Z našich honiteb

 

{mosimage}

00HON

Z našich honiteb

Kamzík s měkkými růžky

Vzhledem k radikálnímu snížení početních stavů kamzíka horského v posledním desetiletí byl v uplynulých sedmi loveckých sezónách zastaven lov této zvěře v Hrubém Jeseníku na území okresů Jeseník a Bruntál. Pouze v listopadu loňského roku byl vydán souhlas k sanitárnímu odstřelu jednoho kamzíka v pronajaté honitbě Spálená (Lesy ČR, s. p., Lesní správa Jeseník). Nájemce honitby zjistil u tohoto kamzíka blíže neurčenou zdravotní poruchu vývoje růžků.

Jak se ukázalo, kamzík ve věku čtyř let byl tělesně normálně vyvinutý, ale hmota jeho růžků byla měkká a houbovitá. Lovcem byl Oldřich Stuška, myslivecký hospodář Mysliveckého sdružení Kamzík. Podle vyjádření RNDr. Petra Koubka, CSc., z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v Brně jde o fyziologickou poruchu tvorby nehtové rohoviny. Obdobné onemocnění již bylo popsáno v literatuře a výskyt byl zjištěn u kamzičí zvěře např. v Alpách.

Ing. Jaromír Latner, CSc., lesní správce LS Jeseník (Lesy ČR, s. p.)

TROFEJE Z ORLICKÝCH HOR A PODORLICKA

V Rokytnici v Orlických horách měli myslivci, přátelé přírody i veřejnost možnost zhlédnout 1155 trofejí zvěře ulovené v r. 2005 v 74 honitbách v Orlických horách a v Podorlicku. Trofeje byly k vidění na přehlídce pořádané Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Rychnov nad Kněžnou od 15. do 21.4 . t. r. Na panelech bylo vkusně a přehledně vystaveno 916 srnčích trofejí, 118 trofejí jelena lesního, 52 mufloních trofejí, 27 daňčích trofejí, kolekce 23 trofejí kňourů a 7 bachyní, jedna trofej siky Dybowského, čtyři lebky jezevce lesního, pět liščích lebek a dvě lebky psíka mývalovitého.  

Ludvík Uhlíř

ÚSTEČTÍ MYSLIVCI HODNOTILI LOŇSKOU LOVECKOU SEZÓNU

O „velikonočním“ víkendu – ve dnech 15. – 16. dubna t. r. – se v budově OMS ČMMJ Ústí nad Labem uskutečnila přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v mysliveckém r. 2005/2006.

V uplynulé lovecké sezóně bylo v honitbách ústeckého okresu (celková honební plocha 30 144 ha) uloveno 320 kusů jelení zvěře (72 jelenů, 147 laní a 101 kolouchů), 107 kusů daňčí zvěře (30 daňků, 48 daněl a 29 daňčat), 217 kusů mufloní zvěře (76 muflonů, 92 muflonek, 49 muflončat), 450 kusů srnčí zvěře (221 srnců, 114 srn a 115 srnčat), 1201 ks černé zvěře (37 kňourů, 47 bachyní, 354 lončáků a 763 selat) a 544 lišek. Stavy drobné zvěře jsou minimální, bažanti ani zajíci se již několik let neloví.

Návštěvníci přehlídky obdivovali především paroží silného jelena uloveného v honitbě Honebního společenstva Libouchec. Hodnotitelská komise přiřkla trofeji bodovou hodnotu 202,55 b. CIC. Jde o jednu z nejsilnějších jeleních trofejí posledních let. Za pozornost stála rovněž kolekce kvalitních mufloních toulců z honiteb na pravém břehu řeky Labe. Trofejová kvalita srnčí, daňčí a černé zvěře naopak tradičně nepřekročila průměr.         

Redakce

Bobr už není kriticky ohroženým druhem

Skutečnost, že se bobr pomalu vrací do naší přírody, odráží vyhláška č. 175/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Nová vyhláška, jež nabyla účinnosti dnem 8. května 2006, přeřadila bobra evropského z kategorie kriticky ohrožených druhů mezi druhy silně ohrožené.

Podle odhadů žije v současnosti jen na Hodonínsku kolem 100 bobrů. Jejich počet monitorovali letos v zimě ochránci přírody v oblasti mezi vodním dílem Nové Mlýny a polesím Soutok (Lesní závod Židlochovice, Lesy České republiky, s. p.) v okolí řek Moravy a Dyje na Břeclavsku a Hodonínsku. Dvojici bobrů zachraňovali ochránci přírody v březnu z hlubokého přepadu nádrže ve Kdyni u Domažlic. Několik dní před tím odchytávali ochranáři bobra z bazénu u penzionu v České Kubici. Všechna tři zvířata se podařilo zachránit a byla přemístěna do volné přírody.

Na vysoké stavy bobrů si stěžují lesníci, jimž tito hlodavci působí nezanedbatelné škody v lesních porostech. Rybářům se zase nelíbí, že bobři poškozují vodní plochy a památkáři jim zazlívali, že ničí dřeviny, např. rozlehlého zámeckého parku v Lednici. Ochránci přírody však tvrdí, že situace není tak vážná. Návrat bobrů vítají, protože lužní lesy, kde se hlodavci nejčastěji vyskytují, jsou jejich přirozeným domovem.

Odstřel bobra naše legislativa nadále přísně zakazuje, a to i po jeho přeřazení do nižší kategorie ochrany. „Podmínky se liší v tom, kdo rozhoduje o udělování výjimky ze zákona,“ uvedla mluvčí Ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová s tím, že ministerstvo dosud nikdo o odstřel bobra nepožádal. Úřad rozhodoval pouze o přemístění těchto zvířat z lednického parku. 

Zpracováno podle zprávy z www.ekolist.cz ze dne 8. května 2006, red.

PŘEHLÍDKA TROFEJÍ Z OKRESU NÁCHOD

Ve dnech 25. – 27. března t. r. byla na zámku Josefa Bartoně-Dobenína v Novém Městě nad Metují uspořádána přehlídka trofejí zvěře ulovené v uplynulém roce v okrese Náchod. Před  výstavou proběhlo hodnocení vhodnosti odstřelu každého uloveného kusu.

Celkem bylo předloženo 748 trofejí srnců, 50 trofejí jelenů, 59 mufloních trofejí (z toho čtyři z oborního chovu), sedm daňčích trofejí (čtyři z oborního chovu) a zbraně dvou kňourů. Z celkového množství ulovené trofejové spárkaté zvěře bylo 85 % kusů klasifikováno z chovného hlediska jako vhodně ulovených. Mezi nejvýznačnější trofeje patřil muflon s 230,10 b. CIC, daněk s 227,40 b. CIC a srnec se 133,00 b. CIC.

Hodnotitelská komise konstatovala výrazný pokles kvality jelení zvěře. Jako hlavní důvod tohoto stavu se zdá být neexistence oblastí chovu. Důsledkem je mimo jiné i lov této zvěře v honitbách, kde není normována, s minimálním přihlédnutím k chovatelským zásadám průběrného odstřelu. Tomuto názoru odpovídá i fakt, že na přehlídce byly k vidění převážně trofeje jelenů ulovených ve věku do pěti let.

Komise rovněž upozornila na znepokojující nárůst populace psíka mývalovitého. Jeho zvýšené počty ohrožují především mladou drobnou zvěř, jejíž kmenové stavy jsou již tak dost nízké. Psíka mývalovitého bylo přes značná legislativní omezení odstřelu uloveno v náchodském okrese celkem 53 kusů.

Okresní hodnotitelská komise ČMMJ Náchod

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku