. Pro mládež napsal Medvědice Brumka a její děti (1935). Mnoho jeho prací zůstalo v rukopise.

Hubálek pracoval jako lesník v nejrozmanitějším prostředí a získal mnoho zkušeností. Měl bohatý a zajímavý život. Lesnickou praxi začínal na Lanškrounsku, kam se také na závěr života vrátil. Zemřel 28. srpna 1961 v Lanškrouně.   

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku