Ze zahraničí
{mosimage}
00ZAHR
Ze zahraničí
Pět milionů eur pro Kavkaz
Pěti miliony eur chce německá vláda podpořit založení fondu na záchranu přírody v jižním Kavkazu. Zaznělo to na zahájení třídenní konference o ochraně přírody Kavkazu, která se konala v polovině března t. r. v Berlíně. Tato částka může narůst až na 40 milionů eur. Bude z ní financována polovina nákladů spojených s projekty ochrany přírody. Druhou polovinu musí uhradit vlády států kavkazského regionu. Ke známým druhům, žijícím na území o výměře přibližně 500 000 km2 a zasluhujícím zvláštní ochranu, patří kavkazský leopard, rys, medvěd hnědý a kozorožec.
Wild und Hund, č. 7/2006, PZ
Pytláctví v Polsku
Pytláctví vzniklo v době, kdy se lov stal výsadou aristokracie a začaly platit zásady omezující lovecké možnosti ostatního obyvatelstva. I nejpřísnější postihy však tento problém nikdy zcela nevyřešily, nanejvýš jej omezily. Stanovení škod způsobených pytláctvím, je velmi obtížné. V poslední době se objevují nové formy pytláctví – pomocí luků a kuší s šípy s vysokou průrazností. Jsme svědky rovněž pytláctví prováděného legálně drženými zbraněmi, příp. lidmi s loveckým oprávněním.
V Polsku bylo jen v r. 2005 nalezeno téměř 213 000 ok, přes 1500 želez a 4500 jiných nástrah. Zaznamenáno bylo přes 3500 případů přivlastnění si zvěřiny způsobem nesoucím znaky pytláctví. Počet neevidovaných případů je jistě mnohem vyšší. Autor článku v časopise Lowiec polski vidí řešení v aktivním zapojení myslivců, ale též nemyslivecké veřejnosti do odhalování pytláctví. Velmi důležité je i zvýšení disciplíny mezi myslivci.
Lowiec polski, 1/2006, MT
Bavorsko: farmové chovy zvěře
V Bavorsku je plných 40 % všech farmových chovů zvěře celého Německa. Na více než 2500 farmách se chová přes 60 000 kusů jelenovitých, převážně daňků. V poslední době roste zájemci o jeleny. Maso z farmových chovů se stalo pevnou součástí potravinového trhu.
Jäger, 2/2006, Rš
Indie: sčítání tygrů
Indická vláda sklidila kritiku ochránců přírody za přístup k ochraně tygra indického v rezervaci Sariska, kde tamní populaci zdecimovali pytláci. Početní stavy tygrů však klesají na celém území Indie.
Nastálou situaci by měl řešit speciální tým odborníků. Základem pro stanovení vhodného postupu by mělo být přesné zjištění početních stavů tygrů v oblasti Sunderban ve východní Indii a podél hranic s Bangladéšem. K objektivnímu sčítání má posloužit kromě jiného telemetrické sledování vybraných jedinců.
Před sto lety žilo podle tehdejších odhadů v Indii přibližně 40 000 tygrů. V současné době se odhady pohybují okolo 3700 jedinců. Některé ochranářské skupiny se dokonce domnívají, že populace tygrů nepřesahuje 2000 kusů. Obchodování s tygry je nelegální, ale pytláci je stále loví. Cena na černém trhu za jedno zvíře se totiž pohybuje velmi vysoko, okolo 50 000 dolarů.
www.ekolist.cz, 30. 12. 2005, red.
Afrika: sloní invaze
V některých částech afrického kontinentu vznikl problém: slon, chráněný jako ohrožený druh, začíná ohrožovat obyvatelstvo.
Začátkem minulého století se odhadoval stav sloní populace v Africe na 6,5 tisíce jedinců. Nyní žije v jižní Africe kolem 250 tisíc slonů, z toho 100 tisíc v Zimbabwe a 120 tisíc v Botswaně. A právě Botswana čelí největšímu tlaku sloní populace. Podle odhadu botswanských specialistů lze o únosnosti stavů slonů hovořit při početnosti populace do 70 tisíc kusů. Snížení populace na téměř polovinu současného stavu však naráží na mezinárodní mínění ochránců přírody. Botswanská vláda se zabývá problémem, který se jeví jako téměř neřešitelný. Do střetu se dostávají potřeby obyvatelstva v již tak chudé zemi a snahy ochránců přírody. Vláda se hodlá obrátit se žádostí o pomoc při řešení nastalé situace i na EU.
Lowiec polski, 4/2006, MT
Lidé onemocněli trichinelózou
Jak uvádí FACE, ve francouzských městech Orleans a Narbonne onemocnělo 25 osob trichinelózou po pozření zvěřiny medvěda baribala, uloveného v kanadském Québecu. Lovec obešel dovozní předpisy EU. Trichinelóza může být pro člověka smrtelná.
Wild und Hund, 2/2006, Rš
Německo: trvající problémy s klasickým morem prasat
Aktuální informace o výskytu klasického moru prasat (KMP) v Německu jsou varováním pro české chovatele prasat: je nutné dodržovat preventivní opatření zabraňující kontaktu chovaných zvířat s volně žijící černou zvěří. K základním preventivním opatřením patří dostatečně pevné a odolné oplocení kolem farem.
V ČR byl KMP zjištěn u chovů prasat v červnu 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře v listopadu 1999 (též v okolí Kroměříže a Zlína). V současnosti nemáme s touto chorobou problémy, takže naši chovatelé mohou bez problémů obchodovat s vepřovým masem, ale i se zvěřinou černé zvěře pocházející z našeho území.
V Německu se KMP nedávno vyskytl v šesti hospodářstvích v Severním Porýní-Vestfálsku, přičemž Evropská komise přijala příslušná ochranná opatření: v postižených okresech je mimo jiné zakázán přesun zvířat mezi hospodářstvími a platí zákaz odesílání prasat do jiných členských států EU. Kromě toho byla zrušena doba hájení černé zvěře.
Zpracováno podle tiskové zprávy Státní veterinární správy ze dne 6. 4. 2006, red.