Otazníky nad novou rekordní jelení trofejí
{mosimage}
00ZAHR
Otazníky nad novou rekordní jelení trofejí
Ing. Ctirad Rakušan
V lednovém čísle letošního ročníku Světa myslivosti se objevila zpráva o novém světové rekordní trofeji jelena lesního. Jelen byl uloven v Bulharsku a trofej byla ohodnocena mezinárodní hodnotitelskou komisí dne 3. prosince 2005 na 278,03 b. CIC.
Jak konstatoval šéfredaktor německého mysliveckého časopisu Wild und Hund ve svém úvodníku v č. 2/2006, kolem trofeje existuje mnoho nejasnosti a chybějí o ní přesné údaje, což budí četné dohady. Především je to neobvykle světlé zbarvení, které se v přírodě objevuje jen velmi zřídka. Téměř všichni odborníci se shodují, že jelen nepochází z volné přírody, ale že byl „vykrmen“ na některé zvěřní farmě, snad mimo Bulharsko. Dokonce mohl být „dopován“ hormonálními přípravky. Pak byl vysazen do honitby, vzdálené sotva hodinu cesty autem ze Sofie, aby si zvykl na volnost. Neobvykle rychle byl také nalezen bohatý lovec, který za odstřel zaplatil údajně šestimístnou částku v eurech.
Dokonce kolují zvěsti, že na této vynikající trofeji se podílí „jelení mafie“, a že nezůstalo jen u jednoho jelena. To by znamenalo, že jde o obchodní spojení mezi farmovými chovy, oborami a známými jeleními oblastmi. Pak by šlo o hodně peněz, zcela jistě o víc, než lze získat při lovecké turistice.
Dá se předpokládat, že taková činnost by znamenala obnovu kultu trofejí, jaký je známý z druhé poloviny 18. století, kdy se „vrcholné“ trofeje slepovaly a montovaly, o čemž svědčí exponáty v některých sbírkách.
V této souvislosti připomeňme ještě úvodník RNDr. Petra Koubka, CSc., v loňském červencovém čísle Světa myslivosti o přehlídce trofejí na výstavě Natura viva 2005. Autor v něm naznačuje, že některé vystavené daňčí trofeje asi nepocházely z mysliveckých chovů, a že se obdobné praktiky objevují i u nás.
Vzniklou situaci - ať již je pravdivá nebo jde jen o dohady - by se měla zabývat CIC. Ta by měla především přesně určit, co je myslivost, tedy odpovědné hospodaření s obnovitelnými zdroji, a co je lovectví, pouhá střelba na živý cíl se snahou o získání kapitální trofeje. Ta je často motivována snahou o maximální zisk na jedné straně a osobní ješitností lovce, jemuž je trofej dokladem jeho společenského postavení. To na straně druhé. Obě činnosti je třeba od sebe ostře a jednoznačně oddělit, a to i ve způsobu bodování trofejí z volnosti a obor. V úvahu připadá také certifikace původu trofeje, vymezení nejmenší výměry obory nebo chovné oblasti a stanovení maximálních stavů chované zvěře na hektar.
Potvrzení nekalých praktik, které vzbudily okolnosti okolo trofeje bulharského jelena, by znamenalo ztrátu dobré pověsti mezinárodní myslivosti i lovecké turistiky.