Myslivecká výročí – květen

 

{mosimage}

00VYRO

Myslivecká výročí – květen

Z květnových výročí je nejvýznamnější 150. výročí prvního českého mysliveckého časopisu, občasníku Zábavy myslivecké, jehož 1. číslo vyšlo 7. května 1856 v Praze. Jeho vydavatelem byl František Špatný (1814-1883). Časopis vycházel v nepravidelných lhůtách: během 20 let vyšlo 16 svazečků. Na obsahu časopisu se podíleli významní odborníci té doby, z řad lesníků a myslivců – např. J. V. Černý, J. Vrbata, J. Vetter, F. J. Náhlík, ale i vědečtí pracovníci a spisovatelé dr. J. Grégr, dr. J. Palacký, prof. E. Purkyně, B. Němcová, puškař A. V. Lebeda a další. Časopis důsledně dbal na mysliveckou mluvu, vždyť Špatný v r. 1868  o ní vydal samostatnou knížku. Vydavatel sám do časopisu přispíval překlady z polštiny a ruštiny.

Stojí za zmínku, jak název časopisu je přitažlivý: v r. 1925 začal J. V. Rozmara vydávat čtvrtletník stejného názvu a časopis Myslivost vydává přílohu Myslivecké zábavy.

Dne 2. května tomu bylo 100 let, co v Praze zemřel redaktor a majitel časopisu Česká myslivost Hynek Štětka. Časopis založil v listopadu 1896 lesník a později redaktor Národní politiky Jan Seidl (1864-1916), který jej v dubnu 1897 prodal Hynku Štětkovi. V té době měl časopis jen 160 předplatitelů.

Hynek Štětka se narodil 12. února 1859. Po jeho smrti převzali časopis jeho synové František a Ludvík. Ti lesnické vzdělání neměli.

Před 70 lety, 9. května 1936, zemřel v Uherském Hradišti akademický malíř Stanislav Lolek. Vzděláním byl lesník: v r. 1892 absolvoval České lesnické učiliště v Písku a nastoupil jako lesní adjunkt na panství Lnáře u Blatné. Tam se začal více věnovat malířství. Jeho talentu si povšiml lesní rada Theodor Mokrý, který ho přesvědčil, aby se dal zapsat na malířskou akademii v Praze, kde se jeho učitelem stal Julius Mařák (1832-1899), známý malíř lesa. Po absolvování akademie studoval Lolek dále jako stipendista v Mnichově.

Lolek byl původně krajinář, ale stále více ho přitahovalo malování zvířat, která studoval v zoologických zahradách v Drážďanech a v Berlíně - tenkrát u nás tato zařízení ještě neexistovala. Díky svým spolužákům z Písku navštívil několikrát Rusko, kde kreslil zvěř v jejím přirozeném prostředí. V letech 1920-1934 měl od státních lesů pronajatou honitbu Osada u Ružomberoku, v níž trávil dlouhé měsíce. O ní si vedl Lovecký deník, vydaný teprve v r. 1947.

Mnoho Lolkových ilustrací najdeme v různých časopisech, z mysliveckých v Loveckém obzoru, České myslivosti aj. Ilustroval také knihy, mezi nimi i učebnice,  a vytvořil školní závěsné obrazy. Podle jeho kreseb napsal R. Těsnohlídek (1882-1928) Lišku Bystroušku, kterou o dvě léta později zhudebnil L. Janáček (1854-1928).

Lolek, který patří k našim nejvýznamnějším malířům zvěře, se narodil 13. listopadu 1873 v Paloníně nedaleko Mohelnice na Moravě, kde byl jeho otec učitelem.

Posledního května tomu bude 150 let, co se ve Vřesníku nedaleko Lázní Bělohradu narodil básník a spisovatel Jan Nálevka, který si podle svého rodiště zvolil pseudonym Vřesnický. Vzpomínku na něj jsme uveřejnili v červnovém čísle minulého ročníku našeho časopisu.        

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku