Myslivecká výročí – červenec

 

{mosimage}

00VYRO

Myslivecká výročí – červenec

Dne 5. července uplyne 40 let od smrti ing. Vladimíra Hendrycha. Narodil se 25. června 1902 v Řepově nedaleko Mladé Boleslavi. Po absolvování pražské lesnické fakulty pracoval zprvu jako výzkumník, ale zakrátko přešel jako učitel na střední lesnické školy. Učil v Hranicích, Trutnově a naposledy v Písku, kde v r. 1966 zemřel.

Jako profesor ochrany lesů a myslivosti napsal celkem 21 učebnic. Za jeho vedení vyšla v r. 1966 kolektivní práce Myslivost, která byla ve stejném roce přeložena do slovenštiny. Podíleli se na ní také pracovníci ministerstva zemědělství a Českého mysliveckého svazu.

Před 140 lety, 16. července 1866, se ve Zlivi u Libáně narodil František Vojtěch, význačný chovatel a cvičitel krátkosrstých ohařů, který jako lesní správce působil ve Skřivanech u Nového Bydžova. Kynologii se věnoval 62 let - začal psy cvičit již jako student Lesnické školy v Bělé pod Bezdězem. Zúčastnil se více než sta zkoušek loveckých psů a výstav doma i v cizině, kde byl dobře znám. Působil jako rozhodčí, jako kynologický referent Zemského svazu ČSMJ a pořádal praktické kurzy chovu a výcviku. Jeho zásluhy připomíná každoroční Memoriál Františka Vojtěcha.

Vojtěch zemřel před 60 lety 17. listopadu 1946 v Hradci Králové.

Dne 20. července to bude 110 let od narození pražské rodačky Mileny Štěrbové (1896). Ta se do dějin lovecké kynologie zapsala v r. 1924 založením Klubu chovatelů loveckých španělů, jejichž chov u nás založila. V r. 1931 vydala příručku Cocker-Spaniel, jeho chov, výcvik a upotřebení v myslivosti. Na její počest byl v r. 1964 jako soutěž loveckých slídičů založen memoriál, nazvaný jejím jménem.

Milena Štěrbová zemřela 5. května 1964 v Rakovníku.

Již 70 let uplyne 27. července t. r. od smrti sochaře Františka Rouse, který se narodil 25. listopadu 1872 v Žamberku. Pocházel z řezbářské rodiny a vzdělával se doma i v cizině, kde pak delší dobu působil. Od r. 1896 pracoval v Praze. Rous byl výborný znalec anatomie člověka i zvířat. Je autorem monumentálních i dekorativních plastik, např. trigy na Národním divadle, a portrétů. Svá díla modeloval realisticky. Myslivci oceňují jeho plastiky Jelen, Srnka a Halali.

Zemřel v r. 1936 v Praze.

Dne 27. července 1876 se v Mladé Boleslavi narodil Karel Jan Hejda, který se věnoval vojenské dráze. V letech 1900 až 1921 působil na Balkáně, potom až do r. 1938 na bývalé Podkarpatské Rusi. Byl významným funkcionářem ČSMJ a 10 let předsedou Užhorodského loveckého spolku.

Zanícený myslivec byl publicisticky činný. Své myslivecké zážitky uložil do knih Sedmnáct let pod Karpatami (1940), Zelené obrázky (1942), Střepiny v oranici (1944) a Z nížin a hor (1947).

Hejda zemřel ve Zlíně 15. února 1958.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku