Lancasterka Stephen Grant - britská ostrovní lahůdka

 

{mosimage}

00VYBA

Lancasterka Stephen Grant - britská ostrovní lahůdka

Petr Dolejš

V našich soukromých i veřejných sbírkách a zbrojnicích najdeme vedle zbraní domácích výrobců též zbraně rakouské, německé, belgické, francouzské, španělské, popř. i ruské. Jen velmi vzácně se zde ovšem vyskytují lovecké zbraně britské.

 

 

Britské lovecké zbraně se dostávaly do střední Evropy v 19. a na počátku 20. století pouze sporadicky. Poptávku po brokových zbraních snadno pokryli místní puškaři nebo výrobci z Německa, Belgie či Francie. Zdejší podniky z těchto zdrojů snadno vyřídily i poptávku po opravdu luxusních zbraních pro velmi movité zákazníky. Proslulé velkorážové dvojáky britských puškařů, určené k lovu nebezpečné zvěře z exotických krajin, k nám pronikaly také ve velmi omezené míře. Počet těch, kdo tyto zbraně potřebovali, byl vzhledem ke skutečnosti, že tehdejší Rakousko-Uhersko nemělo kolonie, velmi omezený a i zde fungovala levnější konkurence regionálních závodů. Navíc, britská produkce loveckých zbraní se k nám nijak masově nešířila ani po I. světové válce. Proto pokaždé, když se u nás objeví ukázka britské puškařské školy, zaslouží si pozornost.

PUŠKAŘ STEPHEN GRANT A JEHO FIRMA

Velmi zajímavý exemplář britského puškařství představujeme z prodejní nabídky Galerie Aryon v Praze. Jde o dvojku systému Lancaster, která je na zámkových deskách postranních zámků signována „STEPHEN GRANT“. Na liště mezi hlavněmi je podrobnější signatura, obsahující i adresu firmy „STEPHEN GRANT 67A ST. JAMES STREET LONDON“. Tento způsob obsáhlého signování loveckých zbraní byl v době vzniku této zbraně mezi britskými puškaři obvyklý a používaly ho také mnohé francouzské firmy.

Stephen Grant se vyučil puškařem u firmy Kavanagh v Dublinu. Poté pracoval u londýnské firmy Boss, kterou vedl od r. 1857 spolu s vdovou po majiteli Bossovi. Samostatná firma Stephen Grant vznikla v Londýně v r. 1866 a záhy se stala jednou z předních britských puškařských značek. Ostatně měla k tomu ideální podmínky. V době jejího vzniku vládla Velké Británii již třicátým rokem královna Viktorie a čekalo ji ještě dalších 35 let vlády nad říší, nad níž slunce opravdu nezapadalo. Británie měla kolonie a dominia na pěti kontinentech, mnohdy neprozkoumaných a plných lovné zvěře. Do těchto kolonií odjížděli z mateřské země důstojníci, úředníci, obchodníci i cestovatelé-turisté. Všichni potřebovali zbraně pro sebeobranu, zábavu a reprezentaci.

Za těchto podmínek se Stephenu Grantovi neobyčejně dařilo. K zákazníkům jeho firmy patřili členové královské rodiny včetně královny (od r. 1876 indické císařovny) Viktorie a prince z Walesu, budoucího krále Eduarda VII. Firma dodávala zbraně i dalším panovnickým dvorům v Evropě a patřila mezi nejproslulejší britské výrobce pušek své doby. Po rozpadu britské koloniální říše a následném poklesu poptávky se firma v r. 1925 spojila s další proslulou firmou Joseph Lang. V následujících desetiletích přišla řada výrazných akvizic. V současné době firma pracuje pod názvem Atkin Grant and Lang. Je pokračovatelem tradic firem Stephen Grant, Churchill, Henry Atkin, Edward Patton, Thomas Watson, Harrison and Hussy, Charles Lancaster a Frederick Beesley. Nadále se věnuje výrobě vysoce kvalitních loveckých palných zbraní.

DVOJKA STEPHENA GRANTA

Zbraň z Galerie Aryon potvrzuje renomé britské firmy Stephen Grant o vysoké spolehlivosti, kvalitním řemeslném zpracování spojeném s patřičnou dávkou elegance a vybraného vkusu.

Po původním majiteli nám v medailónku na spodní straně hlaviště pažby zbyl pouze monogram IB nebo JB. Dvojka ráže 12/12 má damaškové hlavně vyrobené z kvalitního podkovníkového damašku. Hněděný povrch hlavní s vytahovačem nábojnic má výrazně vykreslený vzor damašku. Zbraň je vybavena velmi důkladným anglickým lůžkovým závěrem. Tento typ závěru vznikl v Anglii a je pokračováním a zdokonalením známějšího a rozšířenějšího závěru Lefaucheux, patentovaného v březnu 1833. Zadovky s vnějšími kohouty, které bijí do zápalníků svými hlavicemi nebo bříšky, příp. jsou s nimi volně spojeny, se v Evropě objevují v 60. letech 19. století. Jsou logickým pokračováním vývoje perkusních zbraní směrem k zadovkám. Tyto zbraně se běžně označují jako lankasterky, lancasterky nebo systém Lancaster. Závěr je ovládán klikou pod baskulí a spoušťovým obloučkem. Na spodní straně hlavňového svazku a na podušce lůžka hlavní je vyražena bohatá kolekce zkušebních a výrobních značek a několikrát se zde opakuje výrobní číslo 4636. Nejdůležitější jsou londýnské zkušební značky z doby vzniku zbraně, včetně upozornění „NOT FOR BALL“, což je obdoba našeho „NE PRO KULI“, německého „NICHT FÜR KUGEL“ nebo belgického (francouzského) „NON POUR BALLE“. Na svazku je také značení výrobce hlavňového polotovaru HW a značky československé zkušebny z r. 1953 pro zkoušku bezdýmným prachem. Tehdy již byla zbraň na území Československa.

Zámkové desky, lůžko hlavní, klika závěru i lučík mají barvu starého kovu a jsou na většině plochy zdobeny jemnými kvalitními rytými rozvilinami, které jsou pro britské lovecké zbraně typické dodnes. Kohouty mají zaoblený průřez, jejich okraje přesahují přes údernou plochu a při dopadu na zápalník ho tak překrývají. Jde o pozůstatek z doby perkusních zbraní, kdy tento přesah chránil oči střelce před odletujícími střepinkami zápalek. U této zbraně má ovšem již jen funkci estetickou. Elegantní pažba z kvalitního ořešáku je amerického typu.

Model této zbraně byl prokazatelně vyvinut před 1. lednem 1870. Tuto loveckou dvojku nelze nabíjet střelivem určeným pro zbraně které jsou zakázány nebo podléhají povolení podle zákona 119/2002 Sb. K její případné koupi tedy není nutné vlastnit zbrojní průkaz a proto je určena širokému okruhu zájemců.

Zbraň je ve vynikajícím stavu. Vývrt hlavní nese menší stopy korozivního působení zplodin střelného prachu. Všechny mechanismy bezvadně fungují a zbraň je střelbyschopná při použití nábojů odpovídající laborace.

Lovecká dvojka firmy Stephen Grant z Galerie Aryon je nádhernou a u nás zcela vzácnou ukázkou britského puškařství z doby jeho největší slávy. Ačkoli je elegantní a vkusně zdobená, vše je na ní přizpůsobeno jejímu hlavnímu účelu, a to lovecké střelbě. Pro všechny milovníky loveckých zbraní tak představuje velmi hodnotný sběratelský exemplář.          

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku